DAJ CYNK

Inea dostarczy usługi kolokacji na potrzeby Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Jeden z trzech węzłów centralnych powstanie w Poznaniu

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2946

W Poznaniu powstanie jeden z trzech węzłów centralnych, który umożliwi szkołom podłączonym do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej korzystanie z Internetu światłowodowego oraz zasobów edukacyjnych. W Ministerstwie Cyfryzacji podpisano dzisiaj umowę pomiędzy Ineą i NASK-PIB na dostarczenie usług kolokacyjnych. Wartość projektu to prawie 4,9 mln zł.

Zgodnie z podpisaną dzisiaj umową, Inea dostarczy usługi kolokacyjne na potrzeby budowy węzłów sieci w ramach projektu budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). W całej Polsce powstaną trzy centralne węzły OSE: w Poznaniu, Katowicach i Warszawie. Ten pierwszy odpowiedzialny będzie za transmisję danych do około jednej trzeciej szkół w kraju.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, mającego zagwarantować wszystkim szkołom w Polsce dostęp do bezpiecznego, szybkiego i bezpłatnego Internetu szerokopasmowego. Projekt powstał pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, a operatorem sieci jest Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Aktualnie internetowa sieć operatora dociera do prawie 900 wielkopolskich szkół, które dzięki termu mogą należeć do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Zapewnia to placówkom edukacyjnym możliwość łatwego i bezpiecznego korzystania z dodatkowych zasobów cyfrowych, dostępnych w Internecie.

- Kolokacja staje się dziś niezbędną usługą dla funkcjonowania nie tylko biznesu, ale też jednostek samorządowych, w tym szkół. Szybki Internet światłowodowy jest niezbędny nie tylko do rozrywki, ale przede wszystkim nauki. To dzięki niemu młodzi ludzie uczą się, rozwijają swoje pasje, poznają świat - powiedział Michał Bartkowiak, Chief Operating Officer Inea.

Realizacja projektu rozpocznie się w pierwszym kwartale 2019 roku. Podpisana dzisiaj umowa będzie obowiązywała przez 10 lat.


Od lewej stoją: Michał Bartkowiak - Chief Operatin Officer Inea, Jerzy Kwieciński - Minister inwestycji i rozwoju, Wanda Buk - podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Krzysztof Silicki - p.o. Dyrektora NASK, Janusz Kosiński - prezes Inea

Zobacz: ONZ docenia Ogólnopolską Sieć Edukacyjną
Zobacz: Sieć Edukacyjna połączy szkoły - Sejm przyjął ustawę
Zobacz: Inea wprowadza symetryczny Internet dla wszystkich klientów FTTH

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Inea

Przewiń w dół do następnego wpisu