DAJ CYNK

Asteroida 2023 DW uderzy w Ziemię? NASA: jest takie ryzyko

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Asteroida 2023 DW uderzy w Ziemię? NASA: jest takie ryzyko

Planetary Defense Coordination Office podlegające NASA zaobserwowało kolejną asteroidę mknącą w kierunku Ziemi. Naukowcy wskazują na prawdopodobieństwo kolizji z naszą planetą, lecz są bardzo niskie szanse, że to się wydarzy.

Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej zostało utworzone w celu obserwacji obiektów w kosmosie, które mogą stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla naszej planety. Ostatnio zaobserwowano kolejną asteroidę o nazwie 2023 DW, która według wstępnych szacunków może mieć około 50 metrów średnicy. Dotychczasowe informacje wskazują, że istnieje niewielka szansa, że w przyszłości znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią.

NASA wyłapała asteroidę, która może zagrażać Ziemi

Rozmiary 2023 DW nie są na tyle duże, by doprowadzić do globalnego kataklizmu, lecz i tak asteroida mogłaby narobić wielu szkód. Czy tak się stanie? W obecnej chwili trudno powiedzieć ze względu na jej odległość od Ziemi. W danym momencie naukowcy dają jedną szansę na sześćset, że 2023 DW rzeczywiście uderzy w Ziemię.

To niewiele, lecz należy pamiętać, że wraz z czasem pomiary będą coraz dokładniejsze, co pozwoli na bardziej precyzyjną analizę orbity wspomnianego ciała niebieskiego. Nawet jeżeli 2023 DW rzeczywiście będzie stanowić zagrożenie, to nie ma co się martwić na zapas. Najbliżej naszej planety znajdzie się dopiero w 2046 roku. Wizualizację asteroidy można zobaczyć w programie NASA Eyes on Asteroids.

Zobacz: ESA ostrzega. Przed wyprawą na Księżyc trzeba rozwiązać palący problem
Zobacz: Sensacja na Marsie. To pierwsze tak dokładne zdjęcia

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: NASA Planetary Defense Coordination Office