DAJ CYNK

NASK: Internet to codzienność polskich nastolatków. Codziennie w sieci spędzają średnio 4 godziny

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5853

Z opublikowanego własnie raportu NASK PBS "Nastolatki 3.0" wynika, że niezależnie od wieku, typu szkoły i płci zdecydowana większość dzisiejszych nastolatków jest w sieci codziennie, średnio przez przynajmniej 4 godziny.

"Nastolatki 3.0: Raport z ogólnopolskiego badania uczniów" to badanie przeprowadzone przez NASK PBS na grupie 1173 uczniów z 55 szkół z całej Polski. Co ciekawe, codzienne korzystanie z internetu zadeklarowane przez zdecydowaną większość respondentów wydłużyło się w czasie w stosunku do poprzedniej edycji badania (obecna średnia to 4 godzin i 12 minut, zaś poprzednio było to 3 godziny i 40 minut).

Zobacz: Internet mobilny jest kobietą: panie kupują ze smartfonem, panowie wolą komputer

Najczęściej nastolatki korzystają z internetu w domu (95,4 proc,). Aż 60 proc. łączy się z siecią w trakcie podróży (w środkach transportu), natomiast 41,2 proc. używa internetu w szkole. Autorzy badania zwracają uwagę na fakt, że korzystanie z sieci zaczyna się już od 7. roku życia. Aż 94 proc. ankietowanych surfuje po internecie z poziomu urządzenia mobilnego. 

Czego boi się nastolatek w sieci?

Respondentów zapytano o największe zagrożenia i przyczyny lęku związane z z korzystaniem z internetu. Okazuje się, że młodzi najczęściej obawiają się ataków hakerskich, włamań oraz kradzieży (66,3 proc.). Obawiają się również cenzury i ograniczenia dostępu do zasobów internetu (43,3 proc.). Raport wskazuje również na strach przed nakładaniem dodatkowych opłat za usługi online (55,8 proc.).

Zobacz: Bank w smartfonie. Ponad 11 mln Polaków wybiera aplikację do korzystania z usług bankowych

Warto wiedzieć, że dla polskich nastolatków internet to przede wszystkim rozrywka i komunikacja. Największy odsetek wskazuje na tego typu treści (muzyka, filmy i seriale, gry wideo) i serwisy społecznościowe. Cele edukacyjne deklaruje nieco ponad połowa ankietowanych (50,6 proc.). Co piąty uczeń (21,2 proc.) zaznaczył, że korzysta z sieci, by przygotować się do klasówek lub sprawdzianów.

Uzależnieni od sieci? Przyznaje się do tego 1/3

W raporcie "Nastolatki 3.0" nie zabrakło pytania o uzależnienie od sieci. Do silnego uzależnienia od internetu przyznaje się mniej więcej 1/3 ankietowanych. Aż 42 proc. respondentów spędza tam więcej czasu niż pierwotnie zakładało.  Wyrzuty sumienia związane z przebywaniem online ma 56 proc. badanych. Dane wydają się jednak nie kłamać. Codziennie przynajmniej kilka godzin z telefonem w ręku stało się standardem.

Raport NASK PBS "Nastolatki 3.0" - podsumowanie i raport w formie PDF

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASK PBS

Źródło tekstu: NASK PBS

Przewiń w dół do następnego wpisu