DAJ CYNK

W gminach nie będą już zakazywać 5G? Instytut Łączności kontynuuje szkolenia z SI2PEM

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

W gminach nie będą już zakazywać 5G? Instytutu Łączności kontynuuje szkolenia z SI2PEM

Instytut Łączności wystartował dziś z drugim cyklem szkoleń z SI2PEM, dotyczących systemu informacji o promieniowaniu elektromagnetycznym, również tym w sieciach 5G. Dzięki tej inicjatywie urzędnicy administracji państwowej i samorządowej dowiedzą się, jak wykorzystywać dane uzyskane z systemu oraz jakie korzyści dla obywateli płyną z upublicznienia tego narzędzia.

Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, wspólnie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów (dawniej Ministerstwem Cyfryzacji), realizuje projekt pn.: System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (SI2PEM). Ważnym elementem tej inicjatywy są szkolenia dla urzędników państwowych i samorządowych.  

Zobacz: Bez aluminiowej czapeczki. Instytut Łączności będzie edukował na temat PEM i SI2PEM

Na czym polegają szkolenia z SI2PEM?

Uczestnicy pierwszego szkolenia poznali rodzaje i źródła pola elektromagnetycznego, a także regulacje prawne i unormowania z nim związane. Zapoznali się także z zasadami, metodami oraz sposobami pomiaru i monitoringu promieniowania elektromagnetycznego (PEM). Nie zabrakło również informacji o aspektach biologicznych i medycznych oddziaływania pola elektromagnetycznego oraz badań jego wpływu na zdrowie człowieka. 

Najbardziej wartościowe dla uczestników były tematy omawiające pole elektromagnetyczne w kontekście technologii 5G oraz aspekty biologiczne i medyczne oddziaływania PEM. 68% ankietowanych za najbardziej wartościowe uznało temat „PEM a technologia 5G”, a 59% blok „Aspekty biologiczne i medyczne oddziaływania PEM”

Temat 5G i rzekomego szkodliwego oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego w sieciach 5G wciąż budzi wiele kontrowersji, co jednak w dużej mierze wynika z niewiedzy. Szkolenia Instytutu Łączności dają więc nadzieję, że urzędnicy państwowi i samorządowi zyskają solidną porcję informacji, dzięki której nie będzie już dochodzić do tworzenia „stref wolnych od 5G”.

Zobacz: Kraśnik boi się już tylko LGBT. 5G znów jest fajne [memy]
Zobacz: W Bieszczadach też nie chcą 5G. Solina jest anty i była pierwsza

Czego można się nauczyć na drugim szkoleniu SI2PEM?

Uruchomiony dziś drugi cykl szkoleń SI2PEM będzie dotyczył głównie omówienia funkcji systemu SI2PEM. Uczestnicy zapoznają się z zastosowanymi w systemie modelami matematycznymi wyliczania poziomów PEM, wykonywanymi na potrzeby planowania i projektowania sieci. Ponadto nauczą się obsługi poszczególnych modułów systemu SI2PEM (wyliczania poziomów pola elektromagnetycznego, formularzy zgłoszeń i sprawozdań z badań instalacji wytwarzających PEM, obrazowania wyników pomiarów i obliczeń poziomów PEM).

Zobacz: Normy PEM - jest rozporządzenie ministra klimatu w sprawie kontroli ich przestrzegania

Czym jest  SI2PEM i po co powstał?

System SI2PEM zapewni pełen dostęp do wyników pomiarów pola elektromagnetycznego wszystkim obywatelom. Pozwoli to w znacznym stopniu zmniejszyć powstające napięcia społeczne i obawy związane z budową i rozwojem sieci bezprzewodowych przyszłych generacji.

Zobacz: System SI2PEM prawie gotowy. Każdy sprawdzi poziom promieniowania

Dostęp przedstawicieli administracji państwowej do wyników pomiarów oraz wyników obliczeń rozkładów PEM zapewni kompleksową kontrolę nad właściwą rozbudową sieci i łatwą ocenę poziomu zabezpieczenia ludności przed potencjalnie nadmiernymi wartościami PEM.

Zobacz: 5G w mniejszych miejscowościach ułatwi dostęp do nowoczesnych technologii

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy

Przewiń w dół do następnego wpisu