DAJ CYNK

W Polsce co trzecia osoba bez dostępu do Internetu

07.05.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2736

Ważne 7

1

Z Internetu korzysta dwie trzecie Polaków. To o 13% mniej niż wynosi średnia europejska - podaje Gemius.

Z Internetu korzysta dwie trzecie Polaków. To o 13% mniej niż wynosi średnia europejska - podaje Gemius.

W Polsce z Internetu korzysta 65% osób (21,66 mln). Oznacza to, że więcej niż co trzeci Polak (35%) nie ma dostępu do sieci. Podobna sytuacja występuje na Słowacji i w Rumunii, gdzie internautami jest sześciu na dziesięciu mieszkańców (odpowiednio 64%. i 59%). Nieco większy procent populacji korzysta z Internetu na Węgrzech (70%) i w Chorwacji (68%). Jednak we wszystkich wymienionych krajach penetracja internetu jest niższa niż wynosi średnia europejska (75%) według raportu opublikowanego przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ang. International Telecommunication Union, ITU).

W analizowanej dwunastce krajów znalazły się także takie, w których dostęp do Internetu ma większy procent populacji niż wynosi średnia europejska (75%.). Dotyczy to krajów bałtyckich: Estonii (90%), Łotwy i Litwy (po 80%), a także Czech (88%.), Bułgarii (82%) i Słowenii (81%).

Dla porównania w Danii z Internetem łączą się prawie wszyscy mieszkańcy kraju (97% populacji). Duński wynik jest więc niemal o jedną czwartą wyższy od średniej w Europie. Warto jednak pamiętać, że kraj ten wyróżnia najwyższa na świecie wartość współczynnika rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych (ang. ICT development index, IDI).

W badaniu wzięto pod uwagę dwunaście krajów Unii Europejskiej, w których Gemius prowadzi badanie Internetu: Danię, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Słowenię, Chorwację, Estonię, Litwę, Łotwę, Bułgarię i Rumunię. Dane pochodzą ze stycznia 2015 roku i dotyczą populacji w wieku 18-69 lat (z wyjątkiem Bułgarii, dla której dane dotyczą osób w wieku 15-69 lat).

Źródło tekstu: Gemius

Komentarze
Zaloguj się
26. TomekO
0

2015-05-08 18:04:45

Podałem jeden przykład z wielu. Jeżeli ktoś nie chce okna na świat to nikt go na siłę nie zmusi.

Odpowiedz

25. wlo
0

2015-05-08 07:54:26

TomekO - przepraszam... A za dostęp do internetu się nie płaci? Może jednak z kalkulacji wynika, ze nie warto kupować komputera i abonamentu żeby kilka wpłat zrobić i odebrać fakturę elektroniczną za prąd czy tam telewizję? Pomyśl o tym, co? Niech osoby, które mają możliwość same decydują czy chcą płacić czy nie! Bo założę się, ze z tych 30% zdecydowana większość o ile nie wszyscy, mają możliwość skorzystania ;-)

Odpowiedz

24. TomekO
-1

2015-05-07 23:06:45

wlo w czasach gdy wszystko jest uzależnione od internetu 35% ludzi z tego nie korzysta to ogromny problem. Właściwie oni korzystają ale za pomocą innych, płacąc za to dodatkowo. Przykładem niech będą opłaty. Pani w okienku przepisze dane z faktury i pobierze prowizję. Tak może dla tych ludzi jest łatwiej ale wszyscy składamy się na pensję dla pani z okienka żeby była dostępna dla tych 35%.

Odpowiedz

23. wlo
-1

2015-05-07 21:17:43

TomekO - myślisz, ze to jest problem? Może problemem jest małe czytelnictwo e-booków - bo ludzie ciągle papierową książkę czytają? A może problemem jest, ze tylko - nie wiem - tylko 5% ludzi pija "energetyki"? To jest żaden problem ;-)

Odpowiedz

22. TomekO
1

2015-05-07 20:27:23

"W Polsce z Internetu korzysta 65% osób (21,66 mln). Oznacza to, że więcej niż co trzeci Polak (35%) nie ma dostępu do sieci."Czy na pewno korzystanie i dostęp to jedno i to samo ? Skoro pokrycie 3G mamy powyżej 90% populacji to dostęp jest ? Dostęp jest a że ludzie nie korzystają to jest problem.

Odpowiedz

21. ~
1

2015-05-07 20:03:19

Ja się tej co trzeciej osobie wcale nie dziwię. Bo niby co ciekawego można robić w Internecie? Przeglądać marne Telepolis?

Odpowiedz

20. wlo
0

2015-05-07 19:59:25

Sorry, ale co za durne wnioski! Moje teściowa ma dostęp do internetu - z dwóch gniazdek i do tego sieci komórkowe... Natomiast to, czy wykorzystuje tę możliwość, czy potrzebuje? To zupełnie inna sprawa ;-) Dlatego proszę - ustalcie, czy chodzi o dostęp czy użytkowanie?

Odpowiedz

19. admundo
0

2015-05-07 19:05:41

Są ludzie którzy nie korzystają z internetu, nawet nie mają komputera w domu. Więc może stąd też ten %.

Odpowiedz

18. ~marcellove
-1

2015-05-07 19:00:35

@17 Ten parking to oczywiście przy kościele(zapomniałem nadmienić)!!!!

Odpowiedz

17. ~
-1

2015-05-07 18:40:48

@16 internetu nie maja ale za to maja tyle samochodów że aż plac zabaw trzeba było zamienić na parking!

Odpowiedz

16. ~marcellove
0

2015-05-07 18:23:20

U mnie w rodzinie wszyscy powyżej 60-tego roku życia nie posiadają internetu i żyją!!!U Ciotki na wsi to nawet zasięgu GSM nie ma,aby zadzwonić trzeba wyjść na strych albo na najbliższe wzniesienie.Jak moja Matka dzwoni do siostry to cud jak sie dodzwoni,musi liczyć na to,że jak przyjdzie sms na telefon informujący o próbie połączenia to Ona wejdzie na górke i oddzwoni.Kiedyś chcieli postawić maszt ale rada wsi sie nie zgodziła,trudno ich wybór.Najbliższa stacja stoi jakieś 15 km. od wioski i na dodatek na linii jest ogromne wzniesienie.Młodzi juz dawno z wioski wyjechali za pracą a nowe dzieci sie nie rodzą,ostatnio jak byłem to zauważyłem,że plac zabaw dla dzieci zamienili na parking dla samochodów!Ot taka polska rzeczywistość...

Odpowiedz

15. ~Play
-1

2015-05-07 16:48:51

co 3 osoba bez dostepu do internetu to jaki to procent ludzi jestem młody to internet jest mi bardzo potrzebny ale dla osób starszych lub innych to juz nie :) dobrze ze jest technologia LTE predkosci sa szybsze od neostrady :P

Odpowiedz

14. zajadacz
-1

2015-05-07 16:11:02

Pytanie tylko ile procent z tych co nie mają internetu chciałoby go mieć. Myślę, że nje więcej niż 1-2%. Więc po co w ogóle zawracać sobie głowę tym badaniem?

Odpowiedz

13. ~babcia Calm7
-1

2015-05-07 16:05:30

Wnuk dał mi jakiś badziewny laptop z Vista na pokładzie i - nie uwierzycie -bez LTE ! Godzinami trwa zanim wejdę na czat randkowy dla geriatrii. Jak go dorwę to najpierw w twarz a potem utnę kieszonkowe !!

Odpowiedz

-1

2015-05-07 15:59:49

10). Nie muszą. Niestety rozwój technologi nie idzie w parze z inteligencją, i takowi zaczynają mówić o osobach niechętnych na internet: wykluczeni, zacofani, głupi itp.Internet ma wielu głupich i głupszych - nie uszczęśliwiajmy na siłę tych, którzy cieszą się normalnym życiem w erze neta bez neta:-)

Odpowiedz