DAJ CYNK

Aparat 192 Mpix w smartfonie? Twój smartfon mógłby już go mieć, ale żaden producent tego nie zrobi

11.03.2019

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4697

Ważne 0

0

Niektóre układy Qualcommu obecne już na rynku pozwalają producentom na zastosowanie aparatu o rozdzielczości 192 Mpix. Oczywiście czysto teoretyczne, bo żaden producent nie zaoferuje takiego aparatu w smartfonie.

Aparaty w urządzeniach mobilnych znowu są na topie. Aby smartfon był w stanie zrobić dobre zdjęcie, musi się na to przełożyć wiele czynników. Pierwszy to sam fizyczny moduł aparatu i jego obiektyw. Dalej mamy oprogramowanie i sterowniki przygotowane przez producenta oraz układ odpowiedzialny za przetwarzanie obrazu, czyli IPS. Ten został ostatnio po cichu zaktualizowany przez Qualcomm w jego układach, a specjaliści z XDA Developers dotarli do jego specyfikacji.

Zobacz: Prezes Oppo nie widzi sensu porównywania aparatów smartfonów przez DxOMark

Specyfikacje obok dosyć standardowych informacji na temat hybrydowego autofocusu, rozdzielczości nagrywania filmów, liczby klatek na sekundę w filmach nagrywanych w zwolnionym tempie, mówi też o maksymalnej rozdzielczości aparatu. I tutaj widoczna jest kosmiczna liczba 192 Mpix. Aparaty o takiej rozdzielczości są w stanie obsłużyć układy Qualcomm Snapdragon 855, 845, 710, 675 i 670.

Zanim jednak zdążymy napalić się na taki aparat w smartfonie musimy jasno powiedzieć, że żaden duży producent na pewno nie zdecyduje się na taki krok. Przede wszystkim, 192 Mpix to maksymalna rozdzielczość wszystkich aparatów. Tak, można zamontować w smartfonie jeden aparat o takiej rozdzielczości, ale nie będzie można do niego dołożyć żadnego innego, choćby 2 Mpix do selfie. Kolejny problem to to, że taki aparat nie istnieje. Jeśli ktoś będzie chciał go mieć w swoim modelu, będzie musiał go najpierw zaprojektować i wyprodukować. Dalej mamy zwykłe ograniczenia technologiczne. Aparat o takiej rozdzielczości byłby pozbawiony powszechnie występujących dzisiaj funkcji, takich jak np. wieloklatkowa redukcję szumów (MFNR, nakładanie na siebie kilku zdjęć w celu uniknięcia szumów). 

Zobacz: Aparat Huawei P30 Pro zaoferuje technologię super zoomu

Aparat o rozdzielczości 192 Mpix w smartfonie jest więc zwykłą ciekawostką, która czysto teoretycznie mogłaby się pojawić. Ale kto wie, być może któryś z mniejszych producentów będzie chciał zrobić sobie w ten sposób promocję.

Źródło tekstu: XDA Developers; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu