DAJ CYNK

Exatel zbuduje platformę SDNcore, pomocną przy wdrażaniu sieci 5G

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4323

Anteny GSM na tle nieba

Exatel dostanie 14 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na budowę SDNcore. Operator zbuduje autorskie urządzenie przeznaczone do sieci agregacyjnej i szkieletowej, które może przyczynić się do szybszego wdrożenia sieci 5G.

Przygotowany przez Exatela projekt „SDNcore - wysokowydajna i skalowalna programowalna platforma agregująca ruch sieciowy” zdobył 22 z 25 punktów podczas konkurs na granty badawcze w ramach programu „Ścieżka dla Mazowsza”, zorganizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Znalazł się tym samym wśród 56 projektów (z 211 zgłoszonych do konkursu), rekomendowanych do dofinansowania. Wartość projektu Exatela to 22,8 mln zł, z czego 14 mln pochodzić będzie z dofinansowania NCBiR.

Zobacz: Jest szansa na wspólną sieć 5G. Exatel blisko podpisania listu intencyjnego z operatorami
Zobacz: Będzie krajowy operator 5G. Memorandum nie podpisał tylko Play

- Przewagą firmy technologicznej są bardziej zaawansowane, tańsze, lepsze i bezpieczniejsze rozwiązania, które może zaoferować klientom. Prowadzone przez nas projekty badawczo-rozwojowe stanowią rozwiązanie konkretnego wyzwania biznesowego. W tym wypadku jest to stale rosnąca liczba użytkowników sieci, która wg raportu Global Digital, w 2019 roku wzrosła o ponad 9% do roku poprzedniego i sięgnęła 4,39 miliarda. Trend ten się utrzymuje. Exatel jako krajowy operator B2B oraz ważny gracz na rynku tranzytu międzynarodowego musi zapewnić swoim klientom coraz większą pojemność i przepustowość. Są to rozwiązania polskie zwiększające naszą cybersuwerenność.  Dlatego też zdecydowaliśmy się na budowę SDNcore. Kompletujemy w ten sposób ekosystem rozwiązań SDN w naszej sieci.

- powiedział Rafał Magryś, wiceprezes zarządu Exatel

Czym jest SDNcore

SDNcore jest narzędziem, które powstaje z myślą o operatorach sieci telekomunikacyjnych i jest będzie zbudowane zgodnie z filozofią SDN (z ang. Software Defined Networking, sieć definiowana programowo). Urządzenie to będzie funkcjonowało w kluczowych punktach sieci transportowej, czyli w warstwach agregacyjnej oraz szkieletowej. Będzie mogło współpracować z innymi tego typu rozwiązaniami, takimi jak budowany przez EXATEL SDNbox.

Zobacz: Exatel walczy o rentowność i stawia na rozbudowę bezpiecznej sieci oraz Smart Cities
Zobacz: PGE sprzedaje Exatel za 368,5 mln zł

- SDNcore tworzymy przede wszystkim, aby szybciej i efektywniej zarządzać siecią transportową i usługami, które na niej świadczymy. Urządzenie SDNcore umożliwi także realizowanie usług telekomunikacyjnych klientom wymagającym dużych przepływności (nawet 100Gb/s). W dłuższej perspektywie umożliwią one nam zastąpienie urządzeń konwencjonalnych na te oparte o technologię SDN. To – w połączeniu z urządzeniami SDNbox – otwiera nam drogę do budowy jednorodnej sieci, której rozwojem będziemy mogli w pełni zarządzać. A to przełoży się na zwiększenie efektywności realizacji naszych usług.

- powiedział Michał Szczęsny, dyrektor Biura Architektury i Planowania Sieci Exatel

Rozwiązania wykorzystane w SDNcore dadzą szerokie możliwości zarządzania urządzeniami i siecią samą w sobie. W praktyce oznacza to szybką i prostą w realizacji aktualizację zabezpieczeń, wdrożenie nowych protokołów oraz innowacyjnych usług, które będą dostosowane do zmieniających się potrzeb klientów.

- Najbezpieczniejsza polska sieć to nie tylko hasło. To konkretne działania, które za nim idą. W ramach tworzonych przez nas innowacji nadzorujemy cały proces produkcji hardware oraz – jako autorzy kodu źródłowego – samo oprogramowanie. To przekłada się na bezpieczeństwo naszych klientów. Szczególnie tych z sektora bankowego, energetycznego, publicznego oraz działających w ramach tzw. infrastruktury krytycznej.

- powiedział Patryk Biskupski, p.o. dyrektora Biura Zarządzania projektami Exatel

SDNcore a sieć 5G

SDNcore może odegrać ważną rolę w nadchodzącej rewolucji 5G. Tego typu rozwiązania mogą przesądzić, czy łączność bezprzewodowa piątej generacji szybko pojawi się w codziennym użytku.

Zobacz: Raport: wdrożenia 5G – reszta świata goni Amerykę
Zobacz: Orange szuka testerów 5G z Warszawy i Lublina

- 5G to nie tylko większe przepustowości transmisji danych na naszych mobilnych urządzeniach. To przede wszystkim wsparcie dla milionów urządzeń na małych przestrzeniach, ekstremalna niezawodność oraz niskie opóźnienia w komunikacji terminal-sieć. Jeśli chcemy to osiągnąć, musimy znacząco zmodernizować obecnie wykorzystywane technologie. Konieczne są rozwiązania wykorzystujące SDN, NFV (ang. Network Functions Virtualisation, wirtualizacja funkcji sieci) czy automatyzacje procesów zarządzania (tzw. orkiestracja). Odpowiedzią są właśnie urządzenia takie jak SDNcore. Co ważne, to rozwiązanie umożliwi również wsparcie dla network slicing – kluczowy element wdrożenia operatora hurtowego i wspólnej sieci #Polskie5G.

- dodał Michał Szczęsny

Źródło tekstu: Exatel

Tagi: exatel
Przewiń w dół do następnego wpisu