DAJ CYNK

Po podpisaniu deklaracji w sprawie 5G: chińska ambasada w Polsce ostro o polityce USA

03.09.2019

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5872

Ważne 0

0

Nie milkną echa deklaracji w sprawie sieci 5G, podpisanej wczoraj przez premiera Mateusza Morawieckiego i wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a. Najpierw w dość oględny sposób wypowiedział się na ten temat polski oddział firmy Huawei, teraz zabrał głos, w już znacznie ostrzejszym tonie, rzecznik prasowy Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Podczas wizyty wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike’a Pence’a Polska i Stany Zjednoczone podpisały wspólną deklarację na temat 5G. Chociaż nie pojawiły się tam konkretne zarzuty wobec żadnej z firm, komentatorzy oceniają, że może to stanowić działanie dyskryminujące wymierzone przeciwko chińskim przedsiębiorcom. Rzecznik prasowy Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce w dość mocnych słowach wyraził stanowisko w tej sprawie. 

Zobacz: Deklaracja Polski i USA w sprawie 5G - oświadczenie firmy Huawei
Zobacz: Polska i USA podpisały deklarację w sprawie 5G. Huawei bedzie mieć problemy

Rzecznik oświadczył, że podpisanie deklaracji w sprawie 5G to oczywiście sprawa między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Zauważył także, że Polska stale podkreśla, iż deklaracja ta nie jest wymierzona przeciwko konkretnemu krajowi ani konkretnej firmie. Następnie ocenił, że pewni politycy amerykańcy i pewne media dążą wręcz do wywołania chaosu na świecie, mieszają pojęcie Chin i firmy Huawei, „wykorzystując w tym celu swe zdolności mataczenia i wprowadzania w błąd”.

Później słowa rzecznika Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej przybrały jeszcze ostrzejszą  formę.

- Kto podjudza media do wylewania pomyj, kto niszczy i manipuluje cyber bezpieczeństwem, kto narusza prywatność korporacji I wolność osobistą? Odpowiedź na te pytania dla światłych umysłów z pewnością nie przedstawia sobą żadnych wątpliwości. Mówiąc bez ogródek, zawsze znajdą się kraje i ludzie, którzy myślą jak za czasów Zimnej Wojny i nie są w stanie wyjść poza schemat gry o sumie zerowej  - grzmi rzecznik chińskiego przedstawicielstwa. - Rażąco naruszają oni międzynarodowe zasady sprawiedliwości i niedyskryminacji, bez żadnych skrupułów nadużywają władzy państwowej w celu ograniczenia działania prywatnego przedsiębiorstwa. Ich podstawowym celem jest ograniczenie prawa innych krajów do rozwoju i utrudnienie ludzkości dzielenia się owocami rozwoju zaawansowanych sił wytwórczych. Takie patologiczna zawiść, z pewnością nie jest powodem do chluby.

W dalszej części oświadczenia rzecznik zauważył, że 5G wiąże się z globalnym rozwojem gospodarczym i postępem ludzkiej cywilizacji. Poszczególne państwa świata mogą wykorzystać ogromne możliwości rozwoju wynikające z nowego etapu rewolucji naukowej i technologicznej, dopiero wtedy, gdy będą się wzajemnie szanować, wzmocnią współpracę, a innowacje opierać się będą na kooperacji. Tylko wtedy - ocenił rzecznik - będą one mogły urzeczywistnić powszechny wzrost i cieszyć się dobrobytem. Wyciąganie politycznych kart i małostkowe posunięcia mogą jedynie przyczynić się do regionalizacji i fragmentacji sieci, a w rezultacie narazić ludzi na szkodę co przypomina strzał w kolano.

Pod koniec w oświadczeniu pojawiły się już pojednawcze tony: 

 - Chiny i Polska są dla siebie ważnymi partnerami. Mają wolę, warunki i potencjał do pogłębiania wzajemnie korzystnej współpracy w różnych dziedzinach. Spełnia ona warunki potrzebne do rozwoju korzystnego dla obu krajów, jak również do zapewnienia dobrobytu obywatelom, nie należy jej bezzasadnie podważać i stawiać jej zarzutów, nie można jej ograniczać ani blokować. Niedawno polscy przywódcy jasno zapowiedzieli utrzymanie otwartego i uczciwego rynku telekomunikacyjnego. Twierdzili również, że nie przyjmą polityki wykluczającej określone kraje lub przedsiębiorstwa. Strona chińska z radością przyjęła i doceniła te zapewnienia. Wierzymy, że strona polska bez wątpienia dotrzyma danego słowa i dla przedsiębiorstw chińskich na co dzień legalnie działających w Polsce stworzone zostaną warunki biznesowe oparte na równości, sprawiedliwości, otwartości i przejrzystości.

Zobacz: Donald Trump miał w Polsce podpisać umowę w sprawie sieci 5G. Czy Polska pozbywa sie Huaweia?
Zobacz: USA pozwolą na kolejne trzy miesiące handlu z Huaweiem 

Źródło zdjęć: Pixabay.com

Źródło tekstu: Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej

Przewiń w dół do następnego wpisu