DAJ CYNK

Duża część Polski ograniczona do TVP. Kolejny etap za nami

Marian Szutiak

Telewizja i VoD

Duża część Polski ograniczona do TVP. Kolejny etap za nami

W poniedziałek 23 maja 2022 roku nastąpił trzeci etap zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. DVB-T2/HEVC obowiązuje już na ponad dwóch trzecich terytorium naszego kraju.

Choć przechodzenie na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej oraz czasowe wykluczenie z tego procesu telewizji publicznej nie podoba się prywatnym operatorom, harmonogram zmian jest realizowany zgodnie z planem. To znaczy, że 23 maja 2022 roku kanały zgromadzone w multipleksach MUX-1, MUX-1 i MUX-4 są nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC w kolejnych województwach: łódzkim, świętokrzyskim, śląskim, opolskim, małopolskim i podkarpackim.

Zobacz: TVP jak święta krowa. Nie zmienisz telewizora, zostanie Ci jedna opcja
Zobacz: Telewizor do wymiany. Ponad 1,5 mln Polaków grozi utrata sygnału

Przy okazji zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji, która ma przynieść polepszenie jakości obrazu i dźwięku (wszystkie kanały będą mogły być nadawane w FullHD), zwalniane jest też pasmo 700 MHz. To ma być przeznaczone na potrzeby ogólnopolskiej sieci 5G. Osoby, które nie mają sprzętu umożliwiającego odbieranie telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC, mogą się ubiegać o rządowe dofinansowanie w wysokości 250 zł (przy zakupie telewizora) lub 100 zł (przy zakupie dekodera).

Ostatni etap zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce odbędzie się 27 czerwca 2022 roku i obejmie województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie. Kanały TVP zgromadzone w MUX-3 mogą korzystać z dotychczasowego standardu nadawania do końca 2023 roku.

Zobacz: Poczta Polska przyjęła już 150 tys. takich wniosków
Zobacz: Polskie 5G na tle reszty regionu. Jest źle

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock.pl, emitel.pl

Źródło tekstu: gov.pl, emitel.pl