NVIDIA z ogromnym popytem. Chiny wydały 16 miliardów dolarów
Mimo oficjalnego zachwalania własnych układów, takich jak Huawei Ascend, Chińczycy nadal wolą pracować na wydajniejszych, zachodnich rozwiązaniach.

Jeszcze za czasów poprzedniej generacji, Stany Zjednoczone nałożyły restrykcje eksportowe na najwydajniejsze akceleratory sztucznej inteligencji. Ich głównym celem było ograniczenie możliwości rozwoju Chin na rynku AI, zwłaszcza w zastosowaniach wojskowych. Giganci tacy jak NVIDIA zaprojektowali więc specjalne układy spełniające amerykańskie obostrzenia, które cieszą się sporym powodzeniem w Państwie Środka.
W planach jest ulepszona wersja wyposażona w HBM3e
Najnowsze informacje zdradzają, że akceleratory NVIDIA H20 zamawiane są już nie na sztuki, a na kontenery. Chińscy liderzy technologiczni, tacy jak ByteDance, Alibaba i Tencent, masowo kupują nowe chipy. Łączna wartość zgłoszonych przez nich zamówień sięga podobno 16 miliardów dolarów, czyli równowartość około 62,5 miliarda złotych.



Zainteresowanie wzmogło się po pojawieniu się modeli sztucznej inteligencji DeepSeek R1 i V2, które nakręciły w Chinach wyścig o prymat w dziedzinie AI. Firmy starają się zatem wyposażać swoje centra danych w jak najlepszy sprzęt. Sytuacja ta doprowadziła do kolejnych opóźnień w dostawach - NVIDIA szacuje, że na zamówienia na H20 będzie trzeba oczekiwać nawet sześć miesięcy, ponieważ linie produkcyjne TSMC są obecnie obciążone pracami nad innymi architekturami, takimi jak Blackwell Ultra.
Co ciekawe, na chińskim rynku ma być też dostępna ulepszona wersja akceleratora NVIDIA H20, wyposażona w szybszą pamięć HBM (najprawdopodobniej HBM3e). Takie udoskonalenie dodatkowo spotęguje zainteresowanie tym układem, jeszcze bardziej utrudniając dostępność i wydłużając czas oczekiwania na kolejne partie.
Należy jednak pamiętać, że cała sytuacja obarczona jest ryzykiem związanym z możliwym zaostrzeniem amerykańskich regulacji eksportowych - zwłaszcza po ostatnich decyzjach prezydenta Donalda Trumpa. Gdyby Stany Zjednoczone zdecydowały się na całkowity zakaz dostaw H20 do Chin, produkcja mogłaby zostać przerwana z dnia na dzień, co przyniosłoby poważne skutki zarówno dla chińskiego rynku technologicznego, jak i dla przychodów NVIDII w segmencie AI i centrów danych.