DAJ CYNK

Książkowe odkrycia lipca. Te pozycje musisz przeczytać

Beata Skrzypczak (opowiemci)

Rankingi

Książkowe odkrycia lipca. Te pozycje musisz przeczytać


Po jakie książki warto sięgnąć w lipcu? Te tytuły z pewnością umilą Wam letnie popołudnia!

Witajcie, pasjonaci słowa pisanego i mówionego! Lato jest w pełni, a ja, jak zwykle, uwielbiam zanurzyć się w literackim świecie, który oferuje nieograniczone możliwości do odkrywania, uczenia się i ucieczki od codziennych zmartwień. Ta pora roku jest dla mnie synonimem długich godzin spędzonych na czytaniu na balkonie lub słuchaniu audiobooków podczas wieczornych spacerów.

Lipiec nie był wyjątkiem, a moje najnowsze odkrycia literackie i audiowizualne są tak ekscytujące, że nie mogę się z Wami nimi nie podzielić. Wybrałam kilka tytułów, które absolutnie zawróciły mi w głowie, dostarczając emocji, niespodzianek i inspiracji. Dlatego w tym miesiącu chciałbym Wam polecić książki i audioseriale, które wzbogaciły moje doświadczenia i sprawiły, że znów poczułem, jak wspaniale jest zatracić się w literaturze.

Audioserial „Zima Świata” Ken Follet


Książkowe odkrycia lipca. Te pozycje musisz przeczytać


Pokój w Europie lat 30. ubiegłego wieku jest złudny. Hitler obiecuje Niemcom wspaniałą przyszłość. Stany Zjednoczone próbują złagodzić skutki wielkiego kryzysu. W Związku Radzieckim w atmosferze terroru gasną nadzieje na to, że rewolucja odmieni los pogrążonych w nędzy ludzi. Bohaterowie Upadku gigantów i ich potomkowie próbują się odnaleźć w coraz bardziej przerażających czasach. Rodzice i dzieci, bracia i siostry, a nawet małżonkowie niejednokrotnie stają po przeciwnych stronach barykady.

„Zima Świata” jest drugą częścią trylogii „Stulecie” Kena Folletta, zaraz po „Upadku Gigantów”. Jest to opowieść o losach pięciu rodzin – amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej, umiejscowiona w brutalnym realiach historii, którą czytelnik poznaje z perspektywy bohaterów. Książka przedstawia okres od połowy lat 30. do końca II wojny światowej, prezentując punkt widzenia różnych krajów i społeczeństw.

W audioserialu udział wzięli znakomici polscy aktorzy, tacy jak Krzysztof Gosztyła, Maciej Musiał, Jakub Gierszał, Sandra Drzymalska, Magdalena Koleśnik, Bartosz Bielenia i wielu innych, którzy swoimi głosami ożywiają złożony świat Folletta. Oryginalna muzyka i aranżacja doskonale oddają atmosferę tamtych czasów, a genialne reżyseria Grzegorza Drojewskiego sprawia, że zanurzamy się w niej bez reszty. Bardzo polecam!

Christina Henry „Lustro”


Książkowe odkrycia lipca. Te pozycje musisz przeczytać


"Lustro" to świetna antologia czterech opowieści, które rzucają nowe światło na magiczny, pełen tajemnic i mroku świat, który Christina Henry tak genialnie stworzyła w "Alicji" i "Czerwonej Królowej". Powracamy do dystopijnych krain, poznając nowe, fascynujące postacie i zgłębiając sekrety tych, których mogliśmy poznać w pozostałych książkach.

"Cudowne stworzenie" wprowadza nas w życie Elizabeth, młodej dziewczyny o niezwykłych zdolnościach. O jej tajemnicy wie tylko motyl, mieszkaniec słoika, który niegdyś nazywano Dżaberłak. Ta opowieść to zachwycająca mieszanka magii i niewinności, która pokazuje, jak wielką siłę ma przyjaźń, nawet jeśli jednym z przyjaciół jest mały, kolorowy motyl.

W "Dziewczynie w bursztynie", Alicja i Topornik walczą z surowym klimatem i własnymi strachami, szukając miejsca, które mogliby nazwać domem. Alicja musi stawić czoła niespodziewanemu i zaskakującemu złu, które nie tylko testuje jej siłę, ale także jej zrozumienie natury dobra i zła. To prawdziwy „must read” dla każdego fana twórczości Christiny Henry.

Stacy Willingham „Błysk w mroku”


Książkowe odkrycia lipca. Te pozycje musisz przeczytać


"Błysk w mroku" to thriller, który wykracza poza konwencje gatunku, kreując niespokojną atmosferę grozy, która trwa długo po zakończeniu lektury. Książka ta, zgrabnie łącząc elementy przerażającej opowieści o seryjnym mordercy z wnikliwą analizą psychologiczną, jest jednocześnie mroczna, fascynująca i niepokojąca.

Powieść skupia się na Chloe Davis, córce skazanego na karę pozbawienia wolności mordercy, który dwadzieścia lat wcześniej terroryzował ich małe miasteczko w Luizjanie. Teraz, jako doświadczona terapeutka specjalizująca się w traumach, Chloe próbuje poradzić sobie z własnymi demonami z przeszłości, równocześnie pomagając innym. Kiedy zaczynają znikać nastoletnie dziewczyny, przeszłość Chloe zaczyna doganiać ją z niepokojącą prędkością.

Atmosfera Luizjany, w której rozgrywa się akcja książki, to kolejny aspekt, który dodaje niepokoju i mrocznej atmosfery. To miejsce, w którym niebezpieczeństwo czyha z zarośniętych lasów i wód, gdzie upał jest przytłaczający, a drapieżne aligatory obserwują wszystko z boku, choć okazują się znacznie mniej niebezpieczne niż drapieżni mężczyźni.

Książka Stacy Willingham może być ciężka dla tych, którzy szukają lekkiej lektury. Jednak dla tych, którzy cenią sobie intrygujące thrillery, pełne zaskakujących zwrotów akcji i bogate w psychologiczną głębię, "Błysk w mroku" z pewnością dostarczy satysfakcjonujących wrażeń.

Robert McCammon „Dziedzictwo Usherów”


Książkowe odkrycia lipca. Te pozycje musisz przeczytać


Usherowie są jedną z najpotężniejszych rodzin w Stanach Zjednoczonych. Gigantycznej fortuny dorobili się na produkcji i handlu bronią. Dzięki tak ogromnemu majątkowi protoplasta rodu mógł wznieść w sercu Karoliny Północnej, nad jeziorem w środku lasu, w cieniu góry Briartop olbrzymią siedzibę zwaną Twierdzą.

Kolejne pokolenia rozbudowywały rezydencję w sposób przypadkowy, przez co budowla w wielu miejscach kruszy się i zapada. Obecnie opuszczona monumentalna, niedokończona budowla budzi jedynie trwogę, i to nie tylko okolicznych mieszkańców. Wiążą się z nią też niepokojące opowieści o na wpół mitycznym Dyniowatym oraz Żarłocznym Bebechu, olbrzymiej czarnej panterze, żyjący ponoć w okolicznych lasach, którzy porywają nocą nieostrożne dzieci z okolicznych miejscowości…

"Rodzina Usherów" to intrygujący i bogato utkany fresk rodzinny, który zasługuje na miejsce w czołówce współczesnej literatury. Powieść ta to kwintesencja suspensu, napisana z niezwykłą precyzją i zaskakującą oryginalnością. Autorowi udało się stworzyć gotycką atmosferę pełną niepokoju, której tło stanowią tajemnicze lasy Karoliny Północnej i monumentalna Twierdza, która wręcz oddycha mroczną historią rodu Usherów.


Jestem bardzo ciekawa, jakie tytuły pojawiły się u was! Dajcie znać!

 

Zobacz: Tajemnicze głębiny oceanów - odkryj je z tymi książkami
Zobacz: Te książki szokują. Sprawdź, czemu warto je przeczytać
Zobacz: Te książki musisz przeczytać. Najgorętsze premiery czerwca

O autorce

Jestem nałogową czytelniczką wszystkiego, co wpadnie mi w ręce, dlatego zainwestuję w urządzenie zatrzymujące czas. Pod marką "Opowiemci" zajmuję się promocją i upowszechnianiem literatury zrzeszającą wokół siebie miłośników książek. Jako twórczyni plebiscytu "Opowiemci", honoruję twórców oraz kibicuję osobom i organizacjom, które dzielą się swoją literacką pasją w sieci. Organizuję wydarzenia kulturalne dla twórców internetowych w Katowicach: KSIĄŻKONALIA oraz festiwal literatury dziecięcej KSIĄŻKONALIA KIDS.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: własne, Shuiterstock, mat. promocyjne

Źródło tekstu: własne