DAJ CYNK

Trzy warianty rozwiązania problemu aukcji LTE

24.09.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4028

Ważne 9

1

Eksperci Rady ds. Cyfryzacji MAiC zaproponowali trzy scenariusze rozwiązania problemu trwającej od dziewięciu miesięcy aukcji LTE.

Eksperci Rady ds. Cyfryzacji MAiC zaproponowali trzy scenariusze rozwiązania problemu trwającej od dziewięciu miesięcy aukcji LTE.

Wariant I - zakończenie aukcji

Jeśli aukcja nie zostanie rozwiązana do końca jej 115. dnia, postępowanie zostaje zakończone. W tej sytuacji aukcja zostałaby anulowana i... rozpoczęła się na nowo. Z jakim skutkiem? Tego teoretycznie nie wiadomo. Nie ma gwarancji, że cała sytuacja się nie powtórzy.

Wariant II - rozdzielenie częstotliwości

Według tej propozycji cztery bloki 2 x 5 MHz zostałyby rozdzielone pomiędzy aktywnych uczestników aukcji, a o ostatni blok powalczyliby oni w dogrywce. Całość zostałaby zrealizowana po 115. dniu aukcji i rozegraniu dodatkowych pięciu rund licytacji. Najaktywniejsi uczestnicy otrzymaliby wspomniane bloki.

Aby całość została zrealizowana, niezbędne byłoby anulowanie części rund licytacji i przez to zmniejszenie obecnej puli zadeklarowanych kwot. Nie wiadomo jednak do jakiego poziomu. Dodatkowo rozważane jest poddanie egzekucji wpłaconych już depozytów, ale wymagałoby to porozumienia ze Skarbem Państwa.

Wariant III - depozyty będą wiążące

Ostatni wariant zakłada anulowanie części dni aukcyjnych, co doprowadzi do zmniejszenia zadeklarowanych kwot, a następnie w porozumieniu ze Skarbem Państwa wszystkie złożone oferty stałyby się wiążące. Obecna pula zadeklarowanych kwot zostałaby zmniejszona, mniej więcej do kwoty aktualnie wpłaconych depozytów. Dodatkowo depozyty, w przypadku przegrania aukcji, przepadałyby. Dzięki temu podmioty licytujące dla samego podbijania kwot dwa razy zastanowiłyby się przed podjęciem tego typu działań. Oczywiście cała aukcja trwałaby dalej, do momentu samoczynnego zakończenia.

Zobacz: MAC nie zamierza wycofać się z planu skrócenia aukcji LTE
Zobacz: UOKiK do MAC - aukcja od samego początku była ryzykowna
Zobacz: Polaczek interpeluje w sprawie zmian w rozporządzeniu aukcyjnym
Zobacz: Polkomtel i P4 apelują do prezydenta ws. rozporządzenia aukcyjnego
Zobacz: Jabczyński: nam zależy na szybkim i skutecznym rozstrzygnięciu aukcji
Zobacz: Aukcja LTE - wyniki po 105. dniu

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
11. ~
2

2015-09-24 13:44:50

dlaczego zaden z wariantow nie bierze pod uwage wypie*dolenie (nie rozwiazanie umowy za porozumieniem stron) Gaj i innych osob bezposrednio i posrednio odpowiedzialnych za ten stan rzeczy?

Odpowiedz

10. ~Simon
1

2015-09-24 11:52:32

@Th0mas .....nie do końca, bloków jest kilka każdy może maksymalnie wylicytować ( 2 x 5MHZ)x 2 czyli taki warunek musi być spełniony przez kilka podmiotów na raz( od 3 do 5 ).Jeśli ktoś pobije kwota do nieba a aukcja nie jest wiążąca należy liczyć się tym,że kolejny podmiot go przebije i tak w koło.. ot cały pat.

Odpowiedz

9. Th0mas
1

2015-09-24 11:34:53

@2 mam taka sama sytuacje :D

Odpowiedz

8. ~.aj
0

2015-09-24 10:48:34

Skoro podobno zwyciezca moze bezkarnie wycofac sie z wygranej aukcji, to moze walnac oferte z kosmosu, ktora nie bedzie miala zadnego ekonomicznego sensu przebijania. Reszta przestaje licytowac ( bo nie ma sensu - jest juz i tak za drogo ), zwyciezca zostaje ogloszony, rezygnuje i rozpisujemy nowy sensowny przetarg.

Odpowiedz

6. ~nic nie wim
1

2015-09-24 10:35:19

czyli plus nie dostanie bo się wycofał z aukcji ?

Odpowiedz

5. ~taksiepytam
1

2015-09-24 10:14:08

a możeby tak stworzyć jeden podmiot który będzie świadczyć usługę ogólnokrajową, na powstanie któego złożyły by się 4 największe firmy telekomuniakcyjne z udziałem 25% każda? Byłoby taniej, każdy by maił podobny zasięg, a ludzie dostaliby to o czym "marzą" od dawna- szybki internet na "wiosce"?

Odpowiedz

4. marnet
4

2015-09-24 09:31:14

Wszystkie warianty rozwiązań świadczą o tym, że UKE spieprzył robotę, ogłaszając tę aukcję. Teraz wszyscy kombinują, jak wyjść z twarzą z tego syfu. Każdy wariant nadaje się do zaskarżenia.

Odpowiedz

2. ~/-/
7

2015-09-24 09:16:39

Żona zdążyła dziecko urodzić, a oni nie zdążyli aukcji zakończyć :-PP.s Na serio dowiedziałem się że będę tata jak były pierwsze dni aukcji.Pozdrawiam czytelników

Odpowiedz

3

2015-09-24 09:12:36

Ciekawe opcje, aż się prosi o jakiś artykulik na ten temat - spojrzenie na ewentualne wady i zalety kolejnych rozwiazań ze strony szarego kowalskiego na jakiego w końcu każdy op zepchnie koszta ;)

Odpowiedz