DAJ CYNK

TELKO.in: Internet - liczy się cena i przepustowość

Dodane przez: Ł.D.

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5044

Raport przygotowany przez UKE pokazuje, czym się kierujemy wybierając usługi telekomunikacyjne

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował wyniki badania postrzegania usług telekomunikacyjnych przez indywidualnych i instytucjonalnych klientów. W segmencie stacjonarnych usług dostępowych nieodmiennie kluczowymi czynnikami wyboru są cena i prędkość łącza. Inne czynniki odgrywają mniejszą rolę.

Na prędkość połączenie wskazało najwięcej, bo 49% respondentów badania, na cenę - 48% Na poziomie dwudziestu kilku procent wskazań były takie czynniki, jak atrakcyjność aktualnych promocji oraz referencje rodziny i znajomych dla usługi i dostawcy.

Tylko na poziomie kilkunastu procent znajdują się taki przesłanki, jak technologia, marka dostawcy i możliwość nabycia pakietu usług. To ciekawe w kontekście inwestycji w sieci FTTx i LTE oraz marketingowej nośności tych haseł, jak również w kontekście inwestycji operatorów w świadomość i postrzegania marki oraz nacisku na sprzedaż oferty pakietowej.

Ta ostatnia podnosi ARPU, ale - jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie UKE - umiarkowanie interesuje abonentów. Tylko 20% respondentów badania deklaruje korzystanie z pakietu przynajmniej dwóch usług od jednego dostawcy. Najczęściej jest to TV + internet (33%) lub TV + internet + telefon (22%).

Cena i prędkość łącza wskazywana jest również, jako kluczowe czynniki, przez użytkowników usług mobilnego dostępu. W ich przypadku jednak cena odgrywa ważniejszą rolę (52%), niż prędkość (42%). W grę wchodzą również w tym przypadku, z dużą wagą na poziomie 30-40%, takie czynniki, jak stabilność połączenia i odpowiedni zasięg sygnału. Z badania UKE wynika również, że całkiem pokaźna grupa respondentów (ok.40%) rozważyłaby zamianę dostępu stacjonarnego na dostęp mobilny przy lepszej jakości i cenie. Z drugiej strony 54% wykluczyło w ogóle taką możliwość.

Jednocześnie kilka punktów procentowych mniej użytkowników mobilnego dostępu wyraża zadowolenie z takich parametrów, jak stabilność, dostępność i prędkość połączenia w porównaniu do oceny tych samych parametrów przez użytkowników usługi stacjonarnej. Prędkość dostępu - ta kluczowa przesłanka - znajduje się na trzecim miejscu w rankingu parametrów pod względem zadowolenia abonentów stacjonarnego dostępu (wskaźnik 4,05) i na przedostatnim miejscu w rankingu użytkowników dostępu mobilnego (wskaźnik 3,90).

Średnie wydatki na dostęp do internetu w Polsce wynoszą ok. 50-55 zł, a na pakiety usług 110-115 zł. Raport UKE obejmuje także postrzeganie usług telefonii mobilnej i stacjonarnej (usługi telewizyjne, tylko jako element pakietu).

Badanie zostało zrealizowane na przełomie października i listopada bieżącego roku na próbie 1600 Polaków w wieku 15+.

Zobacz: raport "Rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce w 2013 r. Klienci indywidualni"
Zobacz: raport "Rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce w 2013 r. Klienci instytucjonalni"
Zobacz: raport "Rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce w 2013 r. Klienci 50+"

<-telko>

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE

Przewiń w dół do następnego wpisu