DAJ CYNK

Test telefonu Nokia Lumia 820

Marcin Kruszyński (vonski)

Testy sprzętu

Kiedy w 2011 roku Nokia ogłosiła zminimalizowanie prac nad Symbianem (i innymi projektami) i nawiązanie współpracy z Microsoftem, wielu fanów fińskiej marki złapało się za głowy. Co gorsza - po premierze nowych mobilnym okienek w wersji 7 i pierwszych telefonów z tym systemem rozczarowanie było jeszcze większe. Mimo bardzo nowoczesnego i atrakcyjnego wyglądu nowy system posiadał ogromną ilość ograniczeń i braków, które dla wielu użytkowników smartfonów były nie do zaakceptowania. Po ponad roku od tamtych wydarzeń do klientów trafia nowa seria urządzeń z kolejną odsłoną Windows Phone, tym razem w wersji 8.

Kiedy w 2011 roku Nokia ogłosiła zminimalizowanie prac nad Symbianem (i innymi projektami) i nawiązanie współpracy z Microsoftem, wielu fanów fińskiej marki złapało się za głowy. Co gorsza - po premierze nowych mobilnym okienek w wersji 7 i pierwszych telefonów z tym systemem rozczarowanie było jeszcze większe. Mimo bardzo nowoczesnego i atrakcyjnego wyglądu nowy system posiadał ogromną ilość ograniczeń i braków, które dla wielu użytkowników smartfonów były nie do zaakceptowania. Po ponad roku od tamtych wydarzeń do klientów trafia nowa seria urządzeń z kolejną odsłoną Windows Phone, tym razem w wersji 8. Czy sojusz Nokii i Microsoftu wyszedł w końcu na dobre któremuś z producentów? Czy nowa wersja mobilnego systemu z Redmond daje szanse na realne zawojowanie bardzo już rozwiniętego i zaawansowanego rynku smartfonów? Czy po chudych latach Nokia ma szanse wrócić na tron jak producent ? Na te pytania spróbuję po części odpowiedzieć recenzją modelu Lumia 820.

Zawartość pudełka

Nowa Lumia zapakowana jest w kolorowe, tekturowe pudełko. Na jego wierzchu możemy zobaczyć inne wersje kolorystyczne telefonu, których jest w sumie siedem: biała, czarna, niebieska, czerwona, szara, fioletowa i żółta. Ja miałem nieszczęście otrzymać właśnie tą ostatnią, żółtą wersję kolorystyczną. Kolor sam w sobie nie jest może i zły, ale osoba w moim wieku czuje się cokolwiek dziwnie wyciągając w publicznym miejscu kanarkowo żółty telefon. Identyczna z kolorem obudowy jest barwa dołączonych słuchawek dokanałowych. Pozostałe elementy wyposażenia, czyli kabel USB i ładowarka sieciowa są już w tradycyjnej, czarnej kolorystyce. Poza wymienionymi elementami dostajemy w pudełku garść ulotek, skróconą instrukcję obsługi i tyle. Reasumując - nic ponad standardową przeciętność.

Z racji braku innych ciekawych elementów wyposażenia napiszę chyba tylko kilko słów o załączonym zestawie słuchawkowym. Słuchawki poza nieco niestandardowym wzornictwem nie oferują raczej niczego specjalnego. Dźwięk jest zdecydowanie przeciętny, trochę brakuje mu dynamiki, a o porządnym basie możemy zapomnieć. Nie jest może całkiem źle, ale do dedykowanych słuchawek profesjonalnych producentów (a przecież i Nokia potrafi robić świetny sprzęt audio) sporo niestety brakuje. Przycisk pilota umieszczony na kablu słuchawek pozwala na pauzowanie muzyki oraz na przeskakiwanie do kolejnego lub początku obecnego utworu. Oczywiście na pilocie znajduje się również mikrofon, który umożliwia na prowadzenie rozmów poprzez słuchawki. W zestawie otrzymujemy również gumki w czterech rozmiarach pozwalające na w miarę wygodne dopasowanie ich do uszu. O samej obsłudze muzyki i multimediów napiszę nieco więcej w kolejnych rozdziałach

Specyfikacja

Nowa seria telefonów Lumia otrzymała spory upgrade pod kątem specyfikacji. Nie inaczej jest z modelem 820, który nie ma się czego wstydzić na tle konkurencji. Sercem urządzenia jest chwalony i bardzo wydajny chipset Qualcomma - Snapdragon S4 (MSM8960) z dwurdzeniowym procesorem Krait o taktowaniu 1,5 GHz, zaś za obsługę grafiki odpowiada układ Adreno 225. Nokia posiada 1 GB pamięci RAM, 8 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej, slot kart microSD, pełną obsługę sieci 3G w zakresach 850, 900, 1900 i 2100 MHz oraz LTE pracujące w częstotliwościach 800, 900, 1800, 2100 oraz 2600. W praktyce oznacza to, że telefonu można używać na całym świecie bez martwienia się o standardy operatorów. Telefon posiada również moduł Bluetooth w wersji 3.1, Wi-Fi w standardzie N z opcją Wi-Fi Direct oraz odbiornik A-GPS obsługujący również sieć GLONASS. Lumia posiada wbudowany aparat o rozdzielczości 8 megapikseli zdolny do rejestrowania filmów FullHD, które możemy obejrzeć na 4,3 calowym ekranie AMOLED o rozdzielczości WVGA (800 x 480 pikseli) z układem subpikseli RGB. Specyfikację domyka bateria litowo - jonowa o pojemności 1650 mAh. Całość zamknięta jest w obudowie o wymiarach 123,8 x 68,5 x 9,9 mm i masie 160 gramów.
Nie da się ukryć, że nowe telefony z Windows Phone 8 oferują specyfikację nie odbiegającą od androidowej konkurencji. W zasadzie większość parametrów telefonu to obecnie najwyższa lub górna półka na rynku. Oczywiście można narzekać, że konkurencja ma już ekrany HD lub czterordzeniowe procesory, ale nie są to argumenty dyskwalifikujące Lumię.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News