DAJ CYNK

Trump mocno atakuje Huaweia. Stany Zjednoczone odcinają chińskie firmy od swoich technologii

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6820

Donald Trump kontynuuje agresywną politykę wymierzoną w stronę Chin. Tym razem podpisał rozporządzenie, które ma zakazać amerykańskim firmom telekomunikacyjnym używania urządzeń chińskich firm. Również firmy amerykańskie nie będą mogły udostępniać Chińczykom swojej technologii.

Rozporządzenie ma zdaniem prezydenta USA chronić Stany Zjednoczone przed zagranicznymi przeciwnikami. Na szczycie listy firm zakazanych znajduje się oczywiście Huawei. Amerykańskie media informują, że to jak do tej pory najbardziej radykalne posunięcie administracji Trumpa w technologicznej walce z Chinami.

Zobacz: Donald Trump chce sieci 5G. Ale strategia USA kończy się na atakowaniu Huaweia

Ale na tym nie koniec, bo rozporządzenie obejmuje też zakaz sprzedaży amerykańskich urządzeń oraz rozwiązań technologicznych chińskim firmom. Wszystkie zamówienia muszą być zatwierdzone przez rząd. I to jest zdecydowanie ciekawsza sprawa, bo zdaniem amerykańskich urzędników może to skutecznie zablokować sprzedaż niektórych produktów Huaweia na całym świecie.

Nie wiadomo jakie jeszcze firmy znajdują się na liście, a jest ich w sumie 70. W takim przypadku zapewne Qualcomm będzie musiał uzyskać specjalne zezwolenie żeby sprzedawać swoje układy i modemy niektórym chińskim firmom.

Zobacz: Huawei prezentuje inteligentny router dla sieci 5G

Firma Huawei wystosowała oświadczenie w tej sprawie. Czytamy w nim:

Firma Huawei, jako niekwestionowany lider w obszarze technologii 5G, jest gotowa i otwarta do współpracy z rządem amerykańskim, mającej na celu opracowanie skutecznych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo produktów ICT. Ograniczenie działalności biznesowej Huawei na amerykańskim rynku nie sprawi, że Stany Zjednoczone osiągną wyższy poziom bezpieczeństwa lub umocnią swoją pozycję w obszarze nowoczesnych technologii. Efekt będzie odwrotny, gdyż Amerykanom pozostaną do dyspozycji rozwiązania o niższej jakości i wyższej cenie. Tym samym Stany Zjednoczone pozostaną w tyle w zakresie wdrażania 5G, co zaszkodzi interesom amerykańskich firm i konsumentów. Ponadto, nieuzasadnione restrykcje będą naruszać prawa Huawei, co będzie skutkować dodatkowymi działaniami natury prawnej.

Zobacz: Rosja ostrzega przed eksperymentem na ludzkości, czyli siecią 5G. Czy nie brzmi to znajomo?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Reuters; scmp; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu