DAJ CYNK

UKE: Zmiany w MNP

25.06.2015

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6789

Ważne 10

0

Od 26 czerwca wymiana informacji pomiędzy dostawcami usług w zakresie obsługi wniosków o przeniesienie numeru odbywać się będzie za pośrednictwem zarządzanej przez UKE Platformy Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych (PLI CBD).

Od 26 czerwca wymiana informacji pomiędzy dostawcami usług w zakresie obsługi wniosków o przeniesienie numeru odbywać się będzie za pośrednictwem zarządzanej przez UKE Platformy Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych (PLI CBD).

Zmiana technicznego sposobu realizacji procesu przeniesienia numeru, wymaga od wszystkich operatorów dużego zaangażowania technologicznego. W celu umożliwienia przedsiębiorcom telekomunikacyjnym należytego przygotowania się do pracy w nowym systemie, UKE udostępnił 17 kwietnia środowisko testowe systemu.

Jednoczesne przełączenie wszystkich obecnych systemów operatorów na nową, jednolitą platformę może spowodować po stronie operatorów przejściowe trudności w przenoszeniu numerów.

Terminy związane z realizacją przeniesienia numeru nie ulegają zmianie.

Źródło tekstu: UKE

Tagi: mnp uke
Komentarze
Zaloguj się
25. BUCKS
1

2015-06-29 11:01:06

@17 po co przenosisz numer skoro chcesz korzystać z numeru tymczasowego. Tymczasowy z reguły jest po to aby leżał w szufladzie, a ty cierpliwie czekasz aż nastąpi dzień przenosin i nie ponosisz kosztu dwóch abonamentów.Jak chcesz mieć dwa numery to dokup sobie nową aktywację albo jak nie zależy Tobie nas starym numerze to stary wypowiadasz i kupujesz nową aktywację.Masz wybór ale chyba nie umiesz z niego skorzystać.

Odpowiedz

24. ~bb passport
0

2015-06-29 09:13:51

Nawiązując do biurokracji, dlaczego piszecie o niej tutaj. Mam takie wrażenie, które graniczy z pewnością ze to przy ul. Wiejskiej jest tworzone prawo w tym prawo telekomunikacyjne. Wystarczy przeczytać wspomniany akt prawny z rozporządzeniem stosownego ministerstwa i będziecie wiedzieć dlaczego do przeniesienia nr prepaid potrzeba tyle papierków

Odpowiedz

23. ~Bartek
0

2015-06-28 09:05:50

26 czerwca przenosiłem numer z nju mobile do PLAY. Po wizycie w salonie dostałem 2 SMS-y na przenoszony numer. Jeden od PLAY, informujący o tym, że złożyłem wniosek o przeniesienie numeru i drugi od Orange, że "ktoś" złożył wniosek o przeniesienie mojego numeru do PLAY. Nigdy wcześniej nie dostawałem takich informacji SMS-em.

Odpowiedz

21. piomark
0

2015-06-28 00:56:04

@20 Jak już ktoś napisał wcześniej zbyt duża u nas panuje biurokracja by takie kody miały rację bytu. Jak ostatnio przenosiłem numer prepaid do plusa (potem do rbm) to do przeniesienia numeru pani w salonie musiała wydrukować aż 18 kartek A4.

Odpowiedz

20. ~
1

2015-06-27 09:02:38

@5: W moim przypadku przenosiłem numer z O2 do giffgaff (bo lepsza jak dla mnie oferta)...Wyglądało to tak:1. Zarejestrowałem kartę na stronie O2.2. Zamówiłem kartę na stronie nowej sieci (można też kupić w sklepie)3. Aktywowałem ją i zarejestrowałem na stronie sieci giffgaff.4. Zadzwoniłem do obsługi klienta O2 i poprosiłem o kod PAC.Po weryfikacji kodem który zostanie przesłany na mój telefon i danych, konsultant podał mi kod PAC.5. Zalogowałem się na konto giffgaff i podałem tam datę przeniesienia, numer telefonu i kod PAC.6. W dniu przeniesienia jest jak w Polsce z przenoszeniem do Orange. Stara karta przestaje działać a na nowej podmieniają się numer z tymczasowego na "stary" :)Wszystko trwało dosłownie kilka minut :)Fajnie by było jakby wprowadzili kody PAC w Polsce :)

Odpowiedz

19. ~MNP
0

2015-06-26 20:26:29

Całe ćwiczenie ma sens. Będzie szybciej. Spójna baz numerów w PLI CBD od października wykluczy zły routing.

Odpowiedz

18. ~1234
2

2015-06-26 11:58:45

Najlepiej wprowadzić kody ussd, takie które umożliwią przeniesienie numeru, z każdej sieci do każdego operatora.

Odpowiedz

17. ~bynajmniej orżnij
1

2015-06-26 08:57:22

Ich proces MNP to kpina, a oferta tragiczna! Masz 6miesięcy gratis pod warunkiem że nr tymczasowy leży w szufladzie! Każde połączenie,wysłany sms czy transfer 1MB jest liczony według stawek! Gdybym chciał korzystać z nr tymczasowego to trzeba anulować miesiące gratis wysyłając sms. Na 801234567 ostro lecą w uja, zero informacji wtrakcie rozmowy. Złodzieje oszuści i bandą oszołomów!

Odpowiedz

16. ~xs
2

2015-06-26 07:47:18

pabloki czy dostajesz jakieś doładowania za pisanie takich bzdetów jak w #1 itd? Baza UKE wprowadza realny nadzór nad procesem bo dla przypomnienia zgodnie z rozporządzeniem min. infrastruktury MNP bo być realizowane max. do godz., 3:00. Jak jest każdy wie - co więcej nikt żadnego odszkodowania nie wywalczył bo odpowiedzialność była rozmyta. Teraz UKE ma dokładnie historię operacji i może nawet samodzielnie prowadzić statystyki czasów portów i reagować gdy któryś z opów nagminnie łamie prawo.

Odpowiedz

15. ~
1

2015-06-26 07:32:43

@14: Rozwiązania z "Wysp" choć dobre, w Polsce się nie sprawdzają, bo u nas jest biurokracja i do wszystkiego potrzebny jest wniosek/podanie z podpisem i pieczątką.

Odpowiedz

14. ~Lord
2

2015-06-25 23:47:57

Powinno być tak, że dzwonie do swojego operatora. On mnie weryfikuje, proszę o kod, dostaje go. Dzwonie do nowego operatora np. za pomocą sim karty kupionej w kiosku. Nowy operator dostaje ten kod i w ciągu x dni "numer kupiony w kiosku" zastępuje moim starym numerem.

Odpowiedz

13. orson_dzi
0

2015-06-25 22:18:25

@12 BOK widzi podstawowe informacje na temat statusu, daty i sposobu przeniesienia, numeru przenoszonego i sirci, no i ew. powód odmowy, ale lakonicznie, że np niezgodne dane. Znaleźć to i podać to banał, ale nie każdy potrafi lub chce.

Odpowiedz

12. ~pabloki
0

2015-06-25 22:15:42

@ możesz tylko powedziec że nie masz dostepu do informacji i jedyne co to zastosować procedurę, czyli przeważnie dokonac zgłoszenia technicznego. zwykły BOK nie może mieć dostępu do bazy MNP.

Odpowiedz

11. ~ola
2

2015-06-25 22:04:11

ta baza od UKE właśnie ułatwia MNP... ona jest odniesieniem dla wszystkich.. oddał/przyjął... w bazie będą rekordy kto skopał...

Odpowiedz

10. ~a
0

2015-06-25 21:59:46

dobry TLS i będzie git :)

Odpowiedz