DAJ CYNK

Baterie litowo-jonowe zasłużyły na Nobla. Nagroda dla współtwórców przełomowych ogniw

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5135

nagroda nobla bateria litowo-jonowa

Współczesna elektronika nie mogłaby istnieć w obecnej formie gdyby nie powstały akumulatory litowo-jonowe. Nagroda Nobla przyznana ich twórcom jest jak najbardziej zasłużona.

John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino to ojcowie wynalazcy ogniwo litowo-jonowych. Każdy z nich zajmował się rozwijaniem technologii na innym etapie. Stanley Whittingham w latach 70-tych stworzył katodę magazynującą jony litu. John Goodenough wykorzystał ją do skonstruowania pierwszego ogniwa o napięciu 4V. Z kolei dopiero w latach 80-tych laboratoryjną technologię w pełni użytkowy akumulator przekształcił Akira Yoshino. Tak powstała technologia z powodzeniem używana do dzisiaj. I pomimo ciągłych badań, cały czas nie ma jeszcze godnego, powszechnie dostępnego następcy.

Zobacz: Technologia grafenowych baterii Samsunga jest prawie gotowa

Cała trójka otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. To historyczne wydarzenie, bo John B. Goodenoug jest najstarszą osobą uhonorowaną tym wyróżnieniem. Profesor ma obecnie 97 lat.

Zobacz: Akumulatory półprzewodnikowe przyszłością smartfonów - są pojemniejsze, bezpieczniejsze i można je szybciej ładować

Akumulatory litowo-jonowe są dzisiaj standardem, z którym stykamy się każdego dnia. Zapewne nawet teraz, wokół siebie każdy z nas ma co najmniej kilka urządzeń, które są nimi zasilane. Telefony, tablety, laptopy, aparaty, zegarki, kamery, wszelkiego rodzaju zabawki elektroniczne... To właśnie dla tego typu epokowych odkryć należą się wyróżnienie pokroju Nagrody Nobla.

Zobacz: MIUI 11 zadebiutuje globalnie 16 października
Zobacz: Samsung Galaxy Fold - jak ja go pragnę! Miałem hejtować, nie potrafię
Zobacz: Hama USB-C - test szybkiej ładowarki samochodowej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: nytimes; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu