DAJ CYNK

Aparat 48 Mpix w smartfonie to dużo? Do końca roku mamy dostać nawet 100 Mpix

15.03.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4442

Ważne 1

0

Rok 2019 będzie rokiem kolejnego wyścigu zbrojeń, tym razem na rozdzielczość aparatu fotograficznego w smartfonie. 48 Mpix już mamy, a - według Qualcomma - możemy się spodziewać jeszcze w tym roku rozdzielczości 64 Mpix, 100 Mpix, a nawet większej.

Wczoraj (14 marca) byliśmy w Warszawie na polskiej premierze smartfonu Redmi Note 7, który - mówiąc delikatnie - pozamiatał konkurencję, oferując bardzo dobrze wyposażone urządzenie za 999 zł (z 128 GB pamięci wewnętrznej). Urządzenie to ma między innymi aparat fotograficzny z matrycą 48 Mpix, podobnie jak wypuszczony wcześniej na rynek Honor View20, widoczny na zamieszczonym powyżej zdjęciu.

Zobacz: Redmi Note 7 wchodzi na polski rynek. To najtańszy smartfon z aparatem 48 Mpix
Zobacz: Honor View20 - pierwszy na świecie z aparatem 48 Mpix. Jesteśmy na paryskiej premierze

48 Mpix to duża rozdzielczość, jak na smartfon, jednak to nie koniec. Judd Heape, starszy dyrektor ds. zarządzania produktami w firmie Qualcomm, powiedział w rozmowie z serwisem mysmartprice,  że producenci OEM współpracują z producentami czujników w celu wypuszczenia na rynek smartfonów z aparatami o rozdzielczości 64 MPix i ponad 100 Mpix jeszcze w bieżącym roku.

Serwis XDA-Developers ujawnił ostatnio, że układy SoC firmy Qualcomm są w stanie przechwytywać obraz z matryc o rozdzielczości 192 Mpix. Dotyczy to Snapdragonów 670, 675, 710, 845 i 855.

Zobacz: Aparat 192 Mpix w smartfonie? Twój smartfon mógłby już go mieć, ale żaden producent tego nie zrobi

Wróćmy na chwile do rozdzielczości 48 Mpix, dostępnej już na rynku w urządzeniach z bardzo różnych półek cenowych. Matryca ta ma przed sobą filtr Bayera, w którym cztery sąsiednie piksele zbierają światło tego samego koloru. Dzięki temu łatwo przejść tu na robienie zdjęć o rozdzielczości 12 Mpix, które powinny wychodzić dobrze także przy mniejszej ilości światła. Podobnie może być w przypadku czujników o większej rozdzielczości.

Kierownik Qualcommu rzucił też nieco światła na następcę Snapdragona 855, którego powinniśmy zobaczyć pod koniec 2019 roku. Chipset nazywany wstępnie Snapdragonem 865 ma wspierać nagrywanie wideo w technologii HDR10.

Zobacz: Google Pixel 4 XL może mieć cztery aparaty fotograficzne
Zobacz: Honor 10i będzie prawdopodobnie pierwszym niedrogim smartfonem z potrójnym aparatem z tyłu
Zobacz: Prezes Oppo nie widzi sensu porównywania aparatów smartfonów przez DxOMark

Źródło tekstu: mysmartprice, wł

Komentarze
Zaloguj się