Robisz tyle kroków? Zmniejszasz ryzyko śmierci o 47 proc.

Naukowcy przyjrzeli się tematowi aktywności ruchowej i jej wpływowi na długość życia. Badacze z Australii właśnie ustalili, ile kroków dziennie zwiększy szanse na zdrowsze życie na starość. 

Jakub Krawczyński (KubaKraw)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Robisz tyle kroków? Zmniejszasz ryzyko śmierci o 47 proc.

Tyle kroków zmniejszy ryzyko śmierci

Dalsza część tekstu pod wideo

Grupa badaczy z Uniwersytetu w Sydney przyjrzała się 57 badaniom naukowym na temat aktywności ruchowej i optymalnej dla zdrowia liczby kroków dziennie. Profesor Melody Ding i jej współpracownicy wzięli pod lupę badania naukowe z okresu 2014–2025 (z USA, UK, Japonii, Australii i kilku innych krajów), a następnie opracowali ich meta-analizę. Wnioski zostały opublikowane w dzienniku naukowym The Lancet Public Health.

Najnowsze badanie wskazuje, że 7000 kroków dziennie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o 47 procent, jak również przyczynia się do poprawy stanu serca, zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji i depresji. Już nawet stały wysiłek fizyczny w formie 2 do 4 tysięcy kroków wprowadza zauważalne korzyści zdrowotne, ale przy poziomie 7000 tys. wpływ aktywności fizycznej ma największy pozytywny efekt.

Wyrobienie 7 tysięcy kroków dziennie – poza zmniejszeniem ryzyka przedwczesnej śmierci o 47 procent, również przyczynia się do zredukowania ryzyka demencji o 38 proc. i zredukowania ryzyka wystąpienia cukrzycy typu drugiego o 22 proc.

Natomiast osoby, które robią 10 tysięcy kroków dziennie, nie odczują już tak dużej zmiany pomiędzy 7 a 10 tys. krokami – zmniejszenie ryzyka śmierci pozostało na takim samym poziomie, a w pozostałych sytuacjach korzyści były jedynie minimalnie wyższe.

Zachowywanie dziennego nawyku chodzenia 7 tys. kroków przyczynia się również do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób wieńcowych i pojawienia się symptomów depresji.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney współpracują z australijskimi organizacjami rządowymi i liczą na to, że ich analiza przyda się w rekomendacjach związanych z aktywnością ruchową. "Najbardziej zależy nam zasygnalizować, że liczy się postęp, a nie perfekcja. Nawet mały, [ale stały] wzrost aktywności ruchowej może mieć bardzo odczuwalny wpływ na nasze zdrowie" – uważa profesor Ding.