DAJ CYNK

Czekasz na smartfon F(x)tec Pro 1 z wysuwaną klawiaturą QWERTY? To uzbrój się w cierpliwość…

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Miał trafić do rąk nabywców już w tym miesiącu, jednak tak się nie stanie. Sprzedaż urządzenia F(x)tec Pro 1, smartfonu z Androidem i wysuwaną klawiaturą QWERTY, opóźnia się. Wygląda jednak na to, że to tylko chwilowe trudności.`

Smartfony z wysuwanymi klawiaturami QWERTY miały w swoim czasie dość duże grono wiernych użytkowników, a kolejne modele HTC, Motoroli czy Nokii były gorąco witane przez fanów. Później jednak ekrany urosły, obudowy zaczęły się robić coraz bardziej płaskie, więc dla klawiatur miejsca zabrakło.  

Zobacz: Fxtec Pro1 to powrót do koncepcji klawiatury QWERTY wysuwanej spod ekranu
Zobacz: Smartfon z fizyczną klawiaturą QWERTY oraz Sailfish OS? To możliwe

F(x)tec Pro 1 to tegoroczny projekt start-upu F(x) Technology, który zamierzał wskrzesić dawny pomysł w nowej formie. Pierwszy pokaz tego modelu miał miejsce na targach MWC 2019. Od kilku miesięcy chętni do kupna F(x)tec Pro 1 mogli się rejestrować na przedsprzedaż, która miała ruszyć w lipcu. Już wiadomo, że tak się nie stanie, firmie nie udało się wystartować z produkcją. Również strona internetowa F(x)tec Pro 1, wcześniej prezentująca ten sprzęt, została tymczasowo zamknięta (pojawia się tylko komunikat „wkrótce wrócimy”). 

Zobacz: Klawiatura QWERTY dla Moto Z
Zobacz: HTC rezygnuje z klawiatur QWERTY?

Z drugiej strony wiadomo, że projekt nie upadł. W ostatnim czasie producent zaprezentował działające prototypy na spotkaniach w Londynie, Tokio i Düsseldorfie, a także zachęca zarejestrowanych użytkowników do zapisywania się na beta testy. Istnieje prawdopodobieństwo, że przedsprzedaż ruszy we wrześniu, ale to wciąż nic pewnego.

F(x)tec Pro 1 pracuje pod kontrolą Andoida 9, ma duży ekran dotykowy i wysuwaną z boku klawiaturę QWERTY o pięciu rzędach. Klawiszy jest 64 i są podświetlane. Po wysunięciu klawiatury, ekran ustawia się skosem pod kątem 155 stopni.  Po złożeniu urządzenie ma wymiary 154 x 73,6 x 13,98 mm. Można go więc dość wygodnie nosić w kieszeni, a w razie czego - pracować, jak na mikro laptopie.

Z wcześniej ujawnionych informacji wynika, że ekran F(x)tec Pro 1 ma być wykonany w technologii AMOLED. Jego przekątna to 5,99 cala, a rozdzielczość 2160 x 1080 Full HD+. W prezentowanej wcześniej wersji smartfon napędzany był przez układ Snapdragon 835  wspierany przez 6 GB pamięci RAM. Na i aplikacje i pliki przewidziano 128 GB pamięci. Smartfon miał też zapewniać łączność LTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0 LE i NFC. Z tyłu miał się znaleźć podwójny aparat 12 MPix (Sony IMX363,1.4 µm) f/1.8  + 5 Mpix f/2.0. Bateria mała rozmiar 3200 mAh. Nie wiadomo jednak, czy ta specyfikacja znajdzie się w ostatecznej wersji produktu, na pewno przydałoby się zastosować tu nowszy procesor.

Zobacz: Nokia RX-100 - nigdy niewydany telefon z Windows Phone 8 oraz klawiaturą QWERTY

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: F(x) Technology

Źródło tekstu: Liliputing

Przewiń w dół do następnego wpisu