Unia Europejska cyfryzuje granice. Jest porozumienie w tej sprawie

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła wstępne porozumienie polityczne osiągnięte 19 maja 2025 roku przez Parlament Europejski i Radę w sprawie stopniowego wdrażania nowego, cyfrowego Systemu Wjazdu/Wyjazdu (EES). To kluczowy krok w kierunku modernizacji zarządzania granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej i strefy Schengen.

Marian Szutiak (msnet)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Unia Europejska cyfryzuje granice. Jest porozumienie w tej sprawie

Nowe regulacje umożliwią uruchomienie EES w sposób progresywny, w ciągu sześciomiesięcznego okresu przejściowego. Wszystkie państwa członkowskie rozpoczną implementację systemu równocześnie, gdy tylko stanie się on operacyjny. Służby graniczne będą stopniowo rejestrować dane obywateli państw trzecich przekraczających granice, a pełna rejestracja wszystkich podróżnych ma zostać osiągnięta do końca tego okresu.

Dalsza część tekstu pod wideo

Co to jest System Wjazdu/Wyjazdu (EES)?

EES to zaawansowany system technologiczny, który zastąpi obecny, manualny system stemplowania paszportów. Będzie on cyfrowo rejestrował wjazdy i wyjazdy obywateli państw spoza UE, podróżujących do 29 krajów europejskich (w tym strefy Schengen) na pobyty krótkoterminowe. System będzie gromadził dane biometryczne, takie jak odciski palców i obraz twarzy, oraz inne informacje podróżne.

Główne cele wprowadzenia EES to:

  • usprawnienie zarządzania granicami zewnętrznymi,
  • zwiększenie bezpieczeństwa w strefie Schengen poprzez wykrywanie osób przekraczających dozwolony okres pobytu oraz redukcję oszustw tożsamościowych.

System umożliwi również zautomatyzowane kontrole graniczne, co przyczyni się do przyspieszenia procedur i uczyni podróżowanie płynniejszym i bezpieczniejszym dla wszystkich.

Jak podkreślają przedstawiciele Komisji Europejskiej, osiągnięte porozumienie jest fundamentalne dla zapewnienia współpracy systemów informacyjnych w strefie Schengen. Pozwoli ono państwom członkowskim na czerpanie korzyści z nowego systemu, dając jednocześnie organom granicznym i branży transportowej dodatkowy czas na dostosowanie się do nowych procedur.

To porozumienie stanowi kluczowy kamień milowy w usprawnianiu zarządzania granicami w całej Europie i przybliża nas o krok do wdrożenia najbardziej zaawansowanego cyfrowego systemu zarządzania granicami na świecie. System wjazdu/wyjazdu wzmocni granice zewnętrzne UE i zwiększy bezpieczeństwo. Stopniowe wdrażanie systemu zapewnia płynne i bezpieczne przejście dla wszystkich państw członkowskich.

Henna Virkkunen, wiceprzewodnicząca wykonawcza KE ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji

System wjazdu/wyjazdu jest cyfrowym fundamentem naszego nowego, solidnego systemu zarządzania granicami dla strefy Schengen. Po raz pierwszy będziemy dysponować pełnymi i wiarygodnymi informacjami w czasie rzeczywistym o tym, kto wjeżdża i opuszcza strefę Schengen. Pomoże nam to zlikwidować luki w obecnym systemie i wzmocnić wzajemne zaufanie między państwami członkowskimi. Musimy teraz wdrożyć te systemy tak szybko, jak to możliwe – Komisja i agencje UE wspierają państwa członkowskie w tych wysiłkach.

Magnus Brunner, komisarz ds. wewnętrznych i migracji

Kolejne kroki

Aby porozumienie weszło w życie, rozporządzenie musi zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę. Następnie, po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, zacznie obowiązywać po 20 dniach. Po formalnym przyjęciu i otrzymaniu od państw członkowskich deklaracji gotowości, Komisja Europejska ustali datę rozpoczęcia stopniowego wdrażania systemu. EES ma osiągnąć pełną operacyjność w ciągu sześciu miesięcy od tego momentu.