DAJ CYNK

Samsung opracował szybszą SI działającą bezpośrednio w urządzeniu

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 7879

Samsung postawił na rozwój technologii układów sieci neuronowych NPU. Koreański producent ujawnił, że opracował nowe rozwiązanie, które zapewni szybsze przeliczanie sztucznej inteligencji bezpośrednio na urządzeniach, bez konieczności wymiany danych z chmurą.

Stosowane dziś powszechnie, zwłaszcza w smartfonach, moduły sztucznej inteligencji nie mają odpowiedniej mocy, by samodzielnie przeliczyć dane podczas realizacji wielu zadań, stąd też są w tym wspomagane przez chmury internetowe. Samsung ogłosił, że opracował nową technologię Quantization Interval Learning (QIL), która przyspiesza działanie sztucznej inteligencji bezpośrednio w urządzeniach i zajmuje mniej przestrzeni na chipie. Rozwiązanie pozwala na tworzenie 4-bitowych sieci neuronowych, które zachowują dokładność sieci 32-bitowych, wykorzystywanych w procesie nauczania maszynowego.

Zobacz: MediaTek szykuje konkurencję dla Snapdragona 710. Helio P70 będzie zawierał miedzy innymi jednostkę przetwarzania neuronowego NPU
Zobacz: Sztuczna inteligencja Xiaomi wyjdzie poza Chiny

Jaką to zapewni korzyść? Użycie mniejszej liczby bitów znacznie zmniejsza liczbę koniecznych obliczeń. Również urządzenia, które je wykonują, będą dzięki temu wymagać mniejszej mocy. Samsung twierdzi, że jego nowa technologia pozwala osiągnąć te same wyniki obliczeń osiem razy szybciej, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby tranzystorów od czterdziestu do nawet 120 razy.

Technologia opracowana przez Samsunga sprawi, że chipy NPU, odpowiedzialne za pracę sztucznej inteligencji, będą szybsze i bardziej energooszczędne. Są też inne korzyści - ograniczenie zapotrzebowania na przeliczanie w chmurze zmniejszy opóźnienie między zapytaniem a odpowiedzią, zwiększy się też bezpieczeństwo danych i obniżą koszty wdrożenia całego rozwiązania. 

Zastosowanie układów NPU wykorzystujących technologię QIL nie tylko usprawni działanie funkcji wykorzystywanych na co dzień przez użytkowników smartfonów, jak skanowanie linii papilarnych czy rozpoznawanie twarzy, ale także pozwoli na rozwój samochód autonomicznych, gdzie szybkość rozpoznawania obiektów ma kluczowe znaczenie dla życia i bezpieczeństwa. Znajdzie również zastosowanie w rzeczywistości wirtualnej.

Samsung zapowiedział, że zaimplementuje nową technologię do swoich mobilnych układów SoC w niedalekiej przyszłości. Należy więc oczekiwać, że QIL trafi do kolejnej linii procesorów Exynos.

Zobacz: Samsung Galaxy Note10 z układem Exynos w nowej technologii. Odpowiednik Snapdragona 865
Zobacz: Samsung Exynos 9820 obsłuży Internet o prędkości 2 Gb/s

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Samsung Electronics

Źródło tekstu: Samsung Electronics, GSM Arena

Przewiń w dół do następnego wpisu