DAJ CYNK

Wyniki P4 po 1H2018

13.08.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 8075

Ważne 8

6

Po I połowie 2018 roku sieć Play pozostała liderem polskiego rynku pod względem liczby aktywnych kart SIM.



Po I połowie 2018 roku sieć Play pozostała liderem polskiego rynku pod względem liczby aktywnych kart SIM.

Finanse na plus

Przychody P4 wyniosły w I połowie 2018 roku 3,325 mld zł, co jest delikatnym wzrostem w stosunku do 3,209 mld przed rokiem. Przychód za II kwartał 2018 roku to 1,688 mld zł.

Zysk operacyjny po I półroczu wyniósł 687,4 mln zł (wzrost z 435,4 mln zł), a zysk netto 352,6 mln zł, co jest solidnym wzrostem w porównaniu z 57,5 mln zł przed rokiem. EBIDTA po I półroczu 2018 roku wyniosła 1,074 mld zł (wzrost 27,1% rok do doku).

Kwartalnie było to odpowiednio - 365,7 mln zł zysku operacyjnego, 199,7 mln zł zysku netto i EBITDA na poziomie 550,1 mln zł.

Coraz więcej abonentów, przesłanych danych i przychodu z numerów

Play zakończył I półroczne 2018 roku z 15,034 mln kartami SIM (wzrost z 14,484 mln po I połowie 2017 roku), z czego 9,710 mln stanowiły karty abonamentowe (wzrost z 8,942 mln), a 5,32 mln numery na kartę (spadek z 5,542 mln).

Warto jednak zaznaczyć, że aktywnych kart było już dużo mniej, bo 12,467 mln (wzrost z 12,195 mln), z czego 8,837 mln stanowiły numery abonamentowe (wzrost z 8,335 mln), a 3,626 mln numery na kartę (spadek z 3,859 mln).

Wskaźnik odejść (churn) spadł z 2,6% przed rokiem do 2,3%. Wzrósł w przypadku ofert abonamentowych, z 0,7% do 0,8%, ale wyraźnie spadł w przypadku ofert na kartę - z 5,6% do 4,8%.

Klienci Play zużywali w I połowie 2018 roku średnio 4,97 GB danych (wzrost z 3,66 GB). Oczywiście więcej danych zużywają klienci abonamentowi - 5,96 GB (wzrost z 4,46 GB) niż ofert na kartę - 2,60 GB (wzrost z 1,97 GB).

Średni przychód z jednego klienta wzrósł w stosunku do I półrocza 2017 roku z 31,6 zł do 32,1 zł. Spadł przychód z klienta abonamentowego - z 38,40 zł do 37,60 zł, ale wzrósł za to przychód z klienta usług na kartę- z 17,50 zł do 19,10 zł.

Spadły koszty roamingu krajowego

W I połowie 2018 roku roaming krajowy kosztował Play 92,4 mln zł. To znacznie mniej niż przed rokiem, kiedy operator wydał na to 132,3 mln zł.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
121. ~
0

2018-08-19 09:41:13

@120 "Statystyka mojego zużycia danych 1.9GB dziennie" - wow, niesamowite, toz to caly jeden film dziennie na np. HBO Go! Wynik zapierajacy dech w piersiach w roku 1990. Co za zaawansowana technika!

Odpowiedz

120. ~Play
0

2018-08-19 09:00:59

Statystyka mojego zużycia danych 1.9GB dziennie łącznie na koncie 78GB Play Internet , coś te statystyki nie są do końca prawidłowe klienci usług internetu na kartę dziennie podkreslam dziennie pobieraja do 4GB danych to daje łączenie ponad więcej niż 100GB to praktycznie przez fioletowe fiber mobile płynie morze danych

Odpowiedz

119. wlo
0

2018-08-16 14:35:34

toms - nie odmawiam nikomu tego prawa przecież.Nie mówiłem, że mają lepszą ofertę. Konstrukcja oferty nju internetowy jest dla mnie lepsza niż stała opłata. Bo w Plusie za tę samą cenę miałbym więcej (a przynajmniej bez przycinania prędkości po wykorzystaniu limitu).W tej chwili np. mój syn korzysta z plusowego internetu - od kuzyna pożyczył, który ze stancji do domu wrócił. 100 GB plus 200 GB w nocy, bez ograniczania prędkości nawet po wykorzystaniu ok. 300 GB (w limicie dziennym) - więcej nie potrzebował, więc trudno powiedzeć czy ograniczają. Całość za 30 zł.

Odpowiedz

118. toms
0

2018-08-16 09:25:18

wlo - sam wybrałeś Nju, bo stwierdziłeś, że mają lepszą ofertę od Plusa. A są tacy, któym bardziej odpowiada DIL. Też mają prawo do takiej oceny. Ale zgoda, wyzywanie innych od nieudaczników, bo z DILa nie korzystają, jest śmieszne. Patrząc całościowo, to OFnK miało ogromną szansę wyrosnąć na najlepszą ofertę Internetu mobilnego w Polsce, deklasując z kretesem nawet DIL. Ale cóż, uwalili RWK dla bonusu i stoczyli się z samego szczytu na poziom baardzo przeciętny i tym samym pozbawili się szans na dzierżenie palmy pierwszeństwa. Nawet nielubiane przeze mnie statystyki to potwierdzają. A mogło być tak pięknie...

Odpowiedz

117. wlo
0

2018-08-16 09:09:08

toms - no nie mów, że ludzie muszą wszystko wiedzieć! Poza tym - wielu wie. Tylko czy potrzebują? W taryfie głosowej mają kilka gigabajtów, w domu, w biurze itd. mają kablowy (stacjonarny)... Bo jest - to trzeba wiedzieć albo i mieć?

Odpowiedz

116. toms
0

2018-08-16 09:02:29

115- widocznie to jedyny ich wyróżnik. Po co jednak przejmować się takimi? Róbmy swoje, jak śpiewał przed laty ś.p. Wojciech Młynarski... No a w kwestii świadomości, to osobny, szeroki temat. Prosty test: ile % naszych znajomych wie o DILu, nie mówiąc o znajomości zasad jego działania? No właśnie...

Odpowiedz

115. wlo
0

2018-08-16 08:41:53

toms - i niech się czują wyjątkowo ci, którzy dla terabajtów mają tę kartę.Pytanie - dlaczego jednak to oni używają w odniesieniu do siebie i tych którzy używają tej oferty określeń typu "normalnie myślący", "każdy rozgarnięty" itp. Kto tu hejtuje? Jeśli konkurencja nie ma, to każdy kto potrzebuje, wybiera dil, czy nie? Zwłąszcza, ze to tak wyjątkowa oferta jest.

Odpowiedz

114. piotrzet
0

2018-08-16 08:07:30

108. Hejterzy są puszczani przez różną konkurencję. Spójrz obecnie na ofertę DIL czy Internetu domowego bez limitu. Hejt, Hejt i jeszcze raz hejt a czemu? Bo konkurencja czegoś takiego nie ma. Zawsze kto miał najlepszą ofertę musiał liczyć się z hejtem. Tak było kiedy play startował i teraz jest to samo.

Odpowiedz

113. słoneczny
0

2018-08-15 21:58:59

@109 Każdy działal na preferencyjnych warunkach. Era, Plus i Idea też mialy asymetrię ze stacjonarnymi. Dzwoniąc ze stacjonarnego na komórkę w 98, buliło się grubą kasę.

Odpowiedz

112. Niezgodna7
0

2018-08-15 21:50:22

96). Bo ja wiem kto... no lider. Któryś z nich - Orange czy Plus..T-mobile? he he he... no nie... oni to chyba zawsze będą ostatni:-D

Odpowiedz

111. toms
0

2018-08-15 21:30:54

109 - bądź może bardziej obiektywny. Przypomniej sobie jęki W3 na temat stawki 29gr/min., którą Play wprowadził wraz z Freszem 14.03.2009r, wobec 60 - 80 gr/min. poza sieć u konkurencji. Jak długo trwała unifikacja? Jak dobrze pamiętam, aż do zrównania stawek MTR bodajże w ... 2014 roku ! Pięć lat ! Oczywiście, pod niektórymi względami konkurencja utarła P4 nosa, ale znowu Play - dla wtajemniczonych - oferuje DILa, którego W3 raczej nigdy nie zaoferuje na podobnych zasadach. No i najważniejsze, można mówić o P4 różne rzeczy, ale billing i rozliczanie usług prepaid - jak dotąd - są u tego operatora wg moich obserwacji wzorowe. I piszę to jako zwykły użytkownik ( wlo może to potwierdzić, bo wie o mnie nieco więcej niż reszta ), a nie jakiś operatorski naganiacz.

Odpowiedz

110. toms
0

2018-08-15 21:14:11

wlo - są różni maniacy, w tym maniacy terabajtów. Dla niektórych to być może jest sposób na życie. Czy to oznacza, że my, w miarę poważni ludzie mamy się nimi zajmować?Mam gdzieś ile kto zużywa, pod warunkiem, że okoliczni ssacze nie zapchają mi nadajnika. A co do operatorów - każdy ma swoją jakość i specyfikę. Skoro nigdzie indziej nie ma DILa, to oznacza, ze oferta jest wyjątkowa ( bo jest ) i mam ją tylko dzięki istnieniu tego operatora. Co nie oznacza, że mam korzystać z niej bez umiaru - wręcz przeciwnie - tyle ile potrzebuję, ciesząc się z komfortu i luzu, którego często brak u innych opów.

Odpowiedz

109. ~
0

2018-08-15 21:11:35

@108, sukces jest, bo tak zdecydował UKE. Czy dobrze czy źle, to juz inna sprawa. Działali na preferencyjnych warunkach więc z czego dotować telefony i oferty na granicy opłacalności. Dzisiaj widać, że oferta niczym "in plus" nie wyróżnia się od w3, więcej często jest gorsza. Korzystam z Play od poczatku jeszcze jako tester i widzę jak to się zmienia.

Odpowiedz

108. słoneczny
1

2018-08-15 20:55:15

@104. Tylko nieliczni wiedzą, że pierwsze przecieki o P4 były już w 2003 roku. Marka Heyah powstała tylko dlatego, żeby odwlec ile się da wejście 4. A gdy już 4 wszedł, wtedy W3 wypuściła do internetów setki hejterów. A i tak P4 zdobył 1/4 rynku. To jest dopieto sukces, którego ludzie nie potrafią zrozumieć.

Odpowiedz

107. wlo
0

2018-08-15 20:53:00

A co do sukcesu Pleja... Nie jestem udziałowcem spółki, ani spółki matki... Mało, a nawet zupełnie nie, mnie ich sukcesy obchodzą, podobnie jak sukcesy innych operatorów.Korzystam z czego korzystam - bo jest tanio i dobrze. A po co zmieniać, skoro jest tanio i dobrze? Bo ktoś o terabajtach gada? Po co mi terabajty, skoro gigabajty - pojedyncze - mi wystarczają? Ktoś potrzebuje - ma możliwość skorzystać. Ale po co gada o "każdym rozgarniętym"? Jeśli w Pleju jest kilkanaście tysięcy rozgarniętych jednoterabajtowców, znaczy to, że kilka milionów plejowców prepajdowców nie kotrzysta W OGÓLE z internetu!! Jeśli kilka terabajtów zużywają - potrzeba ich znacznie mniej do tej średniej przy milionach nie korzystających... Wiesz toms, że to bajki są z tymi terabajtami? Dlatego pytam - ile to jest to mnóstwo?

Odpowiedz