DAJ CYNK

Wartość rynku gier mobilnych stale rośnie

11.05.2017

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 1717

Ważne 1

0

Segment gier mobilnych ma w tym roku wygenerować ponad 42% przychodów całej branży gier wideo, a do 2020 roku ponad 50%.Segment gier mobilnych ma w tym roku wygenerować ponad 42% przychodów całej branży gier wideo, a do 2020 roku ponad 50%. Jego wartość ma wynieść 46,1 mld dol. Zdaniem analityków polskie firmy dobrze radzą sobie na tym rynku - obecnie jest ich kilkadziesiąt. Przeszkodę mogą stanowić nie koszty produkcji gier, lecz wydatki na promocję i wprowadzenie produktu na rynek.

Przychody na rynku gier rosną z roku na rok. Według firmy analitycznej Newzoo w 2017 roku mają one wynieść ponad 108 mld dol., a więc o blisko 8 mld więcej niż w roku ubiegłym. Najlepiej rokującym segmentem tego rynku okazują się gry mobilne - jego przychody w tym roku mają wzrosnąć o 19% i wynieść ponad 46 mld dol. Z danych Newzoo wynika, że 22% tej kwoty przypadnie na gry dostępne na smartfonach. Rynek gier mobilnych rozwija się szybko także w Polsce, co więcej nie jest on zdominowany wyłącznie przez dużych deweloperów.

Na rynku gier mobilnych codziennie pojawia się kilkaset nowych produkcji. Koszt ich stworzenia jest różny w zależności od rodzaju gry. W przypadku kosztownych zasobów graficznych produkcja może się opłacać jedynie dużym deweloperom, mniej skomplikowane wizualnie gry mogą jednak stworzyć również niewielkie studia. Jak podkreśla Fijałkowski, firma taka jak T-Bull, zatrudniająca 60-osobowy zespół pracowników, jest w stanie wypuścić na rynek rocznie nawet kilkanaście nowych tytułów. Stworzenie gry to jednak zaledwie pierwszy etap procesu zaistnienia na rynku.

Polskie firmy dobrze radzą sobie na rynku gier. W 2015 roku według agencji Newzoo Polska stanowiła 19. co do wielkości rynek gier wideo na świecie. Na krajowym rynku powstaje coraz więcej firm zajmujących się produkcją gier mobilnych, wiele z nich dość szybko osiąga mocną pozycję na rynku. Marka T-Bull powstała 7 lat temu jako dzieło dwóch osób, dzisiaj zatrudnia 60 pracowników, wypuszcza kilka premierowych tytułów rocznie, a także zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. Ze swoimi produkcjami obecna jest w ponad dwustu krajach świata.

Zdaniem analityków rynek gier mobilnych ma przed sobą dobre perspektywy na najbliższych kilka lat. Bardzo istotny jest tu aspekt geograficzny, w wielu miejscach na świecie smartfony i tablety nie są jeszcze bowiem tak popularne jak w USA czy Europie Zachodniej. Są to miejsca, które rynek mobilny powinien zagospodarować. Branża gier mobilnych powinna także rozszerzać swoje grupy docelowe - obecnie górna granica wiekowa użytkowników tego rodzaju produkcji to 40-50 lat, ale będzie ona rosnąć.

Źródło tekstu: newseria

Komentarze
Zaloguj się
0

2017-05-11 11:30:54

Właściwie ocenione czynniki mające wpływ na utrzymanie wzrostu rynku gier mobilnych w ciągu kolejnych lat. Oba czynniki, czyli zwiększenie sprzedaży smartphone-ów w krajach rozwijających się, oraz przesunięcie wieku graczy mobilnych, będzie miało istotny wkład w utrzymanie wzrostu sprzedaży mobilnych gier przez dekady.

Odpowiedz

2. ~2
0

2017-05-11 11:15:58

A Pokemon GO to słabe jest?

Odpowiedz

1. ~
1

2017-05-11 10:50:48

Nadal czekam na gry mobilne z prawdziwego zdarzenia, a nie kolejne skakanie po ekranie podczas siedzenia na WC.

Odpowiedz