DAJ CYNK

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna połączy z szybkim Internetem 26 tys. polskich szkół

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 7432

Internet i nowe technologie w edukacji są na razie wykorzystywane głównie w sposób bierny. Zdaniem 81% uczniów w Polsce nauczyciele wykorzystują dostęp do sieci głównie po to, żeby odtwarzać filmy – wynika z badań NASK. Przełomem w systemie nauczania ma być realizowany już program Ministerstwa Cyfryzacji – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, która do 2021 roku zapewni dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu ponad 26 tys. placówek edukacyjnych w Polsce. OSE ma towarzyszyć cały ekosystem, m.in. umożliwiający wymianę treści, prowadzenie wspólnych projektów między placówkami, bezpłatne szkolenia i e-materiały dla nauczycieli, a także kreatywne scenariusze lekcji z wykorzystaniem technologii.

Nie można powiedzieć, że cyfryzacji nie ma w szkołach, że nauczyciele nie używają technologii. Jest wielu kreatywnych, zaangażowanych nauczycieli, którzy korzystają z technologii, bo czują, że uczniowie tego wymagają i jest im to potrzebne. My natomiast chcemy działać systemowo, wyrównać szanse edukacyjne w całej Polsce – żeby Internet i technologie w szkołach, wykorzystywane w nowoczesny sposób, dotarły do każdej, nawet w najmniejszej miejscowości

-  mówi Tomasz Łukawski, dyrektor ds. ekosystemu OSE w NASK.

Zobacz: Większość polskich internautów nie odróżnia opinii od faktu. Druzgocące wyniki badania NASK

Jak wynika z ogólnopolskiego badania młodzieży „Nastolatki 3.0”, przeprowadzonego przez NASK, w polskim systemie edukacji Internet i nowe technologie są na razie wykorzystywane głównie w sposób bierny, nastawiony na odtwórcze przyswajanie wiedzy. 81,2% uczniów stwierdziło, że jeżeli nauczyciele wykorzystują Internet na zajęciach, to najczęściej po to, aby odtwarzać filmy i wyświetlać prezentacje (77,6%). Nieco rzadziej nauczyciele korzystają w trakcie zajęć z programów edukacyjnych (60,6%) lub pokazują zdjęcia (48,1%).

Z kolei w domu uczniowie szukają pomocy głównie na Wikipedii (76,3%) albo korzystają z wyszukiwarki (62,6%), żeby znaleźć potrzebne informacje. Popularnym źródłem szkolnej wiedzy są też serwisy z gotowymi odpowiedziami, np. Ściąga, Odrabiamy, Zapytaj, Bryk. Każdy z nich jest wskazywany jako często używane źródło przez ponad 20% nastolatków, a niektóre odwiedza regularnie nawet połowa uczniów.

Zobacz: [Aktualizacja] Premier Morawiecki podpisał Apel o powstrzymanie 5G na Ziemi i w kosmosie. Czy to prawdziwa informacja?

NASK wystartował tydzień temu z projektem OSEhero.pl, promuje i nagradza aktywnych nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia kreatywnie, z wykorzystaniem internetu i nowych technologii, motywując uczniów do większego zaangażowania.

Prezentujemy sylwetki najbardziej zaangażowanych nauczycieli, na tej stronie będziemy również wskazywać szkoły, które z czasem w systemie kaskadowym staną się centrami kompetencyjnymi w regionach.

Naszym docelowym targetem jest K12, tzn. szkoły podstawowe i licea z wyłączeniem szkół dla dorosłych. To znaczy, że do końca 2021 roku do Internetu będzie podłączonych 26 tys. szkół. To szansa na zmianę cywilizacyjną, a przede wszystkim – pokrycie białych plam w miejscach, gdzie szkoły mają problemy z Internetem, mają dostęp do sieci o bardzo niskiej przepustowości. OSE zagwarantuje Internet szerokopasmowy o prędkości 100 Mb/s w obie strony, zarówno pobieranie, jak i wysyłanie.

Wykorzystanie Internetu i technologii w szkołach to warunek konieczny, bo dzisiejsze nastolatki są pokoleniem wychowanym w sieci. Internet jest dla nich centrum rozrywki, życia społecznego i zdobywania informacji o świecie. Jak wynika z badań NASK, średni czas korzystania z Internetu przez polskich nastolatków wynosi 4 godzin i 12 minut na dobę, a blisko co trzeci (27%) spędza online 2–4 godzin dziennie. 12% szacuje, że ten czas przekracza 8 godzin dziennie.

Zobacz: NASK: Internet to codzienność polskich nastolatków. Codziennie w sieci spędzają średnio 4 godziny
Zobacz: Sieć Edukacyjna połączy szkoły - Sejm przyjął ustawę

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: newseria

Przewiń w dół do następnego wpisu