DAJ CYNK

[Aktualizacja] Brexit a roaming UE - jak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynie na koszty usług

Dodane przez: msnet

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 33155

Brexit flagi

Jeśli nic się po drodze nie zmieni, już 31 stycznia 2020 roku Wielka Brytania oficjalnie przestanie być członkiem Unii Europejskiej. Niesie to ze sobą wiele pytań o to, w jaki sposób to wydarzenie wpłynie na wiele dotychczasowych regulacji, w tym naliczanie opłat w roamingu UE.

Od 2017 roku podróżując po krajach Unii Europejskiej oraz kilku innych państw Europy nie musimy się obawiać kosztów korzystania z naszego telefonu komórkowego. Za połączenia telefoniczne, SMS-y i MMS-y płacimy na ogół tyle samo co w kraju, a gdy korzystamy z pakietów no limit, w ich ramach możemy korzystać także poza granicami Polski. Co prawda pakiet internetowy do wykorzystania w ramach roamingu UE jest mniejszy niż ten, którego używamy w kraju, ale wciąż mamy średnio po kilka gigabajtów danych do przesłania miesięcznie.

Zobacz: Play bez dopłat za roaming. UKE nie wydał zgody?
Zobacz: UKE: Od 1 stycznia nowe stawki za transmisję danych w roamingu UE

Jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej jeszcze przez kilka dni pozostaje Wielka Brytania. 23 czerwca 2016 roku odbyło się tam jednak ogólnokrajowe referendum, którego wyniki rozpoczęły działania zmierzające do wyjścia tego państwa z Unii. Tak zwany Brexit ma się stać faktem wraz z końcem stycznia 2020 roku.

Brexit piuzle

Co się stanie po tym dniu z opłatami za korzystanie w Wielkiej Brytanii z usług telefonicznych w ramach roamingu? Jeśli wierzyć słowom rzecznika prasowego Orange Polska, do końca tego roku nic się nie zmieni. Nadal możemy rozmawiać, SMS-ować i MMS-ować zgodnie z zasadą RLAH - Roaming Like at Home (roaming jak w domu), a do przeglądania Internetu wykorzystać ten sam pakiet, którego możemy użyć w innych krajach UE. 

- Pojawiły się pierwsze pytania do rzecznika o #roaming w Wielkiej Brytanii po #brexit. Informuję, że przynajmniej do końca tego roku nic się nie zmieni. Dzwonicie i korzystacie z netu jak dotychczas. Takie są regulacje prawne na teraz.

- napisał na Twitterze Wojciech Jabczyński

Zobacz: Orange podsumowuje rozbudowę sieci w 2019 roku. Refarming, więcej LTE, testy 5G
Zobacz: Nawet 9 GB danych miesięcznie w roamingu Orange w UE

Aktualizacja:

Również T-Mobile Polska poinformował swoich klientów, za pośrednictwem Twittera, że nie planuje zmian w cennikach roamingowych:

Dobra wiadomość dla wszystkich naszych klientów śledzących losy #brexit. W T-Mobile nie planujemy wprowadzenia zmian cennikowych w ofertach roamingu. #roaming

Ankieta
58%
14%
3%
21%
5%

Wszystkich głosujących: 1000

Źródło ankiety: [Aktualizacja] Brexit a roaming UE - jak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynie na koszty usług

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Wojciech Jabczyński (Twitter), T-Mobile, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu