DAJ CYNK

Tworzy się czarny rynek kart SIM

08.08.2016

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 15174

Ważne 12

2

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, konieczność rejestracji kart SIM sprzyja powstawaniu czarnego rynku.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, konieczność rejestracji kart SIM sprzyja powstawaniu czarnego rynku.

Nowa ustawa antyterrorystyczna wymaga na użytkownikach numerów na kartę ich rejestracji. Nie każdemu ten fakt pasuje. Nie każdy chce rejestrować numer, dużo osób woli jak do tej pory cieszyć się anonimowością. Ustawa jednak w żaden sposób nie ogranicza możliwości sprzedawania kart SIM zarejestrowanych na inne osoby. Internet powoli zapełnia się tego typu ogłoszeniami.

Karty SIM, które już zostały zarejestrowane, w Internecie można nabyć za 50 zł. Jak można przeczytać w jednym z ogłoszeń: Jeśli z jakichś powodów nie możesz zarejestrować karty - przez wścibskiego partnera, komornika lub z braku dowodu osobistego - to ogłoszenie jest dla ciebie.

Dziennik Gazeta Prawna zwrócił się w tej sprawie z pytaniem do prawnika - czy na chwilę obecną osoba handlująca zarejestrowanymi kartami może zostać pociągnięta do odpowiedzialności prawnej? Wg opinii prawnika ciężko byłoby w takiej sytuacji oskarżyć sprzedawce np. o pomoc w popełnieniu przestępstwa, ponieważ nie wie on, czy udostępniając innej osobie zarejestrowaną na siebie kartę SIM, zostanie ona użyta do czynu zabronionego przez prawo. Mimo wszystko taka osoba nie uniknie przesłuchań, gdyby została oskarżona o tzw. pomocnictwo. Dziennik radzi również, żeby w przypadku zgubienia lub kradzieży karty, dla własnego bezpieczeństwa, wyrejestrować ją u operatora.

Problem nie jest nowy. Z identyczną sytuacją zmagały się również inne kraje, które wprowadziły obowiązek rejestracji kart SIM.

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze
Zaloguj się
74. ~przekupny pracownik z bazą dany
0

2017-02-09 01:08:00

Współczuję dziennikarzom śledczym i dzielnym działaczom społecznym - wszystkich nas nie spalicie, ale więcej niż dotychczas to możliwe.

Odpowiedz

73. ~KeyXscore2gaypride
0

2017-02-09 00:27:22

#45 Goral, Ty to wiesz, wielu innych włącznie ze mną również nie łykną tej bajeczki, ale jednak nawet na forum Telepolis są ludzie tak odrysowani od linijki, że [wymoderowano].A ciąg dalszy - #2 dobrze zapytał czy istnieje możliwość wyrejestrowania karty SIM...

Odpowiedz

72. ~como
0

2016-08-09 20:23:38

HAHAHAH, zaraz na TOR/''owych forach pojawi się nowy wątek tych czarnorynkowych kart sim. :D

Odpowiedz

71. ~gość
0

2016-08-09 19:18:16

@67 Doładować tak samo, zdrapką kodem. Czasem na aukro bywają jak sprzedawca wysyła do Polski to kupuj, raz czy dwa widziałem na allegro brytyjskie i czeskie karty sim.

Odpowiedz

70. ~gość
0

2016-08-09 19:16:10

@69 Zgadza się, ja miałem na myśli kogoś kto chce sie tym pobawić potestować a jak bywa w Czechach to zyskuje w sumie najbardziej na internecie mając ich kartę. Potencjalny terrorysta pojedzie tam albo ktoś mu wyśle na paczkomat, użyje raz bez doładowania, załatwi sprawę potem wyrzuci i koniec. Cały plan paszczaka diabli wzieli:-)))))

Odpowiedz

69. DanielR
0

2016-08-09 19:04:20

@gość, tylko że tu mówimy o potencjalnych terrorystach. Stawki cennikowe w roamingu UE nie mogą przekroczyć pewnych progów. I tak obecnie za minutę połączenia wychodzącego w przeliczeniu na złotówki zapłacisz maksymalnie ok. 60 gr (dokładnie 54 gr) i to w zasadzie przy naliczaniu sekundowym 30/1. To naprawdę nie jest wielka przeszkoda, jakaś ogromna kwota dla takiego gagatka, który chciałby w Polsce korzystać z czeskiej karty SIM.

Odpowiedz

68. ~
0

2016-08-09 19:04:07

@65: chodzi mi oczywiście o coś jakguthaben.de, niestety mobilka nie sprzedaje kart w Warszawie i nie da się wziąć na paczkomat tak aby nie podawać adresu zamieszkania i pozostać anonimowym.

Odpowiedz

67. ~
0

2016-08-09 19:01:53

@65: Jak dokonać doładowania czeskiego SIMa w roamingu? Do Czech z Warszawy mam daleko więc jeżeli coś to kupię od pośrednika. Ci na pewno się pojawią na rynku i będą sprzedawać z marżą.

Odpowiedz

66. ~gość
0

2016-08-09 18:58:05

@64,65 Krótko: Mało opłacalne jest korzystanie u nas w roamingu z czeskiego prepaida, sprawdzałem, nie logowałem się tylko do wszystkich naszych sieci a miałem kartę O2. A np. będąc w Czechach z kartą Orange nie dało się zalogować do Vodafone. Komunikat "karta nieuprawniona" do pozostałych T-m i O2 bez problemu.

Odpowiedz

65. DanielR
0

2016-08-09 17:46:25

@64, a po co to robić w Polsce? Przecież można anonimowo kupić kilka kuponów/zdrapek na zapas będąc jeszcze w Czechach. Czeskie prepaidy można chyba doładowywać w roamingu (przynajmniej UE) podobnie, jak polskie?

Odpowiedz

64. ~
0

2016-08-09 17:41:07

@ 47: A jak doładować czeskiego prepaida? Jeżeli da się w Polsce, to z której sieci?

Odpowiedz

63. ~
0

2016-08-09 17:39:09

@ 40: internet niestety do tej pory tylko w play był bez rejestracji. Więc skype nie wchodzi tu w grę. Poza tym na prawdę chcesz swoją prywatnośc powierzać Microsoftowi, mega-inwigilatorowi?

Odpowiedz

62. ~gość
0

2016-08-09 13:30:16

Telepolis to porttal propisowski, nic dziwnego że usuwają komentarze dot. "władzy", boją się zbyszka i paszczaka.

Odpowiedz

0

2016-08-09 12:41:03

Zarejestrowałem się i mam luzik. Niech sobie inni szukają słupów jak wolą. ;)

Odpowiedz