DAJ CYNK

"Białe plamy" na komórkowej mapie Polski

18.01.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 8140

Ważne 10

2

Instytut GfK Polonia przygotował wspólnie z Yanosikiem raport na temat przestrzennego zróżnicowania siły sygnału telefonii mobilnej w Polsce.



Instytut GfK Polonia przygotował wspólnie z Yanosikiem raport na temat przestrzennego zróżnicowania siły sygnału telefonii mobilnej w Polsce.

Instytut badawczy GfK Polonia ustalił siłę sygnału poszczególnych sieci mobilnych w Polsce z uwzględnieniem liczby zamieszkującej badany obszar ludności oraz jej potencjału mierzonego Wskaźnikiem Siły Nabywczej GfK. Definiuje ona całkowitą wartość towarów i usług, jakie ludność zamieszkała w wybranym obszarze może nabyć w ciągu roku. Inaczej mówiąc, ogólna siła nabywcza ilustruje potencjał nabywczy, jakim dysponuje ludność zamieszkała w analizowanym obszarze w określonym czasie.

GFK posłużył się danymi statystycznymi od operatora systemu Yanosik, należącego do firmy Neptis S.A., zebranymi w okresie od 10 kwietnia do 1 maja 2016 roku. Badany teren został podzielony na 984 mikroobszary o wymiarach około 610 x 790 m. W analizie uwzględniono wyłącznie te z nich, na których zalogowano się do BTS-ów co najmniej 100 razy. Siłę sygnału dla wszystkich operatorów mierzono przy użyciu ciągłej skali od 0 do 31,99, na której 14 oznacza optimum. W wyniku badania określono dostępność optymalnego sygnału dla każdego operatora w poszczególnych lokalizacjach oraz potencjał rozwoju i poprawy jakości usług w mikroobszarach, w których siła nabywcza jest wyższa od średniej.

Wyniki badań potwierdziły, że na terenie Polski istnieją obszary niedopasowania jakości sygnału sieci komórkowych i potencjału konsumenckiego. Na przykład w okolicach Bielska-Białej według obu współpracujących firm 2/3 mikroobszarów dysponuje niższą od optymalnej jakością sygnału.

W celu wskazania lokalizacji z najwyższym potencjałem do dalszego rozwoju sieci komórkowej, dla każdego z mikroobszarów obliczono wartość Siły Nabywczej GfK w przeliczeniu na mieszkańca. Okazało się, że największe zapotrzebowanie na dalsze unowocześnienie sieci istnieje w rejonach przedmieść i w strefach podmiejskich, co stanowi około 1/5 badanego obszaru. Ponadto siła sygnału wybranego operatora na całym badanym obszarze była w ponad 1/3 podobszarów nieskorelowana z potencjałem siły nabywczej. Zjawisko to występowało także w centrum Bielska-Białej.


Siła sygnału telefonii mobilnej vs Siła Nabywcza GfK


Siła sygnału wybranego operatora telefonii mobilnej vs Siła Nabywcza GfK

Cyfryzacja poszczególnych dziedzin życia przejawiająca się coraz bardziej wszechstronnym wykorzystywaniem telefonu komórkowego podnosi oczekiwania konsumentów. Zmienia się styl życia Polaków, którzy coraz częściej osiedlają się poza miastami nie zawsze godząc się na obniżenie standardu życia. Rodzi to potrzebę lepszego wyposażenia przestrzeni w infrastrukturę techniczną i stwarza możliwość konkurencji pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami / operatorami - czytamy w komunikacie firmy GFK Polonia.

Zobacz: Białe plamy NGA - najgorzej w Lubelskiem
Zobacz: Polana Chochołowska przestała być białą plamą na mapie zasięgu Orange
Zobacz: T-Mobile polepsza zasięg w górach
Zobacz: Na granicy zasięgu, czyli pomyśl zanim rzucisz wszystko i wyjedziesz w Bieszczady

Źródło tekstu: GFK

Komentarze
Zaloguj się
36. ~gość
0

2018-10-20 10:46:57 host: user-5-(...)rnet.pl

jak tam zasięg w Ossa?

Odpowiedz

35. ~endi
0

2018-01-26 11:01:26

Toruń Szpital Wojewodzki.Brak zasiegu na polowie terenu szpitala.Kpiny.Taka siec a brak zasięgu.

Odpowiedz

34. ~Jabbar1962
0

2018-01-20 14:48:20

Do 23. ~solczanin Tak jak napisałem już pod innym postem. W Solcu Zdroju macie problem absolutnie ze wszystkim. Miejscowość uzdrowiskowa a na mapie smogu aż miło :D Po co inwestować w dziurę do, której ludzie jeżdżą tylko po to by dogorywać ?

Odpowiedz

33. ~cuceko
0

2018-01-20 13:37:55

@14. Jesteś widzę specjalistą od złodzieji. A tu. takich nam potrzeba. Wymień następnych złodzieji będziemy rszem z TELEPOLIS Ci wdzięczni!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

32. ~cuceko
0

2018-01-20 13:37:32

@14. Jesteś widzę specjalistą od złodzieji. A tu. takich nam potrzeba. Wymień następnych złodzieji będziemy rszem z TELEPOLIS Ci wdzięczni!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

31. ~
0

2018-01-19 18:34:23

Dąbroszyn woj. Lubuskie ... białe plamy wszystkich operatorów. Ustrzyki Dolne - Jasień woj. Podkarpackie BIAŁA PLAMA !

Odpowiedz

29. Robin560
0

2018-01-19 16:47:36

w wakacje byłem w Borowicach k. Karpacza i play słabe 3g rozmawiać się nie dało , T-m brak LTE do rozmów wystarczało, orange słabe LTE do oglądania Yt w 720p przez 4 osoby wystarczyło, plus szkoda gadać w budynku nie zadzwonisz.

Odpowiedz

28. ~
1

2018-01-19 13:24:22

Treść do @14 widać że jesteś z dobrego środowiska. Znasz sie na złodziejach.

Odpowiedz

27. ~Maniek
0

2018-01-19 13:02:50

@20:Co do Ojcowskiego Parku Narodowego to głupoty Pan gadasz że szkoda słów... Akurat w Ojcowskim Parku Narodowym Każda sieć ma lipe, a z Plusa akurat zadzwonisz tak samo jak z każdej innej sieci więc nie gadaj durnot - bo zasięg każdej sieci jest tam słaby albo go nie ma. Jedynie T-Mobile ma tam chyba jakąś pikokomórkę EDGE bo na niewielkiej powierzchni jest dobry zasięg EDGE, ale jest to niewielki obszar wokół restauracji. I na tym koniec. Akurat w Ojcowskim Parku Narodowym bywam bardzo często więc wiem jak to wygląda. Plus działa tam tak samo do d... jak pozostałe sieci, a zadzwonić spokojnie zadzwonisz - telefon zawsze złapie tą "jedną" kreseczkę zasięgu.

Odpowiedz

26. msnet
0

2018-01-19 09:56:52

@22, Stary Bajarz - problem z zasięgiem w pociągach Pendolino wynika przede wszystkim z dobrego ekranowania fal radiowych przez konstrukcję tych pociągów - właśnie między innymi dlatego instalacja Wi-Fi tak się przeciąga, bo anteny GSM muszą być na zewnątrz, czyli trzeba się przewiercić przez "karoserię".

Odpowiedz

25. ~Makaron
0

2018-01-19 09:36:21

@24"A po co Pan Zygmunt kupował 2600TDD? Są na tym telefony? Nie" Ej tam, jak się nie mylę, to moja Lumia 950xl łyka takie egzotyki.

Odpowiedz

24. Pragmatyk
0

2018-01-19 08:59:14

@7 A po co telefonów. Orange świadczył usługę internetu domowego na CDMA 450MHz, Nordisk świadczy na CDMA 420MHz. A pokaż mi telefony na CDMA 450MHz w PL.Poza tym w kilku krajach europejskich odpalono już LTE band 31. Kilku operatorów, kolejni się szykują.Nordisk ma super ofertę, zasięg na wsiach, nielimitowany net za 29zł, tylko jeden problem, szybkość do 3,1Mb/s. Na rok 2018 trochę mało, ale LTE da 30mb/s.A po co Pan Zygmunt kupował 2600TDD? Są na tym telefony? Nie, ale kosztowało tanio, a w umowie nie ma, że można to przełączyć na FDD. A wtedy w miastach na swoich 90MHz może tak poszaleć, że hoho. W dodatku tym LTE450MHz, może spokojnie pokryć warunki które były trudne do spełnienia dla 2600TDD.

Odpowiedz

23. ~solczanin
0

2018-01-19 08:55:25

Niech się przejadą do miejscowości uzdrowiskowej Solec Zdrój to się zdziwią. Nie ma zasięgu nawet 2G a w budynku stałem pod bankomatem z telefonem w ręku i musiałem wyjść na zewnątrz by złapać zasięg 2G na jedną kreskę.

Odpowiedz

22. ~Stary Bajarz
0

2018-01-19 08:44:27

Wsiądźcie w pendolino i pokonajcie 2 trasy:- Warszawa - Kraków- Warszawa - Wrocław (przez Częstochowę, Lubliniec, Opole).Już nawet się nie pastwię nad brakiem wifi w pociągu (wicie, rozumicie), ale pokrycie sygnałem komórkowym (jakimkolwiek - choćby do rozmów!) tych dość ważnych przecież tras jest na żenującym poziomie. Ja rozumiem, że na CMK to więcej lasów niż miast, ale niech policzą, ile ludzi codziennie tamtędy przejeżdża pociągami...

Odpowiedz

21. ~grzegi
0

2018-01-19 08:30:02

Coś jest z tym Bielskiem. Moje rodzinne miasto, a od początku istnienia Play nie potrafi ogarnąć nadajników. Całe szczęście Orange/Plus wzięły się do roboty.

Odpowiedz