DAJ CYNK

Rząd da Ci nawet 250 zł. Wyższa kwota dofinansowania

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Rząd da Ci nawet 250 zł

Dofinansowanie 100 zł albo nawet 250 zł – takie kwoty szykuje rząd jako pomoc dla Polaków, którzy będą musieli wymienić dekoder lub telewizor w związku z wejściem nowego standardu telewizji DVB-T2/HEVC.

Resort cyfryzacji KPRM poinformował o przyjęciu nowelizacji ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej – na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC.

W związku z tym już wcześniej została przyjęta ustawa, która przewiduje dofinansowanie zakupu sprzętu w nowym standardzie – telewizora lub dekodera, który można podłączyć do starszego typu telewizorów. Ustawa w pierwotnej formie doczekała się jednak głosów krytyki. Eksperci wskazywali, że zaproponowana kwota dofinansowania telewizora jest niewystarczająca.

Przyjęta właśnie nowelizacja jest odpowiedzią na te głosy. Dlatego ustanowione zostaną dwa rodzaje dofinansowania – 250 zł dla telewizorów oraz 100 zł dla dekoderów.

Według najnowszych danych, aż 1,8 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie. Zmiana systemu na DVB-T2/HEVC będzie wiązała się dla nich z koniecznością wymiany urządzenia lub doposażenia.

W Polsce przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC odbędzie się regionalnie, w czterech etapach. W pierwszej kolejności na zmianę muszą być przygotowani mieszkańcy zachodniej Polski – proces rozpocznie się 28 marca w województwach dolnośląskim i lubuskim.

Projekt został przyjęty w trybie pilnym i ma być procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Nowe rozwiązania wejdą w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Zobacz: Uwaga, przekręt! Telewizory DVB-T2 tylko z HEVC

Co konkretnie przynosi nowelizacja?

W nowelizacji wprowadzone zostało rozróżnienie wysokości dofinansowania w zależności od tego, czy uprawniona osoba ubiega się o dofinansowanie zakupu telewizora, czy dekodera. W przypadku telewizora kwota wyniesie 250 zł, a w przypadku dekodera – 100 zł.

Nowa ustawa zakłada też, że nie ma możliwości wykorzystania dofinansowania na zakup dekodera oferowanego w pakiecie z abonamentem na usługę telewizji kablowej lub satelitarnej. Ideą tej zmiany jest wyłączenie z dofinansowania tych ofert, których celem nie jest wymiana odbiornika tylko dofinansowanie usługi.

Tak jak dotychczas, dofinansowanie będzie przysługiwało jednej osobie reprezentującej gospodarstwo domowe. Wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można składać elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem Poczty Polskiej.

W odpowiedzi na złożony wniosek osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany we wniosku adres e-mail lub w postaci wydruku – w przypadku wniosku za pośrednictwem  Poczty Polskiej. Kod będzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe. Program będzie realizowany do końca 2022 r.

Ankieta
26%
32%
15%
27%

Wszystkich głosujących: 1637

Źródło ankiety: Rządowa dotacja także na wymianę telewizora? To możliwe

Zobacz: Prezes UOKiK apeluje do sklepów: nie podnoście cen telewizorów
Zobacz: Rząd znów rozdaje pieniądze. Masz czas do końca 2022 roku

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Cyfryzacja KPRM