DAJ CYNK

SMS-y nie mogą wprowadzać w błąd

28.10.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3550

Ważne 10

1

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził rozstrzygnięcie UOKiK dotyczące konkursu Quiz Wiedzowy zorganizowanego przez CT Creative Team.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził rozstrzygnięcie UOKiK dotyczące konkursu Quiz Wiedzowy zorganizowanego przez CT Creative Team.

W 2013 roku UOKiK zakwestionował treści reklamowe wysyłane do konsumentów w związku z konkursem Quiz wiedzowy, który został zorganizowany przez CT Creative Team i trwał od listopada 2010 do grudnia 2011 roku. Postępowanie Urzędu wykazało, że konsumenci otrzymywali wiadomości o treści:
I w końcu się udało! Wygrywasz gwarantowaną nagrodę o grze o 100.000zł! Po odbiór odeślij darmowy sms: KASA na nr 8064!'WOW! GRATULUJEMY! SMSQuiz.pl lub
WLASCICIEL NUMERU PROSZONY O PILNE WYSLANIE ZA DARMO 1SMSa o tresci KASA na nr 8064 CZEKA NAGRODA GWRANTOWANA w GRZE o 100.000zl!www.SMSQuiz.pl.

Zobacz: 141 tys. zł kary za SMS-y wprowadzające w błąd

W wysyłanych wiadomościach brak było informacji, że odesłanie SMS-a oznacza przystąpienie do konkursu, który polegał na wysyłaniu przez konsumentów dodatkowo płatnych SMS-ów w odpowiedzi na nadsyłane pytania. Ponadto w reklamach brak było informacji o cenie tych SMSów oraz organizatorze konkursu.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów UOKiK nałożył na CT Creative Team karę pieniężną w wysokości 141,575 tys zł. Spółka odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który potrzymał zarzuty UOKiK oraz nałożoną karą finansową (XVII AmA 105/13, wyrok z 23 października 2014 roku).

Źródło tekstu: UOKiK

Komentarze
Zaloguj się
23. ~NVM
0

2014-10-29 09:40:00

Gwarantowane 100 tys zl. no to niech placa tym co wyslali sms.

Odpowiedz

22. ~
1

2014-10-28 23:49:51

pierwsze o czym pomyślałem: haha :D

Odpowiedz

21. ~Calm7
0

2014-10-28 21:09:47

Kara, to powinna być surowa, oraz w jakimś stopniu ,,pocieszyć" poszkodowanego. Ani tu jedno, ani drugie... PS. Wszelkie takie ,,wynalazki" powinny trafiać pierw do takowej instytucji, która wydawałaby certyfikat - zgodę na takie zabawy konkursowe.

Odpowiedz

20. ~
0

2014-10-28 21:02:38

@12 istotnie,nie ma kogo obwiniac tylko twórców prawa,ktore tradycyjnie nie nadąża za rzeczywistoscią-podstawowy argument od zawsze.czemu nie nadąża skoro tydzien czy dwa i juz zmieniane regulaminy?skoro prawnicy koncernów nadążają a państwowi nie to potwierdzenie że..

Odpowiedz

19. ~
0

2014-10-28 20:47:55

18, zgadza się, każdemu komu wysłali sms że wygrał powinni wypłacić tą kase i to rzeczywiście byłaby dla firmy najlepsza kara

Odpowiedz

18. ABP
1

2014-10-28 20:38:56

Prawdziwa kara to by była, gdyby firma musiała wypłacić po te 100 tys. zł wszystkim, którzy potwierdzili odbiór nagrody.

Odpowiedz

17. ~samozlo
0

2014-10-28 18:39:35

A kto normalny na takie SMSy odpowiada?

Odpowiedz

16. ~
0

2014-10-28 18:10:57

cd 15, w tym kraju Roaja dwa czyli polska nie ma sprawiedliwości i jeszcze długo nie będzie

Odpowiedz

15. ~
0

2014-10-28 18:04:41

ja dostałem sms podobnej treści pare razy, od razu po przeczytaniu skasowałem, dziś słowo uczciwość odchodzi w zapomnienie, a prawo tylko państwu gwarantuje że ma mieć kase, ludziom już tego nie gwarantuje, a kary dla firm są takie, że te firmy sobie przeliczą czy nie uznać kary jako kosztu zarobku, nie ma się czemu dziwić, to państwo to Rosja dwa, od czasu kiedy Wałęsa przeskoczył płot niewiele zrobili na korzyść ludzi żeby nie napisać nic

Odpowiedz

14. ~
0

2014-10-28 18:00:27

Za niska kara i o cztery lata za późno wymierzona.

Odpowiedz

13. ~600XYXXX0
0

2014-10-28 17:56:03

Powinny dopier*olić im taką karę żeby im się nie opłacało wprowadzać ludzi w błąd, cóż z tego jak zapłacą 141,575 tys zł. a zarobią miliony. Biznes ma się dobrze;-)

Odpowiedz

12. toms
0

2014-10-28 17:48:22

Przecież wiadomo, że to nie było na poważnie. Chodzi mi raczej o brak zdecydowanych działań sądów, prokuratur i innych służb odpowiedzialnych za odpowiednie traktowanie takich kombinatorów. A już na serio i ze smutkiem: mamy niestety państwo bezprawia, gdzie gnębi się maluczkich za pierdoły, a prawdziwi przestępcy w stylu Amber Gold, czy niniejsza firemka - śmieją się bezkarnie ludziom w nos. A za chwilę taki wlo mi napisze, czy zgłosiłem zły regulamin Power LTE i cwaniackie praktyki Plusa w tej ofercie do odpowiednich służb. Jak widać pożytecznych idiotów nie brakuje w tym chorym kraju.

Odpowiedz

11. ~Calm7
1

2014-10-28 17:33:33

10). Tyle, że on z każdym na tej planecie - zrobiłby ,,porządek"....

Odpowiedz

10. toms
0

2014-10-28 17:22:49

Niedoszły malarz z ubiegłego wieku z charakterystycznym krótkim wąsikiem, zrobiłby z takimi cwaniakami porządek raz-dwa.

Odpowiedz

1

2014-10-28 16:50:40

Kary nakładane na tego typu naciągaczy, nie są adekwatne do zysków, jakie osiągają przez wprowadzanie w błąd, tudzież ukrywanie płatności poprzez pobieranie ich w sms nawiązujących do rzekomej wygranej. Co gorsza w dalszym ciągu wielu ludzi daje się nabierać, mimo coraz większego nagłaśniania o tego typu przekrętach. No i pozostaje jeszcze fakt posiadania przez takie firmy danych potencjalnych "wygrywająch" , bo nie bardzo chce mi się wierzyć, że smsy wysyłają na chybił-trafił?

Odpowiedz