DAJ CYNK

Wypłata Blik płatna 5 zł. Pierwsze zmiany już od kwietnia

Dominik Krawczyk

Taryfy, promocje, usługi

Blik płatny 5 zł. Pierwsze zmiany już od kwietnia

Od kwietnia zmienia się taryfikator opłat dla klientów mBanku – przypomina instytucja w komunikacie. Nie ukrywajmy, nie są to zmiany na lepsze.

O tym, że wypłaty z bankomatów mogą być ekstra płatne, wiadomo nie od dziś. Banki jednak przez lata zawierały odpowiednie umowy z operatorami ATM-ów, by chociaż pewną część punktów zaoferować swym klientom na warunkach preferencyjnych, a już na pewno bezprowizyjny był BLIK. 

Niestety klientom mBanku eldorado się niebawem skończy, o czym bank przypomina w swym komunikacie, chcąc zapewne uniknąć nieporozumień.

Euronet już nie dla klientów mBanku

Wraz z nadejściem kwietnia z listy darmowych bankomatów znikają urządzenia Santander Banku Polska oraz Euronetu. Korzystanie z nich będzie wiązało się z uiszczeniem każdorazowo opłaty w wysokości 5 zł. Dodatkowo mBank pobierze 2 zł za każdą wypłatę gotówki w kasie sklepu w ramach usługi cashback.

Alternatywą jest wykupienie usługi umożliwiającej bezpłatne korzystanie ze wszystkich bankomatów, ale ta również drożeje. Konkretniej z 9 do 18 zł. W tym miejscu małym plusem jest tylko to, że do 300 zł, ze 100 zł, rośnie limit jednorazowej wypłaty darmowej.

Rośnie jednak także opłata za karty wydane do eKonta osobistego. Zamiast 7 zł jak dotychczas, wyniesie ona 10 zł, choć klientom zostawiono furtkę w postaci możliwości zwolnienia z opłaty po przekroczeniu wskazanego progu transakcji bezgotówkowych. Trzeba w ten sposób wydać min. 350 zł w miesiącu.

Płatny BLIK od 4 czerwca

Ale największa zmiana nadejdzie nie w kwietniu, lecz 4 czerwca. Wtedy też bank zamierza obciążyć prowizją 5 zł, czyli tak jak w przypadku obcych bankomatów, wypłaty dokonywane Blikiem.

Rzecz jasna, wszystkie niewygodne dla konsumentów zmiany instytucja tłumaczy rosnącymi kosztami własnymi. Jak stwierdzono, klienci w dalszym ciągu będą mogli korzystać m.in. z bezpłatnych płatności BLIK czy przelewów w aplikacji, więc osoby świadome zmian powinny dość zręcznie opłat uniknąć.

Aktualizacja (28.03.2024 14.00)

Do treści publikacji odniósł się mBank, który komentuje sprawę w następujący sposób:

Opłata za BLIKA dotyczy wyłącznie wypłat gotówki z bankomatów a nie wszystkich usług BLIKA – jak można wywnioskować z zaproponowanego przez redakcję tytułu. Podkreślamy, że pozostałe usługi BLIKA (w tym w szczególności: BLIK do płatności w internecie, BLIK NFC, przelew na nr telefonu) są wciąż bezpłatne. Ponadto, klienci mogą uniknąć tej opłaty, jeśli wypłacą wyższe niż dotychczas kwoty w sieci własnej mBanku. Jest to jedna z najliczniejszych na rynku sieci bankomatów własnych (prawie 5 tys. maszyn PlanetCash i urządzenia w placówkach mBanku).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl / Anna Rymsza

Źródło tekstu: mBank, oprac. własne