DAJ CYNK

System CEPiK w 2018 roku użyty ponad 100 mln razy. Popularność e-usług w Polsce rośnie

13.02.2019

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2510

Ważne 1

0

Jak wynika z informacji Ministerstwa Cyfryzacji, Polacy coraz chętniej korzystają z e-usług, czego najlepszym przykładem są statystyki wykorzystania systemu CEPiK. W ubiegłym roku historię pojazdu sprawdzano tam ponad 100 mln razy.

Zdecydowanie jedną z najpopularniejszych e-usług w Polsce jest CEPiK, czyli centralna ewidencja pojazdów i kierowców. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji w ubiegłym roku skorzystano z niej ponad 100 mln razy do sprawdzania historii pojazdu. Poza samymi kierowcami, z CEPiK-u korzystają również starostwa. W ten sposób w 2018 roku wydano 5,3 mln dowodów rejestracyjnych i 5,9 mln pozwoleń czasowych.

Z kolei danych do systemu dostarczają Stacje Kontroli Pojazdów (SKP). To od nich pochodzą informacje o badaniu technicznym pojazdu oraz stanie licznika. Dzięki temu wiadomo, że w ubiegłym roku na terenie całej Polski przeprowadzono 17,6 mln badań technicznych pojazdów zakończonych wynikiem pozytywnym. Ponad 615 tys. badań dało wynik negatywny, a 7863 badania przerwano.

Zobacz: E-dowód: w kolejnych miastach zakończono testy
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji kontynuuje walkę z nielegalnymi tresciami w Internecie. Nowa misja Adama Andruszkiewicza
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad mLegitymacją dla uczniów i studentów

System CEPiK zaprojektowano z myślą o tych, którzy planują zakup używanego samochodu, motocykla lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Stanowi połączenie centralnej ewidencji kierowców (CEK) oraz centralnej ewidencji pojazdów (CEP). W ramach CEPiK-u działa darmowa e-usługa Historia Pojazdu. Pomaga w ocenie stanu technicznego pojazdu i weryfikacji wiarygodności oferty.

Źródło zdjęć: informacja prasowa

Źródło tekstu: informacja prasowa

Komentarze
Zaloguj się