DAJ CYNK

Który serwis społecznościowy najskuteczniej walczy z dezinformacją? Okazuje się, że Twitter

msnet

Prawo, finanse, statystyki

Twitter logo

Dezinformacja, czyli tak zwane fake news, to coraz większy problem mediów społecznościowych, w których pisać może każdy. Z przeprowadzonego ostatnio badania wynika, że najlepiej z tym radzi sobie Twitter.

Reuters Institute oraz University of Oxford zadały wydawcom z całego świata pytanie, które z mediów społecznościowych najskuteczniej walczą z dezinformacją. W ankiecie wzięło udział 233 respondentów z 32 krajów.

Zobacz: Największe wyzwania dla rozwoju Internetu w 2020 roku: cyberbezpieczeństwo, dezinformacja i bigtechy
Zobacz: Singapur: za rozpowszechnianie fałszywych informacji można pójść na 10 lat do więzienia

Wyniki przeprowadzonej ankiety pokazały, że to Twitter najlepiej zwalcza nieprawdziwe informacje (fake news)  - tak wskazało 41% uczestników badania. Serwis ten przegonił Google'a (34%), platformę YouTube (18%) oraz Facebooka (17%). Google i Twitter robią też najwięcej, by wspierać dziennikarstwo - tak uznało odpowiednio 60% i 33% ankietowanych. Na kolejnych miejscach są: Apple (26%), Facebook (25%), Snapchat (12%) i Amazon (7%).

- Wynik Google'a odzwierciedla dużą liczbę wydawców w naszej ankiecie, którzy są obecnymi lub byłymi odbiorcami funduszy innowacyjnych firmy Google i współpracują nią w zakresie różnych produktów związanych z wiadomościami.

- wyjaśnia Nic Newman z Reuters Institute for Study of Journalism

Zobacz: Twitter pozwoli określić, kto może odpowiadac na wpisy
Zobacz: Twitter rezygnuje z reklam politycznych. Zupełnie inaczej niż Facebook

W październiku 2019 roku w USA zadebiutował Facebook News. To zestaw wiadomości wybranych przez pracowników Facebooka spośród dostarczonych przez różne media i agencje prasowe. To jedna z form walki Marka Zuckerberga z dezinformacją na rodzimym rynku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: press.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu