AGH w Krakowie ma nową antenę do komunikacji z satelitami

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wzbogaciła się o nowoczesną antenę, która umożliwi komunikację z satelitami. Urządzenie zostało zainstalowane na dachu Centrum Technologii Kosmicznych AGH i będzie śledzić ruch najmniejszego polskiego satelity HYPE, którego start planowany jest jeszcze w styczniu 2025 roku.

Marian Szutiak (msnet)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
AGH w Krakowie ma nową antenę do komunikacji z satelitami

Antena dla najmniejszego polskiego satelity

Dalsza część tekstu pod wideo

Antena o średnicy 4,5 metra i masie 105 kg posłuży do obustronnej komunikacji z satelitą HYPE, zbierając dane wysyłane przez urządzenie. Montaż anteny na dachu budynku, w którym pracują konstruktorzy satelity z koła naukowego SatLab, odbył się przy użyciu specjalistycznego dźwigu.

Dzięki rozszerzeniu zasobów aparatury wykorzystywanej w inżynierii kosmicznej, kadra AGH będzie w stanie prowadzić stałą obserwację ruchów satelity na orbicie LEO. Buduje to cenne doświadczenie, które będzie wykorzystywane w rozwoju sektora kosmicznego. Jednocześnie sama antena stanowi ważne narzędzie naukowe i edukacyjne. Dzięki danym pozyskiwanym z anteny nasi studenci, doktoranci, pracownicy mogą realizować swoje projekty i rozszerzać je o dane pozyskiwane z kosmosu.

Tadeusz Uhl, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH w Krakowie

Zaawansowana technologia dla lepszych badań

Antena została wyposażona w stację pogodową, która dostarczy badaczom danych o warunkach atmosferycznych, umożliwiając korygowanie jej ułożenia i ochronę przed silnym wiatrem. Umożliwia ona nawiązywanie i utrzymywanie stałej łączności z satelitami, co jest niezbędne do szybkiego reagowania na problemy techniczne i odbierania wyników eksperymentów.

Takie rozwiązania są szczególnie istotne w kontekście małych satelitów, gdzie każda sekunda kontaktu z Ziemią jest na wagę złota. Wprowadzenie tej technologii znacząco podnosi zdolności badawcze AGH i umacnia pozycję uczelni jako ośrodka rozwijającego technologie kosmiczne w Polsce.

prof. Jerzy Lis, Rektor AGH w Krakowie
AGH w Krakowie ma nową antenę do komunikacji z satelitami

Misja HYPE i przyszłość badań kosmicznych w AGH

Satelita HYPE, najmniejszy w historii Polski, ma zostać wyniesiony na niską orbitę okołoziemską 14 stycznia tego roku. Misja potrwa około pół roku. Studenci z koła naukowego SatLab opracowali wszystkie podsystemy satelity, w tym komputer pokładowy, instrumenty naukowe oraz system zasilania i komunikacji.

Misja umieszczenia naszego satelity, najmniejszego w historii Polski, oznacza także stworzenie niezbędnej infrastruktury, zaplecza technicznego oraz dydaktycznego na uczelni. Wyposażenie strefy badawczej Centrum Technologii Kosmicznych w antenę do komunikacji i śledzenia ruchu naszego obiektu umożliwi w niedalekiej przyszłości realizację kolejnych projektów nanosatelitów, a sam proces ich powstawania w AGH ulegnie znacznemu ułatwieniu i przyspieszeniu.

Jakub Kopeć, jeden z twórców satelity
AGH w Krakowie ma nową antenę do komunikacji z satelitami

Nowe możliwości badawcze

Instalacja anteny otwiera przed AGH nowe możliwości badawcze w dziedzinie technologii kosmicznych. Naukowcy będą mogli gromadzić i przetwarzać dane z satelitów, co przyczyni się do lepszego zrozumienia funkcjonowania urządzeń w ekstremalnych warunkach kosmicznych i rozwoju zaawansowanych technologii w Polsce.