Asystent Google pomoże diabetykom w diecie dzięki integracji z serwisem Cukrzyca.pl

Diabetycy doczekali się przeznaczonej dla nich funkcji w Asystencie Google. Od teraz mogą zapytać serwis Cukrzyca.pl o indeks glikemiczny, ładunek glikemiczny oraz wymienniki węglowodanowe i białkowo-tłuszczowe bez użycia klawiatury. Wszystko po to, by łatwiej przejść przez codzienną walkę z chorobą.

Marian Szutiak (msnet)
3
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Asystent Google pomoże diabetykom w diecie dzięki integracji z serwisem Cukrzyca.pl

Od początku 2019 roku z Asystentem Google można oficjalnie porozmawiać w języku polskim. Głosowe sterowanie funkcjami i wyszukiwanie informacji miało ułatwić korzystanie ze smartfonów i innych inteligentnych urządzeń, ale również całkowicie zmienić sposób, w jaki z nich korzystamy. Potencjał drzemiący w asystencie głosowym Google'a dostrzegły również firmy, które integrują z nim swoje aplikacje, korzystając z platformy Actions on Google.

Dalsza część tekstu pod wideo

Asystent Google dla diabetyków

Funkcja Asystenta Google od serwisu Cukrzyca.pl to pierwsza aplikacja głosowa dla diabetyków w Polsce. Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób przewlekłych, a liczba cierpiących na nią osób z roku na rok wzrasta. Ponadto wiąże się ona z wieloma restrykcjami, o których trzeba pamiętać każdego dnia.

-Tworząc portal Cukrzyca.pl zauważyliśmy, że to właśnie pilnowanie diety sprawia najwięcej trudności w codziennym życiu z cukrzycą. Liczne ograniczenia żywieniowe, konieczność zdyscyplinowania się i samokontroli to jeden aspekt. Na początku jednak konieczność liczenia kalorii, sprawdzanie indeksu glikemicznego produktów oraz obliczanie wymienników węglowodanowych może być tym, co zniechęca najbardziej do zadbania o swoją zdrową dietę.

- podają specjaliści z portalu Cukrzyca.pl

Dieta ma kluczowe znaczenie w leczeniu cukrzycy. Wiedzą o tym osoby dotknięte tą chorobą - 76% cukrzyków wie, że dobór, ilość i częstotliwość jedzenia ma dla nich duże znaczenie.

- Sama wiedza to jednak często za mało, aby zacząć przestrzegać diety. Chcemy jak najbardziej ułatwić codzienne przygotowywanie posiłków. Myślimy, że możliwość prostego zapytania swojego telefonu o indeks, ładunek glikemiczny czy wymiennik węglowodanowy, zamiast wyszukiwania tych informacji w internetowych czy drukowanych tabelach to po prostu duża oszczędność czasu. Stąd pojawił się pomysł na wykorzystanie asystenta.

- dodają eksperci

Uruchomienie aplikacji dla cukrzyków w Asystencie Google jest bardzo proste. Wystarczy powiedzieć "Ok, Google. Porozmawiaj z Cukrzyca.pl", by móc skorzystać z udostępnianych przez nią możliwości. Dietetycy portalu Cukrzyca.pl, w oparciu o swoje doświadczenie przygotowali zagadnienia, które są najbardziej przydatne w diecie diabetyka. O nie wszystkie możemy zapytać Asystenta. Zadając mu pytanie “Co potrafisz?”, dowiemy się między innymi, że poda on nam indeks oraz ładunek glikemiczny składników w pożywieniu, a także podpowie wartość wymiennika węglowodanowego oraz białkowo-tłuszczowego.

Przyszłość aplikacji

Aplikacja powstała z myślą o cukrzykach. Twórcy portalu Cukrzyca.pl mają nadzieję, że będzie to zmiana na dobre w codziennym życiu diabetyków. Z narzędzia mogą również korzystać osoby z powikłaniami od cukrzycy, na przykład pogarszającym się wzrokiem, a także insulinooporni.

- Cały czas monitorujemy odpowiedzi użytkowników, aby ulepszać nasze rozwiązanie. To daje nam prawdziwy wgląd w to, czego potrzebują osoby z cukrzycą. Oczywiście myślimy o wdrażaniu kolejnych pomocnych pytań.

- mówią specjaliści z Cukrzyca.pl

Twórcy Cukrzyca.pl ze zniecierpliwieniem czekają również na wprowadzenie do Polski urządzeń Google Home. Wtedy z asystentem będzie można porozmawiać bez konieczności korzystania z telefonu, a to będzie najwygodniejsze rozwiązanie na kuchennym blacie.