DAJ CYNK

Sferia składa skargę do sądu na ministra Andrzeja Halickiego

08.10.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5344

Ważne 10

8

Sferia złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na działania ministra Administracji i Cyfryzacji.

Sferia złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na działania ministra Administracji i Cyfryzacji.

W trakcie konsultacji dotyczących rozporządzenia o rozdziale 1 mld euro ze środków europejskich na rozwój infrastruktury umożliwiającej rozwój szerokopasmowego Internetu, prowadzonych przez ministra Halickiego, Sferia poinformowała oficjalnym pismem ministra o swoich zrealizowanych oraz planowanych inwestycjach, aby pomóc w określeniu tzw. białych plam:

  • w okresie najbliższych dwóch lat zasięg Sferii pokryje praktycznie całe terytorium Polski,
  • ponad 2300 stacji bazowych LTE położonych w ogromnej części w obszarach wiejskich i małych miasteczkach zostanie uruchomionych do końca 2015 roku (co już nastąpiło i jest to wiedzą publicznie dostępną).

Oznacza to, że Sfera bez wsparcia funduszami publicznymi likwiduje białe plamy dostępu do szerokopasmowego Internetu oraz będzie aktywnie rozwijać zasięg usług na obszarze niemal całego kraju. Dostarczy więc szerokopasmowy Internet na obszar białych plam - wsi i mniejszych miejscowości.

Mimo to, bez merytorycznego uzasadnienia, minister odrzucił w całości plany Sferii i uznał je za niewiarygodne. W związku z powyższym Sferia złożyła skargę w sądzie administracyjnym. Decyzja ministra Halickiego powinna zostać poddana rozstrzygnięciu sądowego, gdyż Sferia nie posiada wiedzy, w jaki sposób minister uznał, że 2300 działających już komercyjnie stacji bazowych LTE nie istnieje.

Sferia przypomina, że środki europejskie mogą być wydawane na obszarach białych plam internetowych. Sferia nie sprzeciwia się wspieraniu środkami publicznymi ich likwidacji, ale w sposób racjonalny i zgodny z realnymi potrzebami społeczeństwa/

Źródło tekstu: Sferia

Komentarze
Zaloguj się