DAJ CYNK

Karty Radeon RX 7900 XTX mają problem. AMD bada sprawę

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Karty Radeon RX 7900 XTX mają problem. AMD bada sprawę

Niektóre karty graficzne Radeon RX 7900 XTX mają poważny problem. Chodzi o egzemplarze referencyjne, produkowane przez AMD. Firma podobno bada sprawę.

Serwis HardwareLuxx donosi o poważnych problemach referencyjnych kart graficznych Radeon RX 7900 XTX. Te osiągają niebezpiecznie wysokie temperatury w tzw. hotspot, co może powodować spadki wydajności, a potencjalnie nawet doprowadzić do usterki.

AMD Radeon RX 7900 XTX z problemami

Serwis przetestował kilka modeli kart graficznych Radeon RX 7900 XTX i niektóre modele referencyjne w tzw. hotspot osiągały temperaturę aż 110 stopni Celsjusza. To zdecydowanie zbyt wysoki poziom, który może prowadzić do throttlingu i gorszej wydajności, a w dłuższej perspektywie nawet czegoś gorszego.

Co ciekawe, problem nie dotyczy bezpośrednio GPU, którego temperatura trzymana jest w ryzach. W ekstremalnym scenariuszu różnica temperatury między hotspot, a rdzeniem wynosiła aż 54 stopnie Celsjusza. Problem dotyczy tylko i wyłącznie egzemplarzy referencyjnych, wyprodukowanych bezpośrednio dla AMD. W innych wersjach temperatury były dużo niższe.

Na ten moment wydaje się, że problem leży po stronie systemu chłodzenia. Być może gdzieś zabrakło termopadów, a może radiator nie styka się bezpośrednio z GPU lub kontrolerami pamięci, co skutkuje podwyższoną temperaturą. Problem został zgłoszony do AMD, które podobno bada sprawę.

Zobacz: Masz kartę graficzną AMD? Koniecznie zaktualizuj sterowniki!
Zobacz: Tonący brzytwy się chwyta. AMD kolejny raz obniża ceny

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: TechSpot, HardwareLuxx