DAJ CYNK

Huawei i bezpieczeństwo wykluczają się. Minister Cyfryzacji mówi głosem USA?

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 7012

Obecność firmy Huawei w budowie infrastruktury 5G i bezpieczeństwo to dwie rzeczy, które zdaniem ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego wykluczają się. To kolejny niepokojący dla chińskiego producenta sygnał, który stawia pod znakiem zapytania dalsze zaangażowanie firmy w budowę sieci 5G w Polsce.

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski udzielił wywiadu dziennikarzowi serwisu Rzeczpospolita w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wśród pytań pojawia się kwestia tego, czy deklaracja w sprawie 5G podpisana przez Polskę i Stany Zjednoczone wyklucza Huawei z budowy sieci 5G. Minister Cyfryzacji zaprzeczył, mówiąc, że w deklaracji nie ma zdania o żadnym podmiocie i nie chciał, by było.

Zobacz: Polska i USA podpisały deklarację w sprawie 5G. Huawei bedzie mieć problemy
Zobacz: Deklaracja Polski i USA w sprawie 5G - oświadczenie firmy Huawei

W dalszej części rozmowy pojawia się jednak kolejne pytanie, czy „obecność Huaweia w budowie infrastruktury 5G i bezpieczeństwo to dwie rzeczy, które się wykluczają”. Tym razem Marek Zagórski odpowiedział już nieco inaczej:

- Na ten moment wydaje się, że się wykluczają. Jest cały szereg sygnałów dotyczących tego, że nie wszystkie rozwiązania są tam rzeczywiście bezpieczne - odpowiedział Marek Zagórski. - Nie są to sygnały tylko od nas.

Marek Zagórski stwierdził też, że nie mówi Huaweiowi „nie”, ale ważna jest transparentna polityka dotycząca budowy sieci 5G, w tym możliwość wglądu w kod źródłowy oprogramowania oraz informacja na temat tego, jaka jest struktura każdego podmiotu biorącego udział w budowie sieci - i w tym przypadku chodzi nie tylko o firmę Huawei.

Zobacz: Po podpisaniu deklaracji w sprawie 5G: chińska ambasada w Polsce ostro o polityce USA
Zobacz: Donald Trump miał w Polsce podpisać umowę w sprawie sieci 5G. Czy Polska pozbywa sie Huaweia?

W wywiadzie Minister Cyfryzacji zapowiedział też, że w sierpniu lub we wrześniu przyszłego roku w jednym z miast powinna już działać sieć 5G. Jako prawdopodobne miasto wskazał Warszawę, ale nie jest to przesądzone. 

Pełna treść rozmowy w serwisie RP.pl.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Tom’s Hardware

Źródło tekstu: RP.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu