Fotowoltaika na antenach? W Szwajcarii to działa

Na terenie malowniczego miasteczka Leuk w Szwajcarii, stare anteny satelitarne z lat 70. przeżywają drugą młodość. Tym razem jako wydajne generatory czystej energii słonecznej.

Marian Szutiak (msnet)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Fotowoltaika na antenach? W Szwajcarii to działa

Anteny, które podążają za słońcem

Zamiast rozbierać nieużywane już konstrukcje satelitarne, Leuk TDC – szwajcarski dostawca usług telekomunikacyjnych – postanowił tchnąć w nie nowe życie. Na dwóch gigantycznych antenach zainstalowano po 307 modułów fotowoltaicznych, które razem generują około 220000 kWh energii elektrycznej rocznie. Dodatkowo, na dachu centrum danych pojawił się trzeci zestaw paneli, dostarczający kolejne 555000 kWh.

Dalsza część tekstu pod wideo
Fotowoltaika na antenach? W Szwajcarii to działa

Cała instalacja wspiera energochłonne potrzeby centrum danych Leuk TDC. Te są teraz w 100% zasilane energią odnawialną, dzięki połączeniu energii słonecznej i wodnej.

Technologia, która rozwiązuje trudności

Nie było to jednak zadanie proste. Anteny satelitarne mają specyficzny kształt i ustawienie, co narażało panele na cieniowanie i nierównomierne nasłonecznienie. Tradycyjny system PV nie dałby sobie z tym rady. Rozwiązaniem okazały się optymalizatory mocy SolarEdge i falownik zoptymalizowany pod kątem prądu stałego.

Posiadanie elastyczności projektowej przy instalacji PV to ogromna korzyść dla instalatorów. W złożonych przypadkach, takich jak te z nierównymi powierzchniami, bez użycia optymalizatorów mocy po prostu nie bylibyśmy w stanie osiągnąć poziomu energii, który jest obecnie produkowany. Zalecam, aby inni planujący podobne instalacje fotowoltaiczne przeznaczyli wystarczająco dużo czasu na planowanie i współpracę z zaufanym personelem w celu przezwyciężenia wszelkich wyzwań technicznych.

” Manuel Jossi, zastępca kierownika ds. technologii solarnej na Szwajcarię Środkową w CKW

Zielona energia i stabilność finansowa

Leuk TDC już od lat stawia na odnawialne źródła energii, wcześniej wykorzystując energię wodną. Wzrost zapotrzebowania ze strony centrum danych wymusił jednak kolejne inwestycje. Przy okazji stworzył szansę na wyznaczenie nowego standardu.

Zapotrzebowanie na anteny satelitarne stawało się przestarzałe, więc zawsze wiedzieliśmy, że chcemy je wykorzystać w taki czy inny sposób. Konstrukcja anten, która umożliwia ich ustawienie zarówno w poziomie, jak i w pionie, okazała się idealna do instalacji modułów fotowoltaicznych. Podążając za słońcem przez cały dzień, anteny te optymalizują absorpcję promieniowania słonecznego. Po ich zainstalowaniu uzyskujemy znacznie więcej godzin energii elektrycznej niż w przypadku konwencjonalnego systemu łańcuchowego, a optymalizatory mocy dodatkowo zwiększają produkcję energii elektrycznej.

John Harris, dyrektor generalny Leuk TDC