DAJ CYNK

UKE: analiza cen usług dostępu do stacjonarnego Internetu

Dodane przez: sirmark

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 14317

UKE przygotował analizę cen usług dostępu do Internetu stacjonarnego w Polsce, opracowaną na podstawie cenników operatorów telekomunikacyjnych.

UKE przygotował analizę cen usług dostępu do Internetu stacjonarnego w Polsce, opracowaną na podstawie cenników operatorów telekomunikacyjnych.

Wartości przedstawione w raporcie określają średni miesięczny koszt dostępu do sieci, uwzględniają zarówno miesięczną opłatę abonamentową, jak i pozostałe opłaty (jeśli klient takie ponosi), składające się na miesięczny koszt korzystania z Internetu.

Wnioski UKE wypływające z analizy wskazują, że operatorzy oferują dostęp do sieci o coraz większej przepływności, ze względu na rosnące wymagania użytkowników, jak i stale zwiększający się ruch w sieci. Klientom indywidualnym najczęściej proponowane są umowy 12 lub 24-miesięczne, bez dodatkowego obciążania ich kosztami zakupu dodatkowych urządzeń. Z kolei oferty skierowane do klientów biznesowych zdają się być mniej rozbudowane, przewidują okres zobowiązania na 12 lub 24 miesiące oraz mniejszy wachlarz przepływności w większości oferowanych propozycji.

Zgodnie z przeprowadzoną analizą, najtańsza była oferta MNI Centrum Usług. Za przepływność 512 kb/s i zobowiązanie na 24 miesiące klienci indywidualni ponosili średni miesięczny koszt na poziomie 29,05 zł. Najdrożej ukształtowała się oferta Vectry przy prędkości 160 Mb/s i takim samym czasie zobowiązania, a jej średni miesięczny koszt to 144,99 zł. Zestawiając te dwie oferty należy jednak zauważyć, że przy pięciokrotnie wyższym średnim koszcie abonent otrzymywał dostęp 312,5 razy szybszy. Pozwala to stwierdzić, że niższe przepływności generują stosunkowo wyższe koszty. Zgodnie z wynikami badania konsumenckiego za 2013 r. klienci indywidualni ponosili średni miesięczny koszt korzystania ze stacjonarnego dostępu do Internetu w wysokości 55 zł. Taka kwota pozwala na skorzystanie z dostępu o przepływności nawet do 50 Mb/s, przy skorzystaniu z usługi Netii oraz podpisaniu zobowiązania na 24 miesiące, której średni koszt wyniósł 57,82 zł.

Klienci biznesowi ponosili wyższy koszt za usługę dostępu do Internetu, jednak często jest on związany z innym charakterem dostępu, w tym usługami dodanymi jak np. pakiety bezpieczeństwa czy łącza symetryczne. Wśród badanych firm średnie miesięczne wydatki wyniosły 97 zł. Taka wartość pozwala skorzystać z najszybszych rodzajów dostępu, jak chociażby oferta Vectry, z przepływnością 160 Mbps, przy koszcie wyższym od średniego o 12 zł.

Zobacz: pełny raport UKE

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE

Przewiń w dół do następnego wpisu