Zadbaj o dane w swoim smartfonie, zanim ktoś zrobi to za Ciebie

W pamięci urządzeń mobilnych przechowujemy coraz więcej swoich danych, także tych wrażliwych. Za ich pomocą kontaktujemy się ze znajomymi i rodziną, ale także korzystamy z bankowości, publikujemy w serwisach społecznościowych, robimy zakupy i o wiele więcej. Smartfon to coraz większa część naszego życia, a cyberprzestępcy czyhają, by uszczknąć z tego coś dla siebie. Kluczowa w takiej sytuacji staje się świadomość zagrożeń oraz sposobów ochrony przed nimi.

Marian Szutiak (msnet)
23
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Zadbaj o dane w swoim smartfonie, zanim ktoś zrobi to za Ciebie

Smartfony i dane wrażliwe

Dzień coraz większej grupy konsumentów rozpoczyna się i kończy podobnie - ze smartfonem w dłoni. Jak pokazały wyniki badania Deloitte Mobile Consumer Journey, 6% Polaków sięga po smartfon tuż po przebudzeniu, a kolejne 48% robi to w ciągu pierwszych 15 minut. Dla 45% ankietowanych smartfony są też jednym z ostatnich urządzeń, z jakich korzystają przed pójściem spać. Popularność urządzeń mobilnych ciągle rośnie, wydłuża się także czas, który spędzamy online przy ich pomocy.

Dalsza część tekstu pod wideo

[parallax:/images/articles/samsung-secure/samsung-secure_06.JPG]

Urządzenia mobilne są ważną częścią naszego życia prywatnego, ale także zawodowego. Samsung zlecił badanie Blurred World, z którego wynika, że Polacy chętnie podejmują pracę z wykorzystaniem smartfonu, na przykład w drodze do biura (średnio 1,6 godziny w tygodniu) lub przebywając w domu (6,7 godziny tygodniowo). Często zdarza się nam korzystać ze służbowego smartfonu w celach prywatnych, do czego przyznaje się 87% polskich respondentów Blurred World. Z drugiej strony, prawie 25% przedsiębiorstw zezwala pracownikom na przetwarzanie danych firmowych na ich prywatnych urządzeniach.

To wszystko sprawia, że urządzenia mobilne i przechowywane oraz przetwarzane na nich dane stają się celem cyberprzestępców. Rocznie na świecie identyfikuje się dziesiątki milionów mobilnych zagrożeń typu malware, które skutkują stratami w wysokości setek miliardów dolarów. Najgorsze jest to, że zagrożenia te i ataki stają się coraz bardziej wyrafinowane i coraz bardziej skuteczne, a ponadto rośnie liczba wektorów ataku, głównie z powodu coraz większej liczby urządzeń podłączonych do sieci.

Zadbaj o dane w swoim smartfonie, zanim ktoś zrobi to za Ciebie

Rozwiązania Samsunga chroniące nasze dane

Zadbaj o dane w swoim smartfonie, zanim ktoś zrobi to za Ciebie

Samsung Knox

Jeśli korzystamy ze smartfonów firmy Samsung, takich choćby, jak najnowszy Galaxy Note10+, mamy dostęp do oferowanych przez tę firmę narzędzi, których zadaniem jest ochrona naszych danych przed zagrożeniami płynącymi ze strony cyberprzestępców. Na urządzeniach przenośnych koreańskiego producenta fabrycznie instalowany jest Samsung Knox. Platforma ta składa się z szeregu mechanizmów, mających zapewnić ochronę urządzeń mobilnych przed włamaniami, złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami. Jak informuje Samsung, bezpieczeństwo platformy Knox rozpoczyna się na etapie produkcji: od wdrożenia zaufanego środowiska sprzętowego, po następującą po nim serię rygorystycznych kontroli bezpieczeństwa, które uruchamiają się podczas włączania urządzenia i stale monitorują jego integralność.

Skuteczność rozwiązania Samsung Knox została potwierdzona licznymi certyfikatami, udzielonymi przez instytucje na całym świecie. Ich pełną listę znajdziemy pod tym adresem. Także Gartner wysoko ocenił tę platformę. Samsung Knox 3.2 uzyskał ocenę „silna” w 27 z 30 kategorii. Firma Samsung jest jedynym producentem, który otrzymał tę ocenę we wszystkich kategoriach zarządzania zabezpieczeniami w przedsiębiorstwie.

Mój sejf

Samsung Knox oferuje użytkownikom rozwiązanie nazywane konteneryzacją. Jak może skorzystać z tego zwykły użytkownik? Dzięki bezpłatnej aplikacji Mój sejf, dostępnej do pobrania w sklepie Gogle Play, można stworzyć w pamięci smartfonu wydzieloną przestrzeń, zabezpieczoną dodatkowym hasłem. Służy ona do bezpiecznego przechowywania danych, plików (w tym zdjęć), kontaktów, wiadomości e-mail, a także całych aplikacji, na przykład bankowych lub komunikatorów. Niepowołane osoby nie będą miały dostępu do tych wszystkich materiałów, dopóki nie poznają chroniącego je hasła.

[parallax:/images/articles/samsung-secure/samsung-secure_03.JPG]

Samsung Pass

A jeśli o hasłach mowa to w smartfonach marki Samsung znajdziecie też usługę Samsung Pass, czyli domyślny menadżer haseł. Samsung Pass zapamiętuje za użytkownika urządzenia mobilnego między innymi takie informacje, jak hasła do aplikacji czy witryn internetowych, a także przypomni je, gdy zajdzie taka potrzeba, na przykład podczas logowania. Z Samsung Pass nie trzeba już pamiętać wszystkich haseł, bo wystarczy uwierzytelnienie biometryczne, by smartfon sam wypełnił odpowiednie pola w formularzu.

Znajdź mój telefon

Gdy zgubimy nasz smartfon lub zostanie on nam ukradziony, wybawieniem z kłopotów może się stać aplikacja Znajdź mój telefon. Jeśli ją aktywujemy w ustawieniach urządzenia mobilnego marki Samsung i powiążemy z Kontem Samsung, możemy przejść na stronę webową aplikacji pod adresem findmymobile.samsung.com i z jej poziomu zobaczyć, gdzie znajduje się nasz sprzęt. Możemy tu również między innymi śledzić położenie smartfonu, zablokować dostęp do niego, wykasować dane zgromadzone w jego pamięci, a także sprawdzić nowy numer telefonu, jeśli ktoś wymieni w nim kartę SIM.

Zadbaj o dane w swoim smartfonie, zanim ktoś zrobi to za Ciebie

Zasady bezpieczeństwa według Samsunga

Zadbaj o dane w swoim smartfonie, zanim ktoś zrobi to za Ciebie

Na koniec, firma Samsung przygotowała wskazówki, które warto stosować, by zapewnić bezpieczeństwo swojemu urządzeniu mobilnemu i zgromadzonych w jego pamięci danych. Może to wymagać pewnych zmian w naszych przyzwyczajeniach, ale chyba warto w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Skutki dostania się naszych wrażliwych danych w niepowołane ręce mogą być dla nas kosztowne i bardzo trudne do odwrócenia.

  1. Oprogramowanie – zawsze najnowsze. Zawsze należy zadbać o to, żeby system operacyjny zainstalowany na naszym urządzeniu mobilnym był aktualny. Pozwoli nam to korzystać z najnowszych poprawek bezpieczeństwa, które pomogą nas zabezpieczyć przed cyberprzestępcami. Warto przy tym korzystać z funkcji automatycznego pobierania aktualizacji, by nie przegapić żadnej z nich.
  2. Hasło – zawsze trudne. O konieczności stosowania trudnych haseł dużo się mówi i pisze, ale wciąż zdarza się bardzo dużo osób, które zabezpieczają dostęp do swoich danych tak banalnymi ciągami znaków, jak „qwerty”, „123456”, czy „hasło”. Dobre i trudne hasło ma odpowiednią długość, a także zawiera kombinację cyfr, liter i znaków specjalnych, które nie są bezpośrednio związane z właścicielem urządzenia. Jeśli nie będziemy w stanie zapamiętać skomplikowanych haseł, mogą to zrobić za nas stworzone w tym celu narzędzia, takie jak Samsung Pass.

[parallax:/images/articles/samsung-secure/samsung-secure_07.JPG]

  1. Biometria – zawsze włączona. Producenci smartfonów oferują w swoich urządzeniach szereg zabezpieczeń biometrycznych. Ostatnie flagowe smartfony Samsung z serii Galaxy S10 i Galaxy Note10 są wyposażone w ultradźwiękowy czytnik linii papilarnych, wbudowany bezpośrednio w ich ekrany. Jego zaletą w kontekście bezpieczeństwa jest odczytywanie trójwymiarowego, fizycznego kształtu odcisku palca, a nie tylko jego dwuwymiarowego obrazu. Takie rozwiązanie zapewnia wyższy poziom zabezpieczeń przed nieuprawnionym dostępem do urządzenia, czego potwierdzeniem jest certyfikat FIDO Alliance.
  1. Aplikacje – tylko z zaufanych źródeł. Wiele szkodliwego kodu dostaje się do pamięci naszych smartfonów razem z przenoszących je aplikacji, szczególnie tych pochodzących z nieznanych źródeł. Pobieranie aplikacji wyłącznie z oficjalnych sklepów oraz od wiodących twórców oprogramowania pozwoli zminimalizować ryzyko instalacji niechcianego oprogramowania.
Zadbaj o dane w swoim smartfonie, zanim ktoś zrobi to za Ciebie
  1. Wi-Fi – nie łącz się z nieznanymi sieciami. Kolejne zagrożenia mogą płynąć z nieznanych sieci Wi-Fi, w przypadku których nie możemy mieć pewności, dokąd trafią nasze dane. Jeśli nie znamy sieci Wi-Fi, to lepiej z niej nie korzystać. Zwłaszcza, że ruch sieciowy może być monitorowany przez cyberprzestępców.
  1. Wrażliwe dane – zapewnij dodatkową ochronę. Zdarzają się przypadki, że nawet pomimo starań możemy złapać wirusa. W przypadku najważniejszych danych dobrym rozwiązaniem może być konteneryzacja, czyli dodatkowa separacja wybranych danych i aplikacji od reszty systemu. Jednym z takich rozwiązań jest aplikacja Mój sejf, która wykorzystuje technologię Samsung Knox i tworzy w pamięci smartfonu dodatkowo chronioną przestrzeń na najbardziej wrażliwe informacje i aplikacje.
Zadbaj o dane w swoim smartfonie, zanim ktoś zrobi to za Ciebie
  1. Urządzenia peryferyjne także wymagają zabezpieczeń. Zanim połączymy się z zewnętrznymi akcesoriami i urządzeniami z obszaru IoT, dobrze jest sprawdzić, czy są zabezpieczone.
  1. Zachowaj zdrowy rozsądek. Nawet najbezpieczniejszy smartfon nie poradzi sobie z lekkomyślnością użytkownika. Pamiętaj, że Twoje dane są cenne nie tylko dla Ciebie, ale i dla cyberprzestępcy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Samsung.