DAJ CYNK

W ponad rok cena akcji P4 spadła o połowę. Play jest coraz tańszy

08.10.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6566

Ważne 0

0

Jesteśmy już ponad rok od debiutu P4 na Giełdzie Papierów Wartościowych. Start był głośny, ale obecne wyniki nie napawają optymizmem.

Kiedy Play wchodził na giełdę, cena akcji została wyceniona na 36 zł. Był to największy debiut giełdowy od 6 lat. Dodatkowo był to największy debiut prywatnej spółki w historii GPW oraz największa publiczna oferta spółki telekomunikacyjnej w Europie od 2015 roku.

Od momentu debiutu akcje P4 osiągnęły maksymalną wartość 13 września 2017 roku - 38,10 zł. Najniższy poziom przypadł na 4 października 2018 roku - 18,54 zł. Wycena spółki spadła przez ten czas aż o 4,3 mld złotych.

Zainteresowanie akcjami P4 na samym starcie było spore. Inwestorów przyciągnęła głównie wysoka dywidenda i wizja szybkiego zarobku. Z czasem entuzjazm bardzo mocno opadł.

Zobaczymy jak ceny akcji zmienią się po nowym roku, kiedy to Play zakończy trwające obecnie inwestycje związane z rozbudową sieci. Do końca roku operator chce mieć 7000 aktywnych nadajników sieci komórkowej, a rozbudowa sieci jest planowana do 2020 roku. Być może z większą siecią Play stanie się bardziej wartościową spółką dla potencjalnych inwestorów. 

Statystyki przenośności numerów w 3Q2018

Źródło tekstu: GPW; Bankier.pl; @pawelbiedrzycki, wł

Tagi: GPW play P4
Komentarze
Zaloguj się
20. ~gość
0

2018-10-14 08:31:34 host: apn-31-(...)plus.pl

To jak to jest że mają tak dużo simów ? Skoro ta sieć to dno(bo tak jest)

Odpowiedz

19. Kowall
0

2018-10-09 18:04:19

Nie bez przyczyny akcje sieci, która ma przed sobą nieznyt kolorową przyszłość znacznie maleją. To nie są nawet wahania.

Odpowiedz

18. ~gość
0

2018-10-09 12:48:04 host: user-5-(...)rnet.pl

Jakby akcja byla za 5gr mozebym sie skusil

Odpowiedz

1. ~gość
0

2018-10-10 10:41:31 host: 156.17.(...).1

no co Ty, tak chcesz przepłacić? ;)

2. frasag
0

2018-10-10 10:51:13

Znam kogoś co groszówki wyszukiwał- teraz podobno to zlikwidowali. Liczył że jak kupi po 1 groszu to na wzroście 100% zarobi. W przypadku Play raczej takiej okazji nie będzie.

17. toms
0

2018-10-09 11:56:22

Dla mnie notowania giełdowe P4 nie mają absolutnie żadnego znaczenia. Nie uczestniczę w tego typu akcjach. Co do oferty, to ratuje Playa przechodzenie niewykorzystanych danych na kolejne okresy rozliczeniowe w Formule Unlimited. Cała reszta jest dostępna u konkurencji, a czasem nawet dają więcej, np nielimitowane MMSy. Czasami też może uratować możliwość skorzystania z roamingu krajowego. Na dzień dzisiejszy Play jest dla mnie jednym z czterech dużych graczy. I pomyśleć, że sieci z których kiedyś najchętniej korzystałem, czyli T-Mobile i Orange, dzisiaj w moich oczach zamiatają ogony ( w szczególności Orange )... Świat się zmienia...

Odpowiedz

16. ~gość
0

2018-10-09 10:41:57 host: user-5-(...)rnet.pl

W październiku odchodzę wreszcie z tego playa. W Europie działanie playa pod psem, bardzo często brak zasięgu i kraj nie ma tu znaczenia, w domu to samo, same nerwy, stres i niemoc, dlatego przechodzę do Orange, mam w tej sieci tel służbowy i zero problemu w całej UE.

Odpowiedz

1. ~gość
0

2018-10-09 10:44:53 host: cey15.n(...)pnet.pl

Muszę się trochę zgodzić - czasem jeżdżę do Czech na grzyby. Do Czech! I tam, jak telefon z Play złapie mi zasięg Vodafone, mogę pożegnać się z internetem i innymi dobrodziejstwami sieci komórkowych.

15. ~gość
0

2018-10-09 09:51:05 host: 5.174.5(...).72

800 mhz Sferii rezerwacja się kończy pod koniec roku jak myślicie co z tym bedzie

Odpowiedz

14. ~gość
0

2018-10-09 08:26:35 host: host-18(...)oint.pl

Mi jest żal pracowników, którzy kupili akcje po 30,6 zł i tym samym sfinansowali gigantyczne premie dla zarządu. Właściwie wygranymi w tej sytuacji jest tylko zarząd.

Odpowiedz

13. ~gość
1

2018-10-09 05:07:40 host: 89-66-1(...)ello.pl

Sami internetowi inwestorzy się wypowiadają, co to w życiu nie kupili ani jednej akcji. Bardzo dobrze, że rynek nie reaguje na lamenty elity co jej na Internet normalny nie stać i się musi pytać premiera jak żyć po DILu.

Odpowiedz

0

2018-10-09 01:39:08

Nie wybrałbym Play jako usługodawcy z wielu względów ale i tak życzę im powodzenia. Następny silny gracz na polu to zawsze coś dla klienta. W końcu jednak co by nie mówił trzeba im podziękować za drastyczny spadek cen na rynku telekomunikacyjnym jak pokazała się ich oferta. Porównałbym to do tego jak weszła Idea i zdeklasowała Plus oraz Era. Pamiętam w Plusie coś około 2.50zł za minutę. Abonament coś około 60zł za kompletne nic. Czyli za posiadanie telefonu w sieci. Idea dawała chyba 150 minut za 60zł. W dzień 1.50zł za minutę a po 20.00 75gr za minutę. Także bardzo was przepraszam ale jak ktoś tego nie pamięta i teraz się dochodzi czy ma 10 czy 15GB za doładowanie za 20zł to mnie śmiech ogarnia. Za 4 telefony firmowe w 1999 roku płaciłem 800zł. O smartfonie zapomnijcie :) Nie musze chyba mówić ile to było wtedy pieniędzy. Dzisiaj za około 90zł brutto mogę dzwonić na prawie cały świat bez limitu. Za tamtych czasów to można było mieć 120 minut poza szczytem za te pieniądze

Odpowiedz

0

2018-10-08 22:58:28

Play nie ma żadnej ciekawej oferty internetowej i do tego zlikwidował DILa, więc się nie dziwie, że ludzie odchodzą i cena akcji idzie w dół.

Odpowiedz

0

2018-10-08 21:55:23

A co to oznacza dla klienta? Absolutnie nic. Czy akcje pójdą w dół, czy zmieni się prezesik, to sieć dalej będzie istnieć. Już kiedyś słyszałem jaki to armagedon cenowy będzie po aukcji 800 i jak to będziemy płacić po 60zł za no limit. I co? I nic. ;)

Odpowiedz

1. ~gość
0

2018-10-09 06:43:56 host: user-5-(...)rnet.pl

No i płacimy po 50zl za no limit w głównych markach dostępnych w salonach. Tańsze oferty są dostepne głównie jako oferty utrzymaniowe, w submarkami lub MVNO. To jednak za sprawą "bezpłatnego roamingu" w UE.

0

2018-10-09 13:05:23

Nie wiem gdzie ty widzisz 50zł w głównych markach? Play na kartę, T Mobile na kartę 25zł za no limit + X GB. W Orange i Plusie chyba podobnie.

9. ~gość
0

2018-10-08 20:10:08 host: 89-64-6(...)ello.pl

Play to dziadostwo, naliczaja sobie jakies dodatkowe koszta. Jak miałem fakturę 130 zł to teraz ponad 150 zł .

Odpowiedz

1. wlo
0

2018-10-08 20:24:30

A możesz konkretnie napisać jak te dodatkowe koszty na fakturze są opisane?

2. ~gość
1

2018-10-08 22:13:31 host: 89-66-1(...)ello.pl

Nie doszedł do drugiej strony, zobaczył tylko kwotę i mu się ostatnia szara komórka wyłączyła :D

8. ~gość
0

2018-10-08 18:58:29 host: host942(...).net.pl

Nie udała się sprzedaż telekomu bezpośrednio , uda się przez giełdę , po weryfikacji wartości firmy krzak. Wykreowanej nie na infrastrukturze ale na marketingu dla ubogich. W pewnej chwili, po osiągnięciu założonego poziomu ceny, pojawi się wezwanie od strategicznego inwestora. To giełdowe przedszkole. Kto kupił te akcje w chwili sztucznie kreowanego debiutu, nie osiągnął nawet tego poziomu edukacji. Nie żal ani ich, ani klientów tego wiecznego, łatanego roamingu wewnętrznego.

Odpowiedz

7. ~gość
2

2018-10-08 18:13:15 host: user-5-(...)rnet.pl

Zlikwidowali dila, jak zlikwidują jeszcze zbieraj minuty to za 2-3 lata staną się spółką groszową.

Odpowiedz

1. ~gość
1

2018-10-08 20:02:42 host: 89-66-1(...)ello.pl

Tak, bo na dilu akurat zarabiali. Tak samo jak na januszowaniu minut.

2. ~gość
0

2018-10-08 20:29:05 host: as3-7.s(...)etia.pl

Swoją drogą ciekawe czy likwidacja ZM jest możliwa? Orange migrował stare plany taryfowe na nowe, więc Play też mógłby migrować fresh, do aktualnych planów taryfowych.

0

2018-10-08 20:47:17

Migrować raczej nie będą, po prostu nie będzie można zbierać dalej minut i tyle. Przecież taryfy od DIL zostają normalnie tylko samego DIL nie będzie. Mi osobiście ten DIL nie przeszkadzał, te minuty podobnie ale wg mnie dobrze, że robią z tym porządek. Lepiej mniej klientów ale przynoszących dochody niż 40 milionów kart na których się nie zarabia. A zwłaszcza teraz gdy mnóstwo kasy idzie w budowę a niedługo ma być 5G i następne koszty. Tanio już było...

6. Pabloeq
-1

2018-10-08 16:46:28

Akcje lecą a nikt nie chce też kupić tego filetowego gniota. Do tego coraz więcej odejść z tej pseudosieci. Podoba mi się:)

Odpowiedz

0

2018-10-08 20:50:37

Coraz więcej odejść a w raportach operatora coraz więcej kart przynoszących realne dochody a nie tylko nabijanie bazy. Play to jedyna sieć, w której można było mieć wszystko za darmo, przedłużać kodami itp.

2. ~gość
0

2018-10-09 06:50:18 host: user-5-(...)rnet.pl

Klientów przynoszących dochody jest podobna ilosc. Play w końcu przestaje się chwalić sztucznie pompowana baza, bo to na nikim nie robi wrażenia. Osoby zorientowane wraz z końcem promocji odchodzą, kiedy w Play jest drożej jak u innych a do tego wieczne problemy z zasięgiem i roamingiem. Po co płacić więcej i jeszcze mieć gorsze uslugi? Za pół darmo można było ich bylejakości tolerować ale przepłacać nie ma sensu.