DAJ CYNK

Za regulację pomiarów poziomu pól elektromagnetycznych zabrało się Ministerstwo Klimatu

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 7484

Do międzyresortowych konsultacji trafił projekt rozporządzenia, które ma regulować sposoby pomiarów dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. Dokument powstał w Ministerstwie Klimatu. Po przyjęciu nowe przepisy wejdą w życie od nowego roku.

Obecne przepisy dotyczące pomiarów poziomu pól elektromagnetycznych w środowisku wygasają wraz z początkiem roku, najpóźniej 1 stycznia 2020 r. Dalszy rozwój sieci mobilnych w Polsce, w tym 5G, wymaga więc nowych regulacji. 

Zobacz: O PEMach na Narodowym - potężna dawka wiedzy o PEM i sieci 5G

O pracach nad nowym rozporządzeniem pisze Portal Samorządowy. Z ujawnionych  informacji wynika, że przygotowany przez Ministerstwo Klimatu projekt ma na celu „prawidłowe i obiektywne” przeprowadzanie pomiarów poziomu pól elektromagnetycznych. Rozporządzenie zastąpi dotychczasowe, ustalone przez Ministra Środowiska w 2003 roku, w którym norma natężenia pola elektromagnetycznego wynosi 0,1 W/m2. W obecnym stanie prawnym istotną są jednak nie tylko normy PEM, ale również metody dokonywania pomiarów emisji promieniowania. Istniejące przepisy spowalniają dalszy rozwój sieci. 

W uzasadnieniu projektu wskazane zostały normy, które określają właściwe metody pomiarowe. Są to normy obowiązujące w obecnym stanie prawnym.

Zobacz: Czym jest PEM i jak się wykonuje pomiary pola elektromagnetycznego?
Zobacz: Zmiany norm PEM. Ruszają konsultacje społeczne

W projekcie określono wielkości pomiarowe i wskaźnikowe oraz określono reguły uwzględnienia poprawek pomiarowych i niepewności uzyskanych wyników.  Autorzy rozporządzenia podkreślają tu konieczność bezwzględnego dotrzymania poziomów wskazywanych przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Cyfryzacji dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową oraz miejsc dostępnych dla ludności.

Dokument ma wejść w życie dzień po dniu ogłoszenia, co ma zagwarantować zachowanie ciągłości prowadzenia pomiarów poziomu pól elektromagnetycznych w środowisku. Taki termin wynika z konieczności zastąpienia dotychczasowych przepisów wykonawczych z 30 sierpnia 2019 r.

Zobacz: Załącznik do rozporządzenia Ministra Klimatu
Zobacz: Co oznacza zmiana norm PEM? Rozmawaliśmy z przedstawicielami Ministerstw

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PortalSamorządowy.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu