Nanosatelity z superkomputerami szybują właśnie ponad Twoją głową

Nanosatelity nie są większe od przeciętnej kuchenki mikrofalowej. I da się umieścić na nich prawdziwe superkomputery. Cztery brytyjskie nanosatelity od dziś unoszą się nad naszymi głowami. A do czego służą?

Henryk Tur (HTur)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Nanosatelity z superkomputerami szybują właśnie ponad Twoją głową

Cztery nanosatelity zostały skonstruowane przez mającą siedzibę główną w Glasgow firmę Spire Global UK, a powstały na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Są to w chwili obecnej jedne z najmniejszych satelitów, jakie kiedykolwiek powstały - jedno z urządzeń ma rozmiar pudełka butów. Głównym celem ich działania jest śledzenie ruchu morskiego, jednak - jak podaje brytyjska agencja kosmiczna - mogą robić niemal wszystko to samo, co zwykłe satelity. Dwa mają w swoim wnętrzu superkomputery korzystające z możliwości algorytmów uczenia maszynowego. Ma to umożliwić im przewidywanie lokalizacji okrętów oraz czasu ich przybycia do portu, co usprawni ruch morski. Pozostałe dwa nanosatelity służą przede wszystkim do wymiany danych z portami i stacjami naziemnymi.

Dalsza część tekstu pod wideo

Działanie wszystkich czterech ma mieć pozytywny wpływ na globalny handel oraz pozwolić na optymalizację kosztów. Rząd brytyjski wyłożył na ich produkcję 10 milionów funtów i spodziewa się, że kwota ta szybko się zwróci. A poniższy film pokazuje, jak powstają nanosatelity w siedzibie Spire.

 

Pomysł konstruowania nanosatelitów nie jest nowy, jednak jego realizacja wymagała bardzo zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie optyki oraz zdalnego sterowania. Udało się spełnić te wymagania w ostatnich kilku latach, dlatego też po pierwszej czwórce na orbicie pojawią się z pewnością kolejne. Mają służyć m.in. do obserwacji zmian klimatu na Ziemi, pomagać w komunikacji, itp. Możemy tu zaobserwować trend podobny do tego, jaki znamy ze świata smartfonów - satelity stają się coraz mniejsze, a równocześnie wzrastają ich możliwości.

Wracając do Wielkiej Brytanii - kraj ten chce wysunąć się na pozycję europejskiego lidera eksploracji kosmosu. Docelowo chce mieć na orbicie flotę składającą się z co najmniej setki satelitów, a inne plany są jak na razie tajemnicą.