DAJ CYNK

Światowy rynek telefonów i smartfonów w 2013 wg Strategy Analytics

31.01.2014

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 11591

Ważne 5

0

W 2013 roku na rynek trafiło 1,66 mld telefonów komórkowych, o 5,1% więcej niż w 2012 roku - wynika z danych opublikowanych przez firmę analityczną Strategy Analytics.

W 2013 roku na rynek trafiło 1,66 mld telefonów komórkowych, o 5,1% więcej niż w 2012 roku - wynika z danych opublikowanych przez firmę analityczną Strategy Analytics. Z tego 59,6% stanowiły smartfony.

Samsung umocnił swoją pozycję dostarczając na rynek rekordowe 451, mln sztuk telefonów. Nokia rok zamknęła spadkiem o 25% (rok-do-rok) z wynikiem 252,4 mln telefonów. Ma silną konkurencję ze strony Samsunga na rynkach rozwijających się, takich jak Indie, a LG naciska w Europie Zachodniej.
Apple dostarczył rekordowe 153,4 mln telefonów, ale tempo wzrostu spadło z 46% w 2012 r. do 13% w 2013 r. LG jako czwarty największy największy dostawca telefonów zdobył ponad 4% udziału w rynku. Na piąte miejsce wskoczył TCL- Alcatel, zyskując dobre wyniki w Ameryce Łacińskiej i Europie.

Lista producentów pod względem ilości sprzedanych telefonów:

Producent (mln szt.) 4Q2012 2012 4Q2013 2013
Samsung 108,0 396,5 118,0 451,7
Nokia 86,3 335,6 64,8 252,4
Apple 47,8 135,8 51,0 153,4
LG 15,4 56,6 18,7 71,0
TCL-Alcatel 12,4 39,5 18,3 52,0
Pozostali 170,2 616,0 201,6 679,5
Razem 440,1 1580,0 472,4 1660,0

Lista producentów pod względem udziału w rynku telefonów:

Producent (udział) 4Q2012 2012 4Q2013 2013
Samsung 24,5% 25,1% 25,0% 27,2%
Nokia 19,6% 21,2% 13,7% 15,2%
Apple 10,9% 8,6% 10,8% 9,2%
LG 3,5% 3,6% 4,0% 4,3%
TCL-Alcatel 2,8% 2,5% 3,9% 3,1%
Pozostali 38,7 39,0% 42,7 40,9%
Razem 100% 100% 100% 100%
Wzrost w ujęciu rocznym 0,1% 2,2% 7,3% 5,1%

Globalny rynek smartfonów wzrósł o 41% i osiągnął liczbę 990 mln sztuk. Prawie połowę z tego dostarczyły Samsung i Apple. Samsung dostarczył na rynek 319,8 mln sztuk co dało mu aż 32,3% udziału, natomiast Apple z 153,4 mln sztuk zgarnął 15,5% rynku.

W drugiej linii walczą ze sobą Huawei, LG i Lenovo łącznie zdobywając prawie 15% rynku. Huawei szybko pozyskuje rynek w Europie, LG popularny jest Ameryce Łacińskiej, a Lenovo dobre wyniki uzyskuje w Chinach.

Lista producentów pod względem ilości sprzedanych smartfonów:

Producent (mln szt.) 4Q2012 2012 4Q2013 2013
Samsung 63,0 213,0 86,0 319,8
Apple 47,8 135,8 51,0 153,4
Huawei 10,9 30,2 16,6 50,4
LG 8,6 26,3 13,2 47,6
Lenovo 9,2 23,5 13,6 45,5
Pozostali 77,5 271,3 109,8 373,3
Razem 217,0 700,1 290,2 990,0

Lista producentów pod względem udziału w rynku smartfonów:

Producent (udział) 4Q2012 2012 4Q2013 2013
Samsung 29,0% 30,4% 29,6% 32,3%
Apple 22,0% 19,4% 17,6% 15,5%
Huawei 5,0% 4,3% 5,7% 5,1%
LG 4,0% 3,8% 4,5% 4,8%
Lenovo 4,2% 3,4% 4,7% 4,6%
Pozostali 35,7% 38,8% 37,8% 37,7%
Razem 100% 100% 100% 100%
Wzrost w ujęciu rocznym 38,2% 42,7% 33,7% 41,4%

Rynek smartfonów w podziale na systemy operacyjne:

System (mln szt.) 4Q2012 2012 4Q2013 2013
Android 152,5 481,5 227,7 781,2
Apple - iOS 47,8 135,8 51,0 153,4
Microsoft - Windows Phone 5,9 18,8 9,4 35,7
Pozostali 10,8 64,0 2,2 19,8
Razem 217,0 700,1 290,2 990,0

Udział systemów operacyjnych w rynku smartfonów:

System (udział) 4Q2012 2012 4Q2013 2013
Android 70,3% 68,8% 78,4% 78,9%
Apple - iOS 22,0% 19,4% 17,6% 15,5%
Microsoft - Windows Phone 2,7% 2,7% 3,2% 3,6%
Pozostali 5,0% 9,1% 0,7% 2,0%
Razem 100% 100% 100% 100%
Wzrost w ujęciu rocznym 38,2% 42,7% 33,7% 41,4%

Źródło tekstu: Strategy Analytics, wł

Komentarze
Zaloguj się
79. applefan_
0

2014-02-04 23:15:25

@76 jak ładna ta przyjaciółka to dawaj ja :)

Odpowiedz

78. applefan_
0

2014-02-04 23:04:51

@77 bardzo lubię używać produktów Apple, bo sprzętowo i softwarowo są pierwszej klasy. Czy to źle że firma na tym zarabia aby dostarczać na rynek kolejne produkty? Wg mnie to bardzo dobrze. Poza tym za jakość trzeba płacić.

Odpowiedz

77. ~Nick
0

2014-02-04 17:47:11

75) cieszyć się z tego że firma ma mnie za jelenia i kosi na mnie 300% marży... skąd oni biorą takich idio... tzn klientów? Sektą śmierdzi na kilometr.

Odpowiedz

76. ~JustMe
1

2014-02-04 14:47:53

AppleIdiot, zaraz powiesz ze nikogo nie obrazasz ale to nie prawda, robisz to cały czas za każdym razem gdy się tu pojawisz, mam przyjaciółkę która może Ci pomóc, na postawie tych kilkuset postów jakie wysmarowales jest w stanie zdiagnozować Twoja chorobę. Ona to może zrobić profesionalnie ja mniej profesionalnie ale przynajmniej za darmo. Otóż uważam ze jesteś skończonym balwanem, ofiara rynku konsumpcyjnego, masz dość konkretnie zachwiane proporcje w postrzeganiu świata. Na ta chwile myślę że nie jest źle, nie zagrazasz nikomu, ale kto wie... Jeśli Apple padnie na pysk możesz stać się zagrożeniem dla innych albo nawet dla siebie samego.

Odpowiedz

75. applefan_
0

2014-02-04 14:25:12

@74 niech pozostaną. Będzie 1% udziału w rynku i 300 mld USD na koncie co by wykupić np tych co mają łącznie 50% udziałów w rynku :) Nic nie kumasz stary. USA ma 5% "udziałów" w "ogółu populacji" na ziemi a mimo to rządzi militarnie całym światem :)

Odpowiedz

74. ~Nick
1

2014-02-04 14:14:38

71) jedyną osobą która się tu ośmiesza to Ty applefan-atyku. Wszyscy widzą minus tam gdzie ty widzisz plus. Wiesz gdzie tacy mają miejsce? W zakładach bez klamek, tam się jednemu wydaje że jest Napoleonem, gdzie wszyscy dookoła widzą że to Kowalski. I jego i Ciebie nie przekonasz że jest inaczej. Widzisz podobieństwa? Jak mówiłem, niech te super wyniki będą jeszcze przez 3 lata i zostanie 1% udziałów, będzie super.

Odpowiedz

73. Robbson70
1

2014-02-04 08:00:46

@71. A w kwestii Elopa, doskonale wiadomo, że miał narzucony schemat działania i zrobił, to co zrobił, a Nokia jest w takiej kondycji, jakiej jest i prawienie, że był "zbawcą" firmy, to już czysta herezja. Powinieneś pisać scenariusze do filmów science-fictione i mam wrażenie, że spełnił byś się w tym temacie, aczkolwiek radził bym uważać na przewody wysokiego napięcia, bo wyobraźnia ponosi cię bardzo wysoko.

Odpowiedz

72. Robbson70
1

2014-02-04 07:22:21

@71. Dokładnie takiej odpowiedzi się spodziewałem, pytając cię o porównanie sytuacji obu firm. Poza tym używam telefonu od Sony nie Nokii, ale darzę tą firmę wielką sympatią, sentymentem i jeżeli przekonam się do WP mimo, iż zdanie o firmie (MS) mam, takie jakie mam, to moje Z1 zamienię na Lumię 1520, gdyż widzę mimo wszystko potencjał drzemiący w Nokii, nawet teraz, gdy mówiąc kolokwialnie została zdeptana.

Odpowiedz

71. applefan_
0

2014-02-03 22:49:56

@69 Jeszcze raz powtarzam, że gdyby Nokia sprzedawała po 40-50 mln smartfonów kwartalnie jak Apple, miała potężny sklep z aplikacjami na których zarabiałaby sama oraz dawała zarabiać developerom aby rozwijać platformę (OVI sklep to było nieporozumienie do sześcianu!!!), inwestowała z produkt a la itunes - MUZYKA!!!, prowadziła pracę nad pojemnościowym dotykiem i wprowadziła ultrapłynny smartfon na rynek - innymi słowy zauważyła zmianę na rynku w potrzebach konsumenta (wiem, że 100% z was może do śmierci używać E52, ale jest was za mało żeby utrzymać wielką Nokię i pracowników produkcyjnych w Finlandii), prowadziła skuteczne kampanie marketingowe zamiast mnożenia modeli nazywane liczbami 3310, 3311, 5310 itd itd (ludzie mają pamięć do nazw, a nie liczb!), wprowadzała na rynek mniej modeli ale za to dopracowane (wiemy jak awaryjny i zlagowany był Symbian) i samo wejście na rynek modelu poprzedzane byłoby kampanią oraz huczną prezentacją (tak jak to się robi w motoryzacji od lat przy okazji różnych "motor show" - nikt nie może sobie pozwolić na wprowadzenie np forda focusa ot tak znienacka i liczyć na to, że klienci dowiedzą się o tym sami z siebie i pobiegną do salonów). W kontekście tych argumentów i złobkowych błędów (przeszkolaki są mądrzejsze) ówczesnego aroganckiego zarządu Nokii tkwiącym w maraźmie, przekonanym o swej nieomylności i potędze swojej firmy, Elop nie był pasożytem, ale zbawcą tej firmy, bo bez niego byłoby po Nokii już 3 lata temu, chyba, że kupowalibyście po 50 mln E52 i E72. Ponieważ tak się nie działo to firma padła. Proszę o dyskusje na poziomie na argumenty, bo się ośmieszacie.

Odpowiedz

70. applefan_
0

2014-02-03 22:37:30

@69 co by było gdyby... Wolę myśleć o tym co jest i będzie.

Odpowiedz

69. Robbson70
1

2014-02-03 16:03:29

Piszesz applefan, że napis Nokia pojawi się na gumowcach? To zapytam cię, co stało by się z Apple, gdyby znalazło się na miejscu Nokii, tak podstępnie zaatakowanej, trawionej samobójczym pasożytem od wewnątrz, a która jednak nie poddała się i walczy na rynku całkiem nie najgorzej, biorąc pod uwagę jej sytuację? I proszę motoryzację zostaw w spokoju;-)

Odpowiedz

68. ~
0

2014-02-03 15:52:15

Apple powoli upada, stare suchary za dużą kasę, to się musi tak kończyć. Za rok znowu udziały spadną.

Odpowiedz

67. ~Nick
1

2014-02-03 15:45:33

66) Jedno malutkie ale, nie myl marek typu Ferrari, Lamborgini itp, gdzie są to towary exclusive z udziałem w rynku 1%, z miernym telefonem jeśli chodzi o wyposażenie i soft. To bardziej Mini Moris, który kosztuje 2x za dużo bo był/jest lans, który przeminie, jeśli tylko konsument zmądrzeje, że płaci za coś 3x tyle co jest warte. A tak na koniec, jednym słowem cieszysz się że firma z ciebie ciągnie kasę jak może, przez co ma te swoje 150mln? Sprzedając Ci coś 40% drożej niż powinna za to co oferuje. Niezły jeleń z Ciebie xD

Odpowiedz

66. applefan_
-1

2014-02-03 15:34:18

@64 tak, to jest cel aby kontynuować takie wyniki, dokładnie takie i z tymi %. To będzie oznaczało, że w 2017 w kwartale świątecznym Apple sprzeda prawie 60 mln iPhonów oraz 30,5 mln ipadów. nie ma znaczenia, że konkurencja w tym czasie sprzeda np 1 mld szt smartfonów. Ważne, że ilościowo/wartościowo/marżowo i gotówkowo na koncie (!!!) Apple rośnie. Więc jak ma paść za 4 lata zwiększając sprzedaż systematycznie rok w rok. W 2013 sprzedali 150 mln iphonów - rekordowy rok. Co z tego, że konkurencja 1,5 mld. LG - padaczka, HTC - masakra pomieszana z szaleństwem prezesa, BB już nie ma. Napis Nokia zobaczymy niedługo na gumowcach, Samsung bije się chinami zaniżając dramatycznie własne marże i walcząc telefonami za 1 USD. Apple ma 150 mld USD w gotówce i gdyby tylko kontynuowało taki wzrost jak do tej pory to za 4 lata będzie tego ponad 250 mld USD. Czy taka firma wg Ciebie PADNIE???!?!?? Wow, nie wiem co Ty palisz ale już nie bierz tego do ust. Idź powiedz szefom ferrari że w 1920 roku mieli z 50-70% rynku aut sportowych, a teraz poprzez (ŚWIADOMĄ!!!) politykę trzymania określonego ilościowego poziomu produkcji i rozbudowanej konkurencji może im się ostał 1% i jakim cudem nie są bankrutami?? - przecież wg Twojej całkowicie przedszkolnej logiki (w podstawówce są już bardziej rozgarnięci) powinno pozostać po nich tylko muzeum i to z modelami z końca lat 50, bo biorąc pod uwagę ich spadek udziałów w rynku dalej by nie przetrwali jak lata rock&rolla :) Ogarnij się człowieku. Nienawiść jaką pałasz do Apple przeszkadza się w logicznym myśleniu :) Hmm tracę resztki zaufania do naszego systemu edukacji jak wypuszcza takich ekonomicznych analfabetów jak Ty...

Odpowiedz

65. applefan_
-3

2014-02-03 15:24:05

@63 ja nie mam problemu ze światem, ale Wy ze mną, bo muszę odpierać te wątłe i pozbawione argumentów ataki :)

Odpowiedz