DAJ CYNK

Donald Trump miał w Polsce podpisać umowę w sprawie sieci 5G. Czy Polska pozbywa sie Huaweia?

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 12071

Jak informowała Wirtualna Polska, a wiadomość potwierdził później Reuters, Donald Trump miał podczas wizyty w Polsce podpisać umowę w sprawie wdrażania sieci 5G. Działania polskiego rządu z ostatnich dni mogą sugerować, że użycie sprzętu Huaweia przy budowie sieci 5G ma zostać zminimalizowane.

Premier poleciał do Szwecji w sprawie 5G

Doniesienia na temat umowy, którą amerykański prezydent miał podpisać podczas swojej wizyty zbiegły się z wizytą premiera Mateusza Morawieckiego w Szwecji. Premier miał rozmawiać tamtejszymi władzami o przeniesieniu produkcji części urządzeń sieci 5G do Polski. Wczoraj informował o tym również sam Ericsson.

Zobacz: Ericsson produkuje w Polsce sprzęt dla 5G

Po co nam USA do budowy sieci 5G?

O ile rozmowy ze Szwecją i Ericssonem są w pełni zrozumiałe, tak nie do końca wiadomo w jaki sposób Stany Zjednoczone miałyby nam pomóc w rozbudowie sieci 5G. Amerykańskie firmy nie dostarczają podzespołów do budowy sieci piątej generacji, a tamtejsi operatorzy wykorzystują sprzęt Ericssona, Nokii oraz Samsunga.

Zobacz: Sieć 5G albo 2,2 mld kary. Wyzwanie dla amerykańskiego operatora

Zawarcie jakichkolwiek porozumień z Donaldem Trumpem byłoby raczej zobowiązaniem, że Polska nie będzie wykorzystywać lub zminimalizuje użycie sprzętu Huaweia. Jak dobrze wiemy, prezydent USA ma obsesję na punkcie chińskiego giganta.

Z informacji przekazanych przez Reutersa wynika, że umowa miałaby być tylko ogólną deklaracją i dotyczyć bezpieczeństwa i współpracy w sprawie sieci 5G. Ma to być efekt wielomiesięcznego lobbing Stanów Zjednoczonych w kwestii marginalizacji Huaweia.Choć polski rząd zapowiadał do tej pory, że żaden z dostawców nie będzie w Polsce dyskryminowany, to dobre stosunki z Waszyngtonem są tutaj priorytetem.

Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji chce dywersyfikacji dostawców urządzeń 5G
Zobacz: Z Huaweiem chce wspołpracować ponad 130 amerykańskich firm. Żadna nie dostała na to zgody

Amerykańskie wojsko i współpraca z USA ponad rozwój kraju?

Nie jest tajemnicą, że jednym z priorytetów rządu jest utrzymywanie dobrych stosunków z prezydentem Donadem Trumpem. W zamian USA zwiększają obecność swoich wojsk w Polsce, pozwalają nam kupować swój sprzęt wojskowy oraz być może delikatnie przychylniej podchodząc do tematu zniesienia wiz.

Idąc w kierunku zacieśniania stosunków ze Stanami Zjednoczonymi Polska w zasadzie z automatu rezygnuje z pieniędzy, jakie mogłyby spłynąć do Polski z Chin. Marginalizacja udziału Huaweia w budowie sieci 5G nie będzie zachętą dla chińskich firm do otwierania w Polsce swoich ośrodków badawczych, które oprócz pieniędzy przyczyniłyby się do powstania nowych miejsc pracy.

Zobacz: Trump mocno atakuje Huaweia. Stany Zjednoczone odcinają chińskie firmy od swoich technologii

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Reuters; Wirtualna Polska; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu