DAJ CYNK

Wyniki Grupy Maxcom za 2018 rok. Wzrosły wszystkie podstawowe wskaźniki finansowe

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6676

Maxcom wypracował w 2018 roku 11,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto - o 26% więcej niż rok wcześniej. Zarząd Grupy postanowił rekomendować Walnemu Zgromadzeniu zamianę 50% tej kwoty na dywidendy.

- Mimo niełatwej sytuacji na rynku, wywołanej spowolnieniem w branży telekomunikacyjnej, Grupa Maxcom zanotowała w 2018 r. znaczący wzrost wyników finansowych. Bardzo dobry dla Grupy był zwłaszcza IV kwartał. Zyski zanotowane przez Maxcom w trzech ostatnich miesiącach były wyższe od wypracowanych w pierwszej połowie roku.

- powiedział Arkadiusz Wilusz, Prezes Zarządu Maxcom

Podstawowe dane finansowe Grupy Maxcom za 2018 rok i porównanie ich z wynikami za rok 2018 przedstawia poniższa tabela.

  2017 rok 2018 rok Zmiana
Przychody (mln zł) 111,5 124,3 +11,5%
Zysk operacyjny (mln zł) 11,6 14,1 +21,2%
Marża operacyjna 10,4% 11,3% +0,9 p.proc.
EBITDA (mln zł) 12,0 14,6 +21,6%
Marża EBITDA 10,8% 11,7% +0,9 p.proc.
Zysk netto (mln zł) 9,1 11,5 +25,6%
Marża netto 8,2% 9,2% +1,0 p.proc.

Wzrosty wyników finansowych osiągnięte w 2018 roku to efekt realizowanej strategii sprzedażowo-marketingowej, która przyczyniła się do zwiększenia marż w kanale sprzedaży telefonów komórkowych, zwłaszcza za granicą. W ubiegłym roku eksport odpowiadał za około 28% przychodów firmy. Sprzedaż w Europie zachodniej oraz krajach skandynawskich wzrosła o 48% w stosunku do roku 2017, natomiast na rynkach pozaeuropejskich o 27%.

- Pozyskaliśmy kolejnych dużych odbiorców za granicą w tym dużych operatorów telekomunikacyjnych. Dodatkowo Grupa rozszerzała asortyment sprzedawany przez dotychczasowych klientów. Wszystkie te działania są podstawą do dalszego rozwoju naszej działalności i dalszych wzrostów wyników w kolejnych okresach, czego zwiastunem jest dobry sprzedażowo pierwszy kwartał 2019 roku.

- dodał prezes Maxcomu

Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafiły nowe produkty firmy Maxcom, takie między innymi jak smartfon Maxcom MS459 Harmony z dostępem do funkcji telefonu z komputera lub innego urządzenia, wytrzymały smartfon MS571 (linia Strong) czy smartfeature phone MK241 z łącznością 4G, będący połączeniem klasycznego telefonu komórkowego z funkcjami smartfonu, co daje możliwość dostępu do takich serwisów, jak Facebook, YouTube, Whatsapp czy Google Maps.

Zobacz: Test telefonu Maxcom MS459 Harmony. Zdalne zarządzanie i stacja dokująco-ładująca w komplecie
Zobacz: Maxcom MK241 - test klasycznego telefonu z systemem KaiOS

- Nowe produkty cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dlatego szacujemy, że będą stanowić istotny udział w przychodach Maxcom już w 2019 roku.

- poinformował Arkadiusz Wilusz

Grupa Maxcom zamierza rozwijać linię produktów smart, wprowadzając do oferty kolejne smartfony, w tym również dla seniorów, uruchamiać własne przedstawicielstwa poza granicami Polski oraz dokonywać akwizycji podmiotów, które mogą przyspieszyć rozwój przedsiębiorstwa. 

W 2018 roku Maxcom nawiązał współpracę z Meizu, zostając jedynym dystrybutorem urządzeń tej marki w Polsce. Maxcom systematycznie zwiększa liczbę modeli oferowanych w Polsce. Smartfony są dostępne w sieciach handlowych, sklepach telekomunikacyjnych oraz u operatorów komórkowych Orange i Play. Pod koniec drugiego kwartału bieżącego roku na polskim rynku pojawi się kolejny flagowiec Meizu 16s.

Zobacz: Maxcom rozpoczyna sprzedaż smartfonów Meizu
Zobacz: Meizu 16s ma zachwycać pięknem, wydajnością i pozwoli płacić zblizeniowo

W połowie maja 2018 roku Maxcom został wspólnikiem w Grupie Comtel działającej w branży RTV i AGD oraz Telecom, kupując udziały stanowiące 32% kapitału oraz 32% głosów na Zgromadzeniu Wspólników. Maxcom przystąpił również, w charakterze komandytariusza, do Comtel Sp. z o.o. Sp.k. i ma prawo do udziału w zyskach na poziomie 30%. W lutym tego roku Maxcom podpisał term sheet w sprawie zakupu 20,1% udziałów w litewskiej firmie Rubbee, zajmującej się rozwojem i produkcją elektrycznych napędów do rowerów.

Zobacz: Maxcom chce uzupełnić ofertę o elektryczne napędy do rowerów i kupuje udziały w firmie Rubbee
Zobacz: Silna reprezentacja Maxcom na targach MWC 2019. Jest też smartfon dla seniorów ze zdalnym dostępem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Maxcom

Przewiń w dół do następnego wpisu