DAJ CYNK

Paczkomatów coraz więcej, a 16 mln Polaków wciąż ma daleko do punktu odbioru przesyłek

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Polska paczkomaty punkty odbioru przesyłek daleko

Prawie 16 milionów Polaków ma najbliższy punkt odbioru paczki w odległości ponad 10 minut pieszo, a Paczkomaty InPostu są wciąż poza zasięgiem 20 mln potencjalnych klientów. W niektórych rejonach do najbliższego Paczkomatu trzeba dojechać aż 27 km.

Dynamiczny rozwój rynku odbioru paczek to efekt wzrostu popularności e-commerce. Wygodne automaty paczkowe i punkty odbioru paczek rywalizują z firmami kurierskimi. Jak faktycznie wygląda dostępność punktów odbioru paczek i Paczkomatów w Polsce, sprawdziła firma dataplace.ai, specjalizująca się w usługach typu location intelligence.

Z raportu Automaty paczkowe i punkty odbioru w Polsce - nowa rzeczywistość świata dostaw wynika, że na polskim rynku wciąż są miejsca, gdzie brakuje usług samoobsługowego odbioru zakupów. Najbliższy automat paczkowy lub punkt odbioru jest dalej niż 10 min spacerem dla 15 673 126 osób.

Wbrew pozorom, niekoniecznie chodzi o mieszkańców wsi i małych miejscowości. Choć sieci punktów odbioru paczek najprężniej rozwijają się w dużych miastach, to z uwagi na dużą liczbę mieszkańców, rynek nawet tam jest wciąż daleki od nasycenia. Najmniejsze zagęszczenie punktów występuje w północno-zachodnim obszarze Polski.

– powiedział Hubert Guzera, CEO i współzałożyciel dataplace.ai 


Wygodny dostęp do punktów odbioru, w odległości 10 minut pieszo, ma 21 354 455 osób. Największe skupiska punktów odbioru, oprócz miast, znajdują się w okolicach Warszawy i na południu kraju.

InPost jest najpopularniejszy

Liderem na polskim rynku jest firma InPost, której Paczkomaty znajdują się na 45% powierzchni kraju względem analizowanych dostawców. Na podium znajduje się również Żabka (23%) i Poczta Polska (16%).

Polska punkty odbioru paczek

Z punktu widzenia usługodawców, innowacje są równie ważne jak lokalizacje nowych punktów. InPost “nie dociera”, czyli wciąż nie jest szybko-dostępnym punktem, dla 20 626 353 potencjalnych klientów. Najwięcej (3 054 720) osób, które do najbliższego Paczkomatu mają dalej niż 10 min pieszo, znajduje się w województwie mazowieckim. Kolejne jest województwo śląskie, w którym 2 583 279 mln osób nie ma szybkiego dostępu do Paczkomatu. Co ciekawe, oba rejony zbudowały gęstą sieć, jednak są to tereny licznie zamieszkałe, o dużej powierzchni, dlatego wciąż jest tam przestrzeń dla nowych usług.

Zobacz: Aplikacja InPost: na tę zmianę wszyscy czekali. Rusza też InPost Fresh
Zobacz: Zakupy w sklepie online Lidla odbierzesz w Paczkomatach InPost

Najdalej do Paczkomatu InPostu jest z obszaru, który znajduje się w województwie lubelskim i jest oddalony od najbliższego miasta, Chełma, o 27 km. W tej okolicy znajdują się takie wsie jak: Sarniak, Poniatówka, Huta czy Turowiec.

Inni liderzy innego wyścigu

Silnym konkurentem InPostu jest sieć Odbiór w punkcie czy DHL. Sieci reprezentują kolejny trend widoczny na branżowej mapie. Oprócz własnych punktów stawiają na umowy z dostawcami, tworząc infrastrukturę składającą się z wielu niezależnych firm, budując tak rynkową przewagę. Dlatego udział w rynku DHL, licząc tylko własne punkty w miastach, nie przekracza 2%, jednak po dodaniu punktów, z którymi DHL ma podpisane umowy na usługi, jego udział w rynku rośnie do około 20%.

Największa liczba punktów odbioru

Firma dataplace.ai sprawdziła, w których miastach jest najwięcej punktów odbioru. Ranking układa się dokładnie według wielkości miast pod względem liczby mieszkańców: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław i Poznań.

Punkty odbioru paczek TOP5 miast

Najpopularniejsze punkty odbioru paczek w wybranych miastach:

  • w Warszawie liderem jest InPost (36%), Żabka (31%) i DPD (12%),
  • w Krakowie prowadzi InPost (37%), na kolejnych miejscach jest Żabka (35%) i Poczta Polska (12%),
  • we Wrocławiu: Żabka (41%), InPost (37%) i Poczta Polska (10%),
  • w Trójmieście: InPost (39%), Żabka Poczta (38%) oraz Poczta Polska i DPD ( po 9%).

A gdzie najwięcej osób przypada na jeden Paczkomat? We Wrocławiu (2246).

Osoby na paczkomat

Więcej informacji można znaleźć w raporcie dostępnym pod tym adresem (plik PDF).

Zobacz: Poczta Polska zachęca do zgłaszania miejsc na automaty paczkowe
Zobacz: Allegro buduje sieć ekologicznych automatów paczkowych. Porośnie je zieleń...

Ankieta
67%
12%
8%
7%
4%
3%

Wszystkich głosujących: 765

Źródło ankiety: Paczkomatów coraz więcej, a 16 mln Polaków wciąż ma daleko do punktu odbioru przesyłek

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: inPost, dataplace.ai

Źródło tekstu: dataplace.ai

Przewiń w dół do następnego wpisu