DAJ CYNK

Data Center NASK - serce Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5437

Data Center NASK, Marek Zagórski, minister cyfryzacji, OSE

W przyszłym roku wszystkie szkoły zostaną podłączone do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Jednym z jej  istotnych elementów jest otwarte w Warszawie Data Center NASK, które poza utrzymaniem OSE będzie też świadczyć usługi przechowywania i przetwarzania danych dla administracji rządowej i prywatnych firm.

- Data Center NASK będzie obsługiwać zarówno komercyjne firmy, jak i systemy administracji publicznej, z których najważniejszym jest Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Za plecami mamy infrastrukturę przygotowaną już pod węzeł centralny OSE, czyli projekt, w ramach którego wszystkie szkoły w Polsce będą miały zapewniony bezpłatny, szybki i bezpieczny internet. Trzeba pamiętać, że NASK – PIB jest jedną z podstawowych instytucji w ramach Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, więc posiadanie odpowiedniego zaplecza infrastrukturalnego jest dla niego bardzo istotne.

- powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes

Zobacz: Ogólnopolska Sieć Edukacyjna połączy z szybkim Internetem 26 tys. polskich szkół
Zobacz: Inea dostarczy usługi kolokacji na potrzeby Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Jeden z trzech węzłów centralnych powstanie w Poznaniu

Jak podaje NASK, nowootwarte centrum danych jest odporne na każdą ewentualność, od awarii zasilania po powodzie czy pożary. Jest to konieczne, ponieważ tu będzie się mieścić centralny węzeł Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), która ma zapewnić dostęp do szybkiego internetu wszystkim szkołom w Polsce. Będzie on współpracował z 16 węzłami regionalnymi, które są oddawane do użytku. Dzięki temu każda szkoła ma mieć zapewnione połączenie z Internetem o szybkości 100 Mb/s.

- Data center na Pradze jest sercem OSE. Sieć szkieletowa jest rozprzestrzeniona po całej Polsce, ale w tym miejscu ulokowaliśmy główne elementy systemu. Przede wszystkim tutaj będą umieszczane wszystkie dane, tu będzie transmitowany ruch sieci OSE, tu będą kluczowe elementy bezpieczeństwa.

- powiedział Bartłomiej Klinger, zastępca dyrektora NASK ds. projektów administracyjno-edukacyjnych

Celem OSE jest podłączenie do szybkiego łącza światłowodowego do końca 2020 roku ponad 30,5 tys. szkół w 19,5 tys. lokalizacji. Dzięki temu lekcje będą prowadzone przy wykorzystaniu nowych technologii i Internetu, a model kształcenia w polskich szkołach ma się całkowicie zmienić – z analogowego na cyfrowy. Projekt przebiega zgodnie z harmonogramem - informuje minister cyfryzacji.

- Dalsze plany zakładają oprzyrządowanie szkół i wyposażenie nauczycieli nie tylko w sprzęt, bo to jest zadanie przede wszystkim dla samorządów, choć tworzymy na ten cel specjalny fundusz, lecz przede wszystkim w narzędzia wspomagające proces edukacyjny.

– powiedział Marek Zagórski

Zobacz: Internet dla każdego - pierwsze gminy otrzymały dofinansowanie na darmowe Wi-Fi
Zobacz: Minister cyfryzacji o 5G: kluczowe jest bezpieczeństwo

– OSE to jest projekt cywilizacyjny, który ma za zadanie podłączyć wszystkie szkoły podstawowe i średnie w Polsce do bezpiecznego, szybkiego i bezpłatnego internetu, a także dostarczyć im usługi bezpieczeństwa i dodatkowe elementy wspierające cyfrową edukację w polskich szkołach.

– dodał Bartłomiej Klinger

Nowe Data Center NASK na warszawskiej Pradze Północ jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Serwerownia zajmuje powierzchnią prawie tysiąca metrów kwadratowych, z czego 40% zostało wynajęte firmom komercyjnym. Według szacunków NASK, do końca roku stopień komercjalizacji przekroczy 50%.

- Data Center udostępnia powierzchnię dla naszych klientów – zarówno publicznych, jak i prywatnych, którzy lokują tutaj swoje zasoby albo tworzą centra zapasowe na wypadek jakiejś przerwy w swojej działalności. Dalszy rozwój tego miejsca wiąże się z budową nowej powierzchni biurowej i nowych usług związanych m.in. z cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją, usługami w chmurze czy internetem rzeczy.

 – powiedział Jarosław Tyc, prezes zarządu NASK

Inwestycja została zrealizowana przez NASK w całości własnymi siłami, bez udziału generalnego wykonawcy. Jak podkreślają jej inicjatorzy, była ona konieczna, bo z roku na rok rośnie zapotrzebowanie administracji i prywatnych firm na przetwarzanie dużej ilości danych. Warszawskie Data Center NASK zostało wyposażone w pierwszą w Polsce instalację podtrzymywania zasilania opartą na bateriach litowo-jonowych. Do obiektu doprowadzono też dwa niezależne przyłącza energetyczne od dwóch różnych dostawców, co ma zagwarantować bezpieczeństwo zasilania. Są tu również trzy niezależnie przyłącza światłowodowe z odrębnymi wejściami, a także system klimatyzacji precyzyjnej i system wczesnego ostrzegania przeciwpożarowego.

Zobacz: Większość polskich internautów nie odróżnia opinii od faktu. Druzgocące wyniki badania NASK
Zobacz: NASK: Internet to codzienność polskich nastolatków. Codziennie w sieci spędzają średnio 4 godziny

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Newseria.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu