DAJ CYNK

Xiaomi? Nie. Oppo? Też nie. To Vivo jest największym producentem smartfonów w Chinach

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2401

Xiaomi? Nie. Oppo? Też nie. To Vivo jest największym producentem smartfonów w Chinach

Osłabienie firmy Huawei doprowadziło do ciekawych przetasowań na chińskim rynku smartfonów, co w dalszej perspektywie może odbić się na sytuacji na całym świecie. Największym producentem smartfonów w Chinach jest obecnie Vivo, które strąciło z podium wcześniejszego triumfatora – Oppo.

W marcu analitycy Counterpoint donieśli o znaczącej zmianie na liście największych producentów smartfon w Chinach. Po wielu miesiącach dominacji firma Huawei spadła z pierwszej pozycji na trzecią, dając się w styczniu wyprzedzić Oppo z udziałem 21% tamtejszego rynku. Ta dość wymowna zmiana oznacza dopiero początek przetasowań rynkowych.

Zobacz: Oppo detronizuje Huawei. Według Counterpoint to największy producent smartfonów w Chinach

W najnowszym rankingu, przygotowanym na podstawie wyników sprzedaży w Chinach w od połowy lutego do końca marca 2021 pierwsze miejsce zajęła firma Vivo, z udziałem aż 24%. Ten wynik to nie tylko efekt sprzedaży telefonów głównej marki, ale także gamingowego iQOO, które ostatnimi modelami przyciąga coraz większą uwagę wymagających użytkowników. W poprzednim raporcie Counterpoint Vivo miało 20%.

Zobacz: iQOO 7 napędzany Snapdragonem 888 wjedzie cały na biało z paskami BMW

Z analizy Counterpoint wynika też, że znacząca część sprzedanych przez Vivo smartfonów to modele 5G i w lutym stanowiły one aż 76%. Jednym z największych sukcesów ostatnich tygodni okazał się niepozorny Vivo S9 z układem Dimensity 1100 i modemem 5G.

Zobacz: Vivo S9 i S9e zaprezentowane. Najlepsza konfiguracja to MediaTek Dimensity 1100 i 12 GB RAM-u

Dotychczasowy lider rynku chińskiego – firma Oppo – zachował poprzedni wynik 21%, ale oznacza to dla niego zajęcie drugiego miejsca. Na trzecim miejscu uplasował się Huawei z udziałem 15% (o 1 p.p mniej). W swoim komunikacie Counterpoint nie podał jeszcze, jacy producenci zajmują dalsze miejsca. W poprzednim raporcie były to firmy Apple i Xiaomi.

Wyniki z chińskiego rynku nie mają bezpośredniego przełożenia na wielkość sprzedaży na świecie – w Chinach oferowanych jest wiele modeli, które nie są dostępne w innych krajach, co dotyczy zwłaszcza telefonów iQOO. Takie zmiany pokazują jednak ciekawe trendy, które z czasem mogą też wpłynąć na globalne rynki. Symptomatyczna jest w tym zestawieniu sytuacja Huaweia, który nieustannie traci rynek smartfonów i chyba nic już tego nie powstrzyma. 

Zobacz: Sony największym dostawcą sensorów dla smartfonów
Zobacz: Seria Galaxy S21 okazała się sukcesem, Samsung liczy zyski

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Counterpoint

Przewiń w dół do następnego wpisu